Ознака: исказ
Македонија 20.07.20 | 23:27

Боки утре ќе даде исказ за кривичните пријави

Адвокатот на Бојан Јовановски, Сашко Дукоски за Алфа вели дека утре прво неговиот клиент ќе даде исказ за сите кривични пријави, па потоа ќе бидат повикувани сведоци. -Се...

Македонија 09.07.20 | 11:19

Боки 13 денеска пак во ОЈО, ќе дава исказ против десетици актуелни функционери

Бојан Јовановски, Боки 13 денеска во обвинителството повторно ќе дава исказ во врска со кривичните пријави што ги поднесе, откако беше осуден на девет години затвор во...

Македонија 03.07.20 | 09:02

Боки 13 денеска ќе дава исказ во ОЈО против актуелни функционери и покрај заканите по живот

Бојан Јовановски, уште познат и како Боки 13 денеска во Основното јавно обвинителство во 09:45 часот ќе дава исказ во врска со кривичните пријави кои тој ги поднесе против...

Црна хроника 02.07.20 | 20:02

Боки 13 утре пак во ОЈО, ќе дава исказ против десетици актуелни функционери

Бојан Јовановски, уште познат и како Боки 13 утре повторно ќе биде донесен во Основното јавно обвинителство во 09:45 часот каде ќе дава свој исказ во врска со кривичните...

Црна хроника 02.07.20 | 16:31

Кичеец повикан да даде изјава во полициска станица Карпош

Зоран Милески – Кичеец попладнево бил во полициската станица Карпош, каде бил повикан да даде изјава за снимките во кои тој зборува со црногорскиот бизнисмен Миодраг...

Македонија 19.06.20 | 15:17

Ѓорѓиевски: Зоран и Вице Заев со признанието на Боки 13 си купија билет за Идризово

Во нормална правна држава после признанието на главниот осуден во Рекет, дека парите завршиле кај Зоран Заев и Вице Заев, денес тие требаше да бидат со лисици на рацете...

Македонија 02.06.20 | 16:53

Бабата на бебето кое почина во Швајцарија иако позитивна на ковид-19 на свое барање заминала од Инфективна и со полиција давала исказ за епидемиолошката анкета

Бабата на десетмесечното бебе кое почина од можни компликации од инфекција од ковид-19, иако позитивна на коронавирусот на свое барање сакала да замине од Клиниката...

Македонија 20.12.19 | 15:13

Боки 13 пристигна на распит

Во Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска од Затворот „Шутка“ споведен е првоосомничениот во случајот „Меѓународен сојуз“ Бојан Јовановски...

Македонија 17.12.19 | 12:05

Ременски: Јас никогаш не молчам за ништо

Пратеничката Фросина Ременски денеска пристигна во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, каде треба да даде исказ за истрагата во врска со...

Македонија 29.10.19 | 23:11

Според Рускоска се знае што не смее новинар да објави, во меѓувреме кртот никој не го лови

Ние побрзавме со кривичнa пријава затоа што новинарот зacлужи, изјави вечерва шeфицaтa на oбвинитeлcтвoтo за opгaнизpaн криминaл Вилма Русковска на ТВ24, зборувајќи за случајот...

Македонија 10.10.19 | 09:18

Новите лица осомничени во „Рекет“ повикани во Кривичниот суд

Лицата кои се опфатени со предлогот за определување мерки за претпазливост во врска со случајот „Рекет“ денеска се повикани во Основен кривичен суд Скопје да се произнесат...

Црна хроника 08.10.19 | 14:25

Катица Јанева нема да дава исказ во обвинителството

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева нема да оди да дава исказ во обвинителството. Ваквата одлука таа им ја соопштила на своите бранители, кои денеска во истражниот...

Црна хроника 03.10.19 | 11:23

Тајниот исказ на Кичеец за „Рекет“ бил нуден на адвокат за пари?!

На продажба бил ставен исказот на осомничениот Зоран Милевски за случајот „Рекет“, односно непознато машко лице се јавило на еден од вклучените во одбраната и го понудил...

Македонија 26.09.19 | 10:16

АВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира...

Црна хроника 21.09.19 | 08:32

Катица Јанева на распит кај Русковска во вторник

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ кај обвинителката Вилма Русковска за преметот „Рекет“, соопшти нејзината адвокатка Ирена Фрчковска во гостувањето во емисијата...

Македонија 27.08.19 | 14:45

ОЈО знае каде се дел од парите од „Рекет“, Боки ќе даде исказ кога ќе каже Рускоска

Бојан Јовановски ќе биде повикан да даде исказ во ОЈО за случајот „Рекет“ кога ќе оценам дека треба, соопшти денеска обвинителката Вилма Рускоска по состанокот во...

Македонија 27.08.19 | 14:15

Рускоска: Заев не е спомнат во исказот на Камчев

Ниту премиерот Зоран Заев, ниту други политичари не се спомнати во исказот на Јордан Камчев, рече денеска обвинителката Вилма Рускоска по седницата на Советот на јавни...

Македонија 27.08.19 | 11:47

Луковски во Обвинителството го дополнува својот исказ за „Рекет“

По негово барање утрово Жарко Луковски, поранешниот главен извршен директор во „Т-мобиле“, дал исказ во Обвинителството за гонење организиран криминал за случајот...

Македонија 26.08.19 | 14:55

Орце Камчев денеска повторно дал исказ во ОЈО

Бизнисменот Орце Камчев денеска повторно дал исказ во Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за случајот „Рекет“, потврддија од...

Македонија 25.08.19 | 15:38

Скопскиот кривичен суд утре ќе провери дали сведочењето на Камчев воопшто дошло кај нив

Скопскиот кривичен суд ќе врши проверки дали записникот од сведочењето на бизнисменот Јордан Камчев за случајот „Рекет“, чија прва страница „протече“ во медиумите,...