Ознака: иван џолев
Македонија 15.06.21 | 13:04

Арсовски: Народниот правобранител да се изјасни за непочитувањето на Законот за судови од страна на Иван Џолев

Денеска како ВМРО-ДПМНЕ поднесовме претставка до господинот Насер Зибери, кој што е народен правобранител. Претставката е за непочитување на Законот за судови од страна...

Македонија 11.06.21 | 14:53

Арсовски: Џолев има рок до вторник да поднесе иницијатива за разрешување на Сандев

Иван Џолев 5 ден по ред молчи за противзаконското делување и постапување на поротникот Митко Сандев, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Митко Сандев има...

Македонија 09.06.21 | 19:17

ВМРО-ДПМНЕ: Иван Џолев со партиското соопштение призна дека го прекршил законот

Соопштението на претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев е исто како да го пишувал Зоран Заев, со политички оценки, а без правни аргументи и ги оправдува уште еднаш...

Македонија 09.06.21 | 12:34

Арсовски: Џолев ги крши законите, Митко Сандев веднаш да биде заменет со друг судија-поротник инаку следува кривична одговорност

На портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски денеска пред Судот не му беше дозволено до крај да ја каже причината за барањето за изземањето на Митко Сандев од случаите...

Македонија 08.06.21 | 12:51

Заев наредува, Џолев спроведува: Насила се држи судија поротник поради случаите против ВМРО-ДПМНЕ

Самоволието во правосудните органи на Зоран Заев и неговиот пулен во Судот, претседателот на Судот, Иван Џолев, деновиве може да се види уште еднаш на дело како тоа изгледа,...

Македонија 07.06.21 | 20:09

Митко Сандев, судијата поротник во случите „Талир“, се крие зад шефот на Кривичен суд

Судијата поротник во случаите „Талир 1“ и „Талир 2“, Митко Сандев, поради кои е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ, одби за „Нетпрес“ да одоговори на прашањата по темата...

Македонија 25.02.21 | 19:43

Џолев: Очекувам дека обвинителката Русковска направи лапсус кога ме спомена за притворот на Мијалков

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, за „Фокус“ вели дека тој не побарал од обвинителството да ја повлече жалбата за притворот на Сашо Мијалков. Џолев појаснува...

Македонија 25.02.21 | 12:31

Џолев: Три и пол часа беа најбрзиот можен рок судот да одлучи за домашниот притвор на Мијалков

Предлогот за притвор на Сашо Мијалков стигна во Судот во неделата во 15 часот, а одлуката е изготвена во 18:30 часот. Тоа се сè на се три и пол часа, така што Судот постапи...

Црна хроника 02.02.21 | 14:17

Во Кривичен суд стојат 19.000 нерешени предмети

Основниот кривичен суд Скопје 2020 година го надминал приливот на предмети и го намалил заостатокот на нерешени предмети што е показател на ажурноста на судот, рече претседателот...

Македонија 30.11.20 | 17:39

Иван Џолев нов претседател на Судско-медиумскиот совет

Судско-медиумскиот совет (СМС) го избра раководството кое ќе го претставува во следните две години. Претседател во новиот состав е Иван Џолев, судија од Основен кривичен...

Црна хроника 05.09.20 | 12:48

Нема коментар: Џолев ќе бара повеќе информации од судот за условната казна за сообраќајката кај Млечен

Претседателот на Основниот кривичен суд во Скопје Иван Џолев најавува дека ќе собере информации за случајот со условната казна за сообраќајката со смртни последици...

Македонија 16.06.20 | 20:38

Јаневски: Како Судот на Џолев манипулира со јавноста за убиството на Христовски и кубењето на Шеќеринска?

Дарко Јаневски По вчерешните протести во Ново Лисиче кои се однесуваа на убиството на младиот Никола Христовски и казната од три години за неговиот убиец, како и по...

Македонија 25.03.20 | 14:30

Џолев против 74 адвокати: Ги обвини дека манипулираат за условите во кои се водат рочиштата

Кривичниот суд одговори на писмото од 74 адвокати во кои бараа запирање на сите рочишта поради состојбата со корона вирусот. Судот смета дека  адвокатите  манипулираат...

Македонија 21.03.20 | 12:04

Адвокатите со повик до Дескоска: Џолев ги прекршува владините мерки, дојдете и лично уверете се

Адвокатите на обвинетите во случајот „Талир“ ја повикале министерката за правда, Рената Дескоска, да дојде на наредното закажано рочиште. Нивната цел е таа да се увери...

Македонија 20.03.20 | 14:28

Дали Владата ќе го казни Џолев и Кривичниот суд за непочитување на мерките за корона вирусот?!

Да нема групи поголеми од пет луѓе на отворено, а во судовите има и по четири пати поголеми, повеќето седнати еден до друг. Мерките некаде важат некаде не важат. Тоа е...

Македонија 11.03.20 | 13:54

Судот се претвора во жариште на корона: Адвокат дојден од Франција и сестра на обвинет закана на рочиштето за „Титаник“

За судот како да не важат мерките кои ги воведе Владата како превенција од ширање на коронавирусот. Сите рочишта се одвиваат нормално, а посебно се инсистира на случајот...

Македонија 05.03.20 | 19:33

Страшевски: Oбвинителството да постапи по кривичните пријави против Џолев

Oткако Адвокатската комора ја отфрли дисциплинската постапка против Јовица Страшевски која дојде по пријава претседателот на Кривичен суд Иван Џолев, со реакција се...

Македонија 20.01.20 | 15:26

Адвокатот Страшевски поднесе кривична пријава за претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседаетлот на Кривичниот суд Иван Џолев, ексклузивно дознава Република. Кривичната...

Македонија 13.01.20 | 07:48

Наместо уредна покана за Страшевски, Џолев бара адвокат по службена должност да го застапува Трајковски

Додека Јовица Страшевски, адвокат на поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, обвинет во случајот ТНТ, е на одмор, претседателот на Кривичен суд, Иван...

Македонија 10.01.20 | 12:14

„ТНТ“ по нарачка треба да експлодира меѓу многу пари и политички поени

Еден по еден судските предмети секојдневно се враќаат од почеток, само „ТНТ“ мора да заврши до 27 јануари. Предметот на СЈО, кој две години е во судска процедура, од неразбирливи...