Ознака: ивермектин
Македонија 09.02.21 | 10:43

Д-р Докиќ: „Ивермектинот“ има ефект во лекувањето на коронавирус, му дадов и на синот кога разви симптоми

Клиниката за пулмологија изработи и протокол за дозирање и употреба на Ивермектинот во Македонија. Директорот на оваа клиника, доктор Дејан Докиќ, за „Слободен печат“...

Здравје 17.01.21 | 13:59

Научна дилема: Дали „Ивермектинот“ навистина помага против Ковид-19

Откако австралиски научници во јуни 2020 во стручниот магазин „Антивирал рисрч“ објавија извештај дека со примена на лекот „Ивермектин“ во предклиничка, ин витро студија,...

Здравје 14.01.21 | 14:11

Филипче: Има и ќе има доволно количини од лекот Ивермектин

Има различни групи пациенти кај кои е индициран лекот Ивермектин. Тоа се три групи пациенти – едни за превенција, други кои биле во контакт со заболен од Ковид-19 и третата...

Македонија 12.01.21 | 22:11

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче и за ивермектинот излажа, го нема во доволни количини

Уште еден пропуст во низата на Венко Филипче во процесот на лечење на граѓаните со корона. Единствениот лек, влезен во светски протоколи дека помага во лекувањето на...

Македонија 12.01.21 | 17:29

„Ивермектин“ има само во неколку дежурни аптеки, а матичните не знаат да го пропишат ниту да го дозираат

Доаѓањето на лекот „ивермектин“ во Македонија беше најавено бомбастично, но денеска како бомба одекна информацијата дека најавите на минстерот Венко Филипче се лажна...

Вести 12.01.21 | 10:11

Лекот „Ивермектин“ од денеска достапен во аптеките

Лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките, информира Министерството за здравство. Овој лек може да се зема само со лекарски рецепт од матичен...

Македонија 12.01.21 | 10:07

Лекот „ивермектин“ од денеска e достапен во аптеките и ќе се продава за 299 денари

Министерството за здравство ја информира јавноста дека лекот „Ивермектин“ од денеска е достапен за граѓаните во аптеките. Лекот ERMETIN (ivermectin) таблета 3 mg x 10 во пакување,...

Здравје 12.01.21 | 08:23

Лекот „Ивермектин“, кој помага против корона, ќе го издаваат и матичните лекари

Се намалува бројот на заболени пациенти од Ковид-19 во земјава. Надлежните се надеваат дека овој тренд на опаѓање ќе продолжи, а за крајот на јануари ги очекуваат и првите...

Здравје 11.01.21 | 19:19

„Ивермектин“ од утре достапен во аптеките

Лекот Ивермектин кој се користи за лекување на заболени од Ковид-19 веќе е стигнат во земјава и од утре ќе се продава во аптеките ширум земјава, изјави за МИА директорот...

Здравје 04.01.21 | 14:30

Лекот за Ковид-19 Ивермектин од наредната недела во аптеките и болниците

Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства, Љирим Шабани, најави дека до крајот на оваа или на почетокот на другата недела во државава ќе стигне лекот...

Македонија 03.01.21 | 16:38

Во Македонија стигна новиот лек за корона вирусот

Лекот ивермектин, кој се користи за лекување на пациенти заразени со коронавирусот од утре пристигнува во Македонија. Агенцијата за лекови МАЛМЕД дала зелено светло...

Здравје 13.12.20 | 15:08

Д-р Пановски: Веднаш би го вовел лекот Ивермектин неместо антибиотиците кои немаат ефект

Нова надеж во светот е лекот Ивермектин, антипаразитик, кој според клинички испитувања дал одлични резултати во лекувањто на корона вирусот. Микробиологот, д-р Никола...

Здравје 09.12.20 | 21:04

Нешто не е во ред во борбата со пандемијата, зошто има евтин лек кој помага

Зборувајќи за лекот „ивермектин“, кој бил еден од поевтините лекови кои се покажале успешни во борбата против коронавирусот, доктор Никола Пановски во „Само вистина“...