Ознака: Иван Стоилковиќ
Македонија 20.12.21 | 20:17

Стоилковиќ: Македонија е единствена држава која има прогласено три кризни состојби поради неспособноста на власта

Ние сме единствена држава во светот можеби во овој момент која живее со три со закон прогласени кризни состојби. Тоа се кризната состојба по повод ковид-пандемијата,...

Македонија 08.12.21 | 08:14

За време на „србизацијата“ државата беше Македонија, а народот и јазикот македонски

Пратеникот и лидер на Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ), Иван Стоилковиќ, му реплицира на специјалниот владин претставник за Бугарија и експремиер...

Македонија 19.10.21 | 08:42

Стоилковиќ задоволен од изборите: Опозицијата се враќа на власт

Триумфот на опозицијата и подготовката за приземјување на неуспешната политика на Зоран Заев се главните пораки на овие избори, оцени Иван Стоилковиќ, претседателот...

Балкан 02.08.21 | 22:30

Стоилковиќ бара руските авиони во Србија да тргнат да ги гаснат пожарите

Иван Столковиќ бара веднаш да се обрати до Српско-рускиот хуманитарен центар со седиште во Ниш, кој ги има сите капацитети истиот момент да тргне во гаснењето на пожарите...

Македонија 10.06.21 | 19:47

Стоилковиќ: Власта да дојде во Собранието и да каже за што преговара

Тоа што се случува позади сцената во преговорите со Бугарија не кореспондира со изјавите на власта и затоа бараме јавно и пред јавноста да се објави за што се преговара,...

Македонија 19.12.20 | 21:45

Со половина милион евра изделени за годишнина на Рамковниот можеме да организираме Евровизија 2021

ЕДНО ОПШТЕСТВО ЗА СИТЕ ПОЛОВИНА МИЛИОН ЕВРА – анализира Иван Стоилковиќ, претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија. Неговиот Фејсбук статус го...

Македонија 31.08.20 | 21:51

Maкедонските провладини медиуми не можат да го прежалат мафијашкиот режим на Ѓукановиќ

Пратеникот Иван Стојиљковиќ во Фејсбук статус го коментира однесувањето на македонските провладини медиуми за нивното однесување за состојбата во Црна Гора и за односот...

Македонија 24.08.20 | 21:36

Стоилковиќ: Албанците се политички газди во Македонија

Единствена партија на која по изборите треба да им се честита на резултатот е ДУИ на Али Ахмети бидејќи покрај контролирањето на најголемиот број општини во Македонија,...

Македонија 12.06.20 | 21:03

Стоилковиќ: И 5 јули како можен датум за избори се покажува за неостварлив

Еве уште еден промашен датум за избори, почнавме со 14. јуни, па 21, 28.јуни, а еве и 5. јули како можен датум се покажува не само за нереален, туку и неостварлив. Од повеќе причини,...

Македонија 09.05.20 | 12:34

Стоилковиќ за скандалот со поштенската марка: Наместо нулта толеранција добивме отворена државна промоција на фашизмот

Во предвечерјето на годишнината од големата победа над фашизмот, сеќавајќи се на ужасите и милионите жртви, добивме, не само ние граѓаните на оваа обезличена и очигледно...

Македонија 16.04.20 | 16:48

Стоиљковиќ: Има ли пилот во авионот, бројот на заразени во Куманово се зголеми за 200 посто

Претеникот од Куманово, Иван Стоиљковиќ ја прашува владата дали знае што се случува во Куманово и има ли пилот во авионот откако бројката на заразени од корона се зголеми...

Македонија 27.01.20 | 13:35

Стоиљковиќ: Не сме задоволни од владата, српските гласови нема да се освојуваат лесно!

Во пресрет на големиот српски празник Свети Сава, претседателот на Српската демократска странка Иван Стоиљковиќ, во интервју за Лидер, порача дека владата слабо води...

Македонија 16.10.19 | 16:32

Нема простор за било каква коректност, станува збор за искомплексирана стока

Нема веќе простор ни за политичка, нити за било каква друга коректност, едноставно станува збор за искомплексирана стока на врховистичко-иредентистичка политика на...

Македонија 13.09.19 | 21:38

Стоиљковиќ: Воодушевен сум од условите во Шутка, притворените можат да користат компјутер, печат… А ГДЕ ЈЕ ПЕЧАТ?!

Во врска со развојот на настаните за случајот Рекет, преземањето на предметите на СЈО од ОЈО, како и законитоста на целата постапка, пратеникот и лидер на ДПСМ Иван Стоиљковиќ...

Македонија 25.08.19 | 10:56

Стоилковиќ: Работава не е за смеење, туку за плачење, кај се парите бре?

Гледам се смеете на ЗЗ и на сето она што скоро секој ден, понекогаш во повеќе наврати дневно се повторува, сервирани скандали од власта, недоквакани изјави на носители...

Македонија 11.08.19 | 12:28

„Рекет“ е скандал каков што ЕУ не памети, поврзан е со странска амбасада во Скопје

Српскиот весник „Ало“, во денешното печатено издание најавува нов скандал во Македонија, поврзан со странска амбасада во Скопје. Нè очекуваат нови скандали, наскоро...

Македонија 08.08.19 | 08:01

Стоилковиќ: Случајот со Морина ја докажа улогата на актуелното државно раководство

За актуелниот случај со потерницата по Томор Морина и одбивањето на Македонија да го испорача на Србија, пратеникот Иван Стоилковиќ пишува дека меѓународната заедница...

Македонија 30.05.19 | 09:48

Стоилковиќ: Не се качувам на телата на паднатите жртви, не гласам за одземање мандат на Груевски

Отсекогаш и секаде било и останало, ситни и безимени луѓе да се качуваат на телата на паднатите жртви паднати во меѓусебните пресметки на големите. Јас нема да бидам...

Македонија 20.03.19 | 21:19

Стоилковиќ: Меѓународната заедница стрпливо избегнува да даде став за политичкиот прогон кој што се случува во Македонија

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ како гостин во емисијата Отворено истакна дека постои политичка димензија на казните...