Ознака: историска комисија
Македонија 17.02.23 | 19:58

Прашањата за учебниците по историја во Македонија и Бугарија, тема на состанокот на мешовитата комисија

Прашањата за учебниците по историја во  Македонија и Бугарија врз основа на меѓусебно разменетите забелешки биле тема на дискусија на 23-та средба на Заедничката мултидисциплинарна...

Македонија 25.11.22 | 18:57

Македонските и бугарските историчари не се усогласиле за Охридската архиепископија

Имавме навистина напорна и тешка средба. Два дена дискутиравме само за учебниците по историја и имаше позитивна и конструктивна атмосфера, меѓутоа не дојде до договор....

Македонија 15.09.22 | 17:50

Тема за учебниците по историја, дискусија за црковни институции и Гоце Делчев да се чествува заеднички – заврши дводневната средба на Историската комисија

Учебниците по историја кои го третираат периодот на средновековната историја и евентуалното заедничко чествување на Гоце Делчев, беа тема на дводнавната средба Заедничката...

Македонија 15.09.22 | 08:25

И денес ќе се состане Историската комисија

Во Скопје, во Министерството за надворешни работи денеска втор ден ќе заседава Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања...

Македонија 09.09.22 | 15:41

Историската комисија да се распушти: Tаа носи одлуки и потпишува документи под политички притисок

Евидентно e дека врз мешовитата историска комисија меѓу Македонија и Бугарија се врши притисок и таа носи одлуки и потпишува документи кои се резултата на политички...

Македонија 25.08.22 | 23:15

Мицкоски: За 80 илјади евра хонорар по член историската комисија прифаќа тоа што Владата на СДСМ го сака

Ние зборуваме за политички процес, за процес каде нашиот билатерален проблем со Бугарија во следна фаза ако помине таа промена во Уставот, станува наш проблем со цела...

Македонија 23.08.22 | 11:53

Се зголемува бројката на потписници против препораките на историската комисија

Се проширува листата на професори, академици, интелектуалци кои се против препораките на историската комисија за неколку личности од македонската историја за кои постои...

Македонија 19.08.22 | 14:12

Ќулавкова за учебниците: Селективно прикажувањето на историската стварност, за да се создаде искривена слика на современата (стварност)

Академик Катица Ќулавкова, објавува реакција за препораките на Историската Комисија за промените што треба да се направат во учебниците за шесто одделение. Реакцијата...

Македонија 19.08.22 | 11:14

Промовираат метод на пристрасно толкување на историските факти: Македонските научници ги отфрлаат препораките на историската комисија

Имајќи ги предвид етичките кодекси на академската заедница, современите научни методи и парадигми, автономноста на научно-истражувачката дејност, како и интегритетот...

Македонија 17.08.22 | 15:27

За три години си инкасирале 240.000 евра, Ѓоргиев на врвот: Кој колку си заработил од историската комисија со Бугарија?

Шесте македонски историчари од историската комисија инкасирале околуи 240.000 евра од Министерството за надворешни работи во текот на минативе три години. Најмногу од...

Македонија 17.08.22 | 12:25

Маричиќ: Обврска на Скопје и Софија е договореното на Историската комисија да го спроведат во рок од две години на принцип на реципроцитет

Со Протоколот што е потпишан минатиот месец, владите на  Македонија и Бугарија имаат обврска во рок од две години откако ќе бидат постигнати некакви резултати и објавени,...

Македонија 16.08.22 | 19:40

МНР изразува целосната поддршка на автономната, стручна и совесна работа на Историската комисија

Министерството за надворешни работи денеска соопшти дека во целост ја поддржува работата на Комисијата за историски и образовни прашања со Бугарија и ја поздравува...

Македонија 15.08.22 | 14:23

Ѓоргиев: Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските недоразбирања

Никогаш не сме рекле дека мора да дојдеме до заеднички став и до унисоно мислење. Доколу нема договор, Комисијата по секоја цена нема да носи решенија за историските...

Македонија 14.08.22 | 22:00

Димовски: До 17 август историската комисија има обврска да објави што договорила со Бугарија

Илија Димовски на неговиот профил на Фејсбук објави дека комисијата има обврска да објави што договорила со Бугарија до 17 август. До 17 август Заедничката мултидисциплинарна...

Македонија 28.07.22 | 23:23

Ѓоргиев: Периодот на Втората светска војна е многу јасен, постојат документи од бугарските архиви дека се подготвуваат да извршат окупација на Македонија

Копретседателот од македонска страна во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања Драги Ѓоргиев е оптимист дека побрзо ќе се постигне...

Македонија 17.07.22 | 20:59

Историската комисија функционира автономно и нема политички влијанија, вели Османи

Во втората точка од Протоколот што денеска беше потпишан од страна на Македонија и Бугарија се наоѓа темата за Историската комисија меѓу двете држави. Министерот...

Македонија 15.07.22 | 23:06

Член на историската комисија: За Гоце нема реципроцитет, Бугарите немаат кого да извадат од нивната химна

Бугарските членови на комисијата никогаш експлицитно не побарале Гоце Делчев да биде изваден од македонската химна но од контекстот на сите досегашни разговори треба...

Колумни 29.06.22 | 14:12

Идентитетски идиотизам мерен во проценти!

Предраг Димитровски Секое чудо за три дена. Така било, така и ќе остане. А, некогаш и таа временска дистанца е долга, па по потреба може и да се скрати. На пример, како ова...

Македонија 29.06.22 | 08:20

Ѓоргиев: Илинденското востание не било и нема да биде тема на Историската комисија

За Илинденското востание досега не се разговарало во Комисијата, тврди Драги Ѓоргиев, копретседател во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни...

Македонија 13.05.22 | 18:03

Историската комисија со Бугарија оди на одмор до септември

Во конструктивна атмосфера поминала 19-тата средба на заедничката мултидисциплинарна експертска Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија...