Ознака: иванка василевска
Македонија 22.06.21 | 18:28

Ако дозволиме ново државно и политичко понижување, ние ќе прифатиме дека сме вештачка нација

Духовно стерилизирани генерации, чипирани според нечија желба и скриени намери, според мене претставува најголемо злосторство кое може да им се направи на младите...

Економија 17.06.21 | 16:34

Василевска: Реформите на власта се гол популизам, зад истиот се кријат намерите за злоупотреба на 21.5 милиони евра заем од СБ

Денес сме сведоци на уште една сурова реалност на хибридниот режим кој преминува во својот повисок диктаторски режим и самоволие со кој се однесува власта овој пат...

Македонија 06.05.21 | 21:48

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и оттаму ќе дојде шлаканицата за македонското судство

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и од таму ќе дојде шлаканицата за македонската држава и судство, бидејќи нема никакви индиции дека ова можеше да претставува...

Македонија 06.05.21 | 21:26

Василевска: Да беа терористи, ќе ги уапсеа следниот ден, а не седум месеци да подготвуваат сценарио

Професорката Иванка Василевска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничка во Собранието, вечерва во Телма телевизија во емисијата „Вин Вин“, појасни дека во врска со случајот...

Македонија 26.04.21 | 23:51

Василевска: 27 април беше совршен кастинг за Русковска да смисли како да ја уцени опозицијата

Случајот со 27 април претставуваше совршен кастинг на Вилма Русковска да смисли како да ја уцени опозицијата, но за жал не успееја во тоа, рече вечерва Иванка Василевска,...

Македонија 15.03.21 | 17:32

Иванка Василевска емотивно се прости од својот татко

Иванка Василевска емотивно се прости од својот татко Бранко кој почина денеска. Тој беше редовен професор на Стоматолошкиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил...

Македонија 05.02.21 | 18:52

Василевска: На денешната јавна расправа за концепцијата за основно образование власта оневозможи да се следат излагањата на експертите

По речиси два месеци инсистирање од страна на опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, за одржување на јавна расправа по однос на концепцијата за основно образование,...

Македонија 28.01.21 | 22:41

Василевска: Во „Јавна соба“ имало и полицајци, а власта ги крие

Во вечерашната дебатна емисија „Клик плус” на ТВ21 гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, која се осврна на актуелните политички случувања,...

Македонија 25.01.21 | 22:03

Василевска: Царовска го менува образовниот систем не за да се поправи образованието, туку да се исполнат желбите на други држави, што е ветено од Заев

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, во вечерашното издание на дебатната емисија „Јади Бурек“ на ТВ Сонце зборуваше за историските прашања во однос на спорот...

Македонија 25.01.21 | 16:23

Василевска: Законот за попис е донесен без политички консензус, тој не смее да биде политичка туку статистичка операција

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, истакна дека Законот за попис во Собранието на Република Македонија е донесен без потребниот политички консензус и спротивно...

Македонија 11.01.21 | 21:58

СДСМ и Зоран Заев само ја урнисуваат државата и ја втурнуваат во уште подлабока кал

Во вечерашното издание на дебатната емисија „Филибастер” гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Иванка Василевска, која се осврна на работата на Собранието,...

Македонија 30.12.20 | 17:58

Иванка Василевска: Зоран Заев и СДСМ не сакаат да спроведат попис, туку да исполнат преземени политички концесии

Владата предводена од Зоран Заев не сака да се одржи попис кој што ќе биде признаен од сите фактори во Република Македонија. Зоран Заев турка проект кој навестува фалсификат....

Македонија 21.12.20 | 19:55

Василевска: Законското решение за попис е старо, кај нас пратениците дојде со потпис од Дескоска, не со потпис од Маричиќ

Има низа на прашања кои што се дискутабилни во рамките на предлог законското решение, ова е старо – ново законско решение, за тоа и дојде со потпис од поранешната министерка...

Македонија 18.12.20 | 10:13

Василевска:Собранието е претворено во фабрика која ги носи законите во интерес на кланот Заеви

Иванка Василевска, Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во утринската емисијата на телевизија Алфа зборуваше за законот за попис и законот за државјанство и посочи...

Македонија 17.12.20 | 14:18

Бришењето на предметот историја од основното образование доаѓа во моменти кога Заев ретушира историја и преговара за идентитетот

Бришењето на предметот историја од основното образование доаѓа во моменти кога премиерот Зоран Заев ретушира историја и преговара за идентитетот, изјави денеска на...

Македонија 30.11.20 | 22:34

Василевска: Ваква власт на Заев која работи против државата нема да спроведе реален попис

Има сериозни прашања кои не можат да се сведат на техничко-математички операции, не можете да дозволите Македонија да биде фалсификувана, граѓаните мора да добијат...

Македонија 30.10.20 | 18:23

Василевска: Власта ја злоупотребува ситуацијата со КОВИД-19 и преку четвртиот пакет на мерки подготвува терен за следните изборни манипулации

Пратеничката Иванка Василевска од ВМРО-ДПМЕ на собраниска седница се обрати и посочи дека четвртиот пакет на економски мерки се само шминка, власта преку овој пакет...

Македонија 22.10.20 | 14:18

Василевска: Хибридниот режим на СДСМ продолжува да ги прекршува основните слободи и човекови права на граѓаните

Хибридниот режим на СДСМ продолжува да ги прекршува основните слободи и човекови права на граѓаните, ова денеска од собранието во името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 15.09.20 | 19:14

Василeвска: Македонската комисија треба да покаже достоинство, бугарската комисија ги пречекорува македонските црвени линии

Во емисијата „Што не е јасно“ имаше свое вклучување и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Иванка Василевска. При своето...

Македонија 07.07.20 | 15:04

Василевска: ДКСК да отвори постапка и да ја запре исплатата на пола милион евра кон НВО во ек на избори

Власта на СДСМ префрла половина милион евра во ек на изборна кампања на НВО, а Државната комисија за спречување на корупција молчи. СДСМ најпрвин ја злоупотребија вонредната...