Ознака: ИСИС
Црна хроника 22.03.23 | 08:56

Спасовски сузбива диви продавачи на марули на пазари, а повратници од Сирија и Ирак слободно се шетаат

Со Оливер Спасовски на чело на МВР, Македонија се претвори во башибозлук. Беззаконието владее, криминалците и мафијашите хараат, полицијата е нем сведок, а не ретко и...

Македонија 21.03.23 | 13:36

Борците за ИСИС и Ал Каеда, повратници од Сирија и Ирак, не се на листата Безбеден град?

Оливер Спасовски бега од одговори кога и дали е извршен претрес и дали е одземен калашниковот од куќниот пријател на Сашо Тасевски од Ласкарци, потсети на денешната...

Свет 17.02.23 | 21:36

Американската војска тврди дека убила еден од водачите на ИД во Сирија

Хамза ал Хомси, еден од главните водачи на терористичката организација Исламска држава, е убиен во североисточна Сирија во хеликоптерски напад под команда на американската...

Македонија 05.10.22 | 21:23

Владата објави листа на македонски државјани што се бореле во Сирија како дел од ИСИС

Владата за првпат објави список на 15 македонски државјани кои учествувале во паравоени формации во Сирија и „Исламска држава“ (ИСИС). Ним им се воведени финансиски...

Свет 07.06.22 | 22:53

Американка обучувала батаљон од жени на ИД во Сирија

Американската државјанка Алисон Флuк-Екрен денеска пред американскиот суд призна дека го водела и обучувала женскиот батаљон на ИД во Сирија. Таа го прифати договорот...

Македонија 11.05.22 | 20:15

Османи на состанокот на Коалицијата за борба против ИСИС

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска учествуваше на министерскиот состанок на Глобалната коалиција против ДАЕШ/ИСИС во Маракеш, Мароко. Ова, како што...

Свет 15.04.22 | 15:09

Групи на ИСИС се обидуваат да воспостават контрола на меѓународниот автопат што води од Багдад до Дамаск

Групи на ИСИС го обновува своето влијание во западната ирачка провинција Анбар, главно долж стратешкиот меѓународен автопат што го поврзува главниот град на земјата,...

Свет 15.02.22 | 09:06

Во Шпанија разбиени две ќелии на Исламска држава, уапсени петмина осомничени исламисти

Во две акции на шпанската полиција уапси се петмина милитантни исламисти, осомничени за финансирање терористички организации и регрутирање борци за џихадисти. Шпанската...

Свет 03.02.22 | 15:14

Убиен е лидерот на ИСИС

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден изјави дека лидерот на Исламската држава е убиен во Сирија. Абу Ибрахим ал-Хашими ал Кураши наводно бил убиен....

Свет 21.01.22 | 10:21

Во напад на Исламска држава убиени 11 ирачки војници

Единаесет ирачки војници загинале во напад за кој се верува дека го извршиле милитантите на Исламската држава. Цел на нападот бил објект на ирачката армија во провинцијата...

Свет 04.10.21 | 23:08

Талибанските сили уништиле ќелија на Исис на северот од Кабул

Талибанските владини сили уништиле ќелија на Исламската држава на северот од Кабул во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град...

Балкан 19.07.21 | 09:11

Од регионот само Македонија и Косово примаат повратници од ИСИС, другите им ги одземаат и државјанствата

Веста дека власта примила назад повратници од Сирија ја вознемири македонската јавност знаејќи за какви лица станува збор. Тие се припадници на терористичката ИСИС...

Македонија 18.07.21 | 11:29

Четворица борци од ИСИС и нивните семјства, 5 жени и 14 деца, доцна синоќа се вратија во Македонија

Во текот на вчерашниот ден, на 17 јули 2021 година, во доцните вечерни часови, Владата на Република Македонија, успешно го заврши процесот на репатријација на државјани...

Свет 28.06.21 | 15:15

Во сириски логори се уште има 10 илјади членови на ИСИС, САД ги повика матичните земји да си ги земат назад

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, соопшти дека во логорите во Сирија кои ги управуваат Сириските демократски сити (СДФ) под курдиско водство, се има 10...

Црна хроника 23.06.21 | 15:46

Обвинение за осум лица, припадници на ИСИС

По спроведена сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денес до Основниот...

Македонија 09.06.21 | 16:04

Припадници на ИСИС со македонски пасоши слободно шетале по светот

На 13 септември 2018 година во 13,39 часот во просториите на управните служби на македонското Министерство за внатрешни работи Зејадин Бериша се фотографирал, оставил отпечаток...

Македонија 11.04.21 | 12:10

Спасовски и Заев делеле македонски пасоши и на терористи од ИСИС

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, истакна дека иако досега јавноста виде дека МВР на Спасовски и Заев издало македонски пасоши со лажни идентитети на лица...

Црна хроника 25.02.21 | 20:58

Изработувале и активирале импровизирани бомби и вежбале со зољи во кумановско: Обвинение за тројца терористи на ИСИС

Три лица, следбеници на ИСИС, се обвинети за формирање терористичка организација и за кривично дело тероризам од Обвинителството за организиран криминал и корупција....

Балкан 30.10.20 | 14:46

Жена на албански борец во ИСИС се врати во Албанија: По загинувањето на сопругот ме омажија за Лавдрим Мухаџери

По меѓународната соработка на албанскиот државен врв со властите од Либан и други земји, во Албанија се вратија четири деца и една жена од сириските кампови. Флореша...

Црна хроника 01.09.20 | 12:19

Оружје, муниција и појаси за самоубијци: Еве што сè МВР заплени од тројцата ИСИС-овци

Автоматски пушки, пушкомитралез, рамки со куршуми, гранати за ракетен фрлач, но и два појаси со експлозив наполнети со песок и метални кулги за поголема разорна моќ е...