Ознака: исхрана
Останати спортови 13.12.22 | 10:52

Што јаде Ноле: Житарки, киноа, див ориз, просо, благ и обичен компир на пареа

Отсекогаш сум имал респираторни проблеми, особено во Австралија, како блага верзија на астма. Се гушев ноќе од седумгодишна возраст. Со текот на годините, моите алергии...

Фудбал 12.12.22 | 11:03

Што јаде Меси за да биде најдобар на 35 години: Грав, леблебии, леќа, наут, грашок и кафен ориз

Лео Меси направи радикална промена во исхраната во 2014 година по Светското првенство во Бразил, кога на предлог на Пеп Гвардиола го смени погледот кон она што го внесува....

Кујнски тефтер 16.08.22 | 22:14

Здрави намирници кои не треба да ги јадеме секој ден

Било да е во прашање рафиниран шеќер, или некоја друг вид на здрава храна, треба да се внесува со препорачаните дневни количини. На организмот му се потребни сите хранливи...

Астро 13.07.22 | 22:43

Tајната за совршена линија според хороскопскиот знак

Ако ви кажеме дека диетата не е патот до идеалната линија, дали ни верувате? Нам и не морате, но еве што велат ѕвездите… Овен По природа сте нетрпеливи, сакате сè и сега,...

Здравје 19.06.22 | 15:06

Работи кои не треба да се јадат ниту пијат кога земате антбиотици!

Антибиотиците се препишуваат некогаш и почесто отколку што е потребно. Кога ја земате оваа терапија, важно е да знаете дека постојат одредени намирници кои е подобро...

Здравје 19.06.22 | 13:57

Мени кое ќе го врати вашиот крвен притисок во нормала

Покрај тоа што ова мени е добро за луѓето со хипертензија, спречува и формирање камења во бубрезите и други болести, кои можат да влијаат на овој орган. Луѓето со дијабетес...

Здравје 19.06.22 | 13:01

Прехранбен производ кој ги уништува бубрезите и црниот дроб:

Ако го јадете често, може да го наруши здравјето на овој орган Омилено јадење за појадок на многумина им е сендвичот, во кој покрај салата, задолжително се става и малку...

Македонија 17.04.22 | 16:42

СПМ до Спасовски: Со конзерва грав во 3 наутро не се создава задоволна полиција

Реакција од Синдикатот на полицијата во Македонија до министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, насловена „Со конзерва грав во 03 наутро не се создава задоволна...

Балкан 10.04.22 | 12:23

Никола Тесла имал многу едноставна, но стриктна диета со избрани продукти за да го држи мозокот во кондиција

За ликот и делото на Никола Тесла се познати многу работи, но дали некој се запрашал како се хранел големиот научник и пронаоѓач? Имајќи предвид дека станува збор за...

Здравје 28.10.21 | 09:22

Шеќерот, колбасите и црвеното месо се најштетни за цревата

Средоземноморската исхрана влијае на благосостојбата на цревата со години. Нивното здравје директно зависи од храната што се внесува, па затоа и треба да се размислува...

Здравје 08.05.21 | 22:37

Како да се храните ако имате покачен холестерол

Секое утро борбата против холестеролот почнува со пиење на смеса од сок од моркови и сок од цвекло, а нивниот однос треба да е 4:1. Oва е неверојатно средство за чистење...

Здравје 06.01.21 | 20:23

Нови препораки: Се забрануваат слатки за деца на возраст под две години

Во новите препораки за исхраната кои неделава ги објави Министерството за земјоделство на САД се наведува дека во текот на првите шест месеци од животот на бебето, се...

Здравје 30.11.20 | 14:16

Четириесет дена се борела со короната, па откри: Ова овошје е спас за целиот организам

Дека борбата со корона вирусот е тешка и долга, потврдува  и Милка Раичевиќ, нутриционистка, која со болеста се борела 40 дена. Прикована за кревет, во неможност да се...

Свет 10.08.20 | 21:58

Компанија од Израел одгледува скакулци за исхрана

Израелска компанија промовира скакулци како одржлив извор на храна. На фармата на компанијата „Hargol Foodtech“, скакулците се сместени во објект што некогаш бил кокошарник....

Здравје 11.04.20 | 09:50

Oд руската Воено-медицинска академија препорачуваат каква храна да јадат заболените од Ковид-19

Лицата заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон режимот на исхрана како во случај на гастритис, препорачуваат експертите од руската Воено-медицинска академија...

Здравје 20.02.20 | 20:51

Докторот Бергам открива како се хранат онколозите за да се заштитат од рак

Германскиот доктор Антони Бергам, кој работи во клиничкиот центар во Хамбург, советува што почесто да јадете храна богата со влакна. Никогаш немојте да јадете црвено...

Здравје 11.01.20 | 23:08

Имате проблем со штитната жлезда? Пробајте ја оваа храна пред да почнете да пиете лекови

Во лекувањето на хипотиреозата, односно намалена функција на тироидната жлезда, исклучително важна е промената на животните навики која вклучува секојдневна физичка...

Здравје 04.01.20 | 11:12

Проф. д-р Петрушевска-Този: Не одбегнувајте го лебот, научете каков вид да одберете

Консумирајте разновидна и квалитетна храна. Јадете редовно, без брзање и во пријатна атмосфера. Одделете доволно време за вашиот оброк. Секојдневно внесувајте повеќе...

Здравје 17.07.19 | 20:08

12 производи што го нарушуваат здравјето ако се јадат во погрешно време

Иако луѓето денес знаат што е здрава исхрана, многу е тешко да се опфатат сите важни правила. На пример, дали сте знаеле дека и најздравите производи можат да му наштетат...