Ознака: избори во Штип
Македонија 20.12.20 | 13:56

ДИК ги соопшти конечните резултати: Сашко Николов освоил 11.477 гласа, а Алија Јаоски 1696

Државната изборна комисија (ДИК) денеска на седница ги соопшти конечните резултати од гласањето за градоначалник на изборите во Штип, што се одржаа на 13 декември. На...

Македонија 17.12.20 | 20:13

Изборен хаос во Штип: Во гласачка кутија имало едно гласачко ливче плус, изборна комисија не доставила записник до ДИК

Државната изборна комисија (ДИК) по службена должност денеска го поништи гласањето на изборите за градоначалник во избирачкото место 2266 во Штип, поради тоа што во гласачката...

Македонија 14.12.20 | 12:13

Докторе Николов, за секоја нова жртва од корона од Штип погледни ги овие фотографии!

Ако се суди според првите часови од осуммесечниот мандат во Штип на Сашко Николов, индикаторите покажуваат дека ќе биде вистинско фијаско!, порача денеска портпаролот...

Македонија 13.12.20 | 15:26

До 13 часот во Штип гласале само 16,61 отсто, а во Пласница 22,35 отсто

Државната изборна комисија информира дека oдзивот на гласачи за предвремените избори за Градоначалник на општина Штип и Пласница, до 13:00 часот е: Во Општина Штип, гласале...

Македонија 13.12.20 | 14:40

Со пакети зејтин и вода се купуваат гласови во Штип, слабата излезност ги активираше штабовите

Невладината „Излези да гласаш“ излезе со низа забелешки за притисоци, сведоштва зa поткуп на гласачи и влијание врз правото на избор. Денеска Штип бира градоначалник,...

Македонија 13.12.20 | 14:06

Не еден, двајца гласачи од списокот за изолација од КОВИД-19 денеска излегле на гласање

Во СВР Штип во 10:25 часот е пријавено од член на Избирачки одбор дека на гласачкото место 2276 лоцирано во штиспката детската градинка „Вера Циривири Трена“ лица на возраст...

Македонија 13.12.20 | 14:02

Штипјани не излегуваат да гласаат за понудените решенија за градоначалник, два пати послабо од парламентарните

Драстично помала излезност на предвремените локални избори во Штип, споредено со излезност на последните предвремени парламентарни избори кои се одржаа на 15 јули оваа...

Македонија 13.12.20 | 13:08

Многу ниска излезност во Штип и низа изборни нерегуларности, а полиција едвај да има на избирачките места

Нема интерес за вонредните локални избори во Штип. Во еден од најпогодените градови од корона-кризата, а со најголем број заразени во Источна Македонија, до 11 часот на...

Македонија 13.12.20 | 12:50

Избирачко место во населбата Македонка испишано со името на политичка партија

Низа изборни нерегуларности се евидентираат во првиот изборен круг на вонредните локални избори во Штип. За прекршување на изборниот молк сведочи оваа фотографија...

Македонија 13.12.20 | 12:37

ДИК: Излезноста во Штип до 11 часот е 8,52%, во Пласница 13,12%

Гласањето на предвремени избори за градоначалници во Штип и Пласница досега се одвива без никакви проблеми, соопштија од Државната изборна комисија (ДИК). Според податоците,...

Македонија 13.12.20 | 12:24

Позитивен на ковид 19 излегол да гласа, набљудувачот на ДИК не дозволил прекин на гласањето

Лице позитивно на ковид 19 ја прекршило изолацијата и покрај тоа што поседува решение за изолација, излегло на гласање на вонредните локални избори во Штип. Инцидентот...

Македонија 13.12.20 | 12:12

Партиски активисти носат гласачи на гласање, полиција нема кај избирачките места

Денеска во Штип се гласа за градоначалник. На изборниот ден забележани се изборни нерегуларности. Активисти на политичка партија која учестввуа на изборите со автомобили...

Вести 12.12.20 | 19:48

Заврши гласањето на затворениците, немоќните болните на изборите во Штип и Пласница

Државната изборна комисија информира дека за Предвремените избори за Градоначалник на Штип и Пласница, право на глас можea да го остварат лицата кои се на издржување...

Македонија 12.12.20 | 16:57

ДИК: Гласањето за изборите во Штип и Пласница без проблеми

Сите гласачки места во казнено поправните установи за предврмените избори за градоначалник на општините Штип и Пласница се отворени утрово во 7:00 часот и гласањето...

Македонија 10.12.20 | 12:51

Мицкоски: Налудничаво е тоа што власта организира избори на толку мртви и заразени од коронавирусот  

Во денешното издание на дебатната емисија “Студио 10” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој ги критикуваше погрешните одлуки на Зоран Заев...

Македонија 21.11.20 | 14:53

Ковачки: Прогласува кризна состојба и истиот ден почнува кампања за локални избори – идиократија

Прогласена кризна состојба на цела територија и истиот ден отпочнува кампања за локални избори во Штип и Пласница. Аман бре луѓе, аман веќе, дај симнете се на земја и...

Македонија 21.11.20 | 12:50

Почнува корона-кампањата, опозицијата не учествува во битката за градоначалник на Штип

Денеска официјално започнува кампањата за избор на градоначалници на Штип и Пласница за изборите за кажани на 13 декември. Кандидарани се петмина, доктор, пензионер,...

Македонија 19.11.20 | 23:28

Андоновски: Власта прогласува кризна состојба, а организира избори во Штип

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, во вечерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ21, потсети дека ВМРО-ДПМНЕ уште во март барала прогласување кризна состојба,...

Македонија 10.11.20 | 23:28

Мисајловски: Власта бара избори кога го ограничи бројот на групирање на граѓани, очигледно е дека бега од соочување со народот

„Ајде да зборуваме за изборите во Штип. Што ќе се случи самиот ден на гласање за оние луѓе кои што ќе бидат на избирачкото место. Треба да има околу седум луѓе од различни...

Македонија 07.11.20 | 15:08

ВМРО-ДПМНЕ нема да предложи кандидати на изборите во Штип и Пласница

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека Извршниот комитет на партијата одлучи да не му предложи на Централниот комитет кандидати за градоначалници...