Ознака: Иван Демерџиев
Македонија 09.02.23 | 13:30

Ќе се шета со телохранители: Пендиков добива бугарско обезбедување

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи Иван Демерџиев се сретна со секретарот на бугарскиот клуб, македонскиот државјанин Христијан...

Македонија 06.02.23 | 15:36

Нова навреда од Бугарија, испраќаат три генератори на границите за системот веќе да не паѓал

Бугарија денеска испраќа три генератори за електрична енергија на три гранични пункта со Република Македонија, изјави бугарскиот министер за внатрешни работи...

Вести 04.02.23 | 17:39

Лично Демерџиев им забранил на Џамбаски и Костадинов да дојдат во Скопје

Бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи кој ја предводеше бугарската делегација на одбележувањето на 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев изрази...

Македонија 04.02.23 | 10:00

Демерџиев: Околу 100 до 150 бугарски државјани се очекува да пристигнат во Скопје за одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев

Околу сто до 150 бугарски државјани се очекува да пристигнат во Скопје на одбележување на раѓањето на Гоце Делчев, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за внатрешни...

Македонија 04.02.23 | 09:19

Демерџиев: Лично ќе ги чекам Бугарите во Скопје, заедно да положиме цвеќе

Бугарската делегација лично ќе ги чека Бугарите во Скопје да се соберат и „заедно да принесеме цвеќе на гробот на Гоце Делчев“, рече утрово бугарскиот вицепремиер...

Македонија 31.01.23 | 08:20

Пораки пред 4 февруари: Чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, Скопје и Софија да ја смират реториката

Откако премиерот Димитар Ковачевски во петокот со својот бугарски колега Галаб Донев во телефонски разговор се заложија за мирно и безбедно чествување на годишнината...

Македонија 30.01.23 | 08:12

Бугарскиот и македонскиот министер за внатрешни ќе договараат тактика за 4 февруари да помине без инциденти

Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев со придружна делегација, денеска, ќе престојува во работна посета...

Балкан 26.08.22 | 10:01

Во Бугарија доаѓаат шестпати повеќе мигранти отколку лани

Бугарскиот министер за внатрешни работи, Иван Демерџиев, соопшти дека за шест пати е зголемен мигрантскиот протисок врз државата, пред се поради акциите во Сирија. Поради...