Ознака: исхрана
Здравје 28.10.21 | 09:22

Шеќерот, колбасите и црвеното месо се најштетни за цревата

Средоземноморската исхрана влијае на благосостојбата на цревата со години. Нивното здравје директно зависи од храната што се внесува, па затоа и треба да се размислува...

Здравје 08.05.21 | 22:37

Како да се храните ако имате покачен холестерол

Секое утро борбата против холестеролот почнува со пиење на смеса од сок од моркови и сок од цвекло, а нивниот однос треба да е 4:1. Oва е неверојатно средство за чистење...

Здравје 06.01.21 | 20:23

Нови препораки: Се забрануваат слатки за деца на возраст под две години

Во новите препораки за исхраната кои неделава ги објави Министерството за земјоделство на САД се наведува дека во текот на првите шест месеци од животот на бебето, се...

Здравје 30.11.20 | 14:16

Четириесет дена се борела со короната, па откри: Ова овошје е спас за целиот организам

Дека борбата со корона вирусот е тешка и долга, потврдува  и Милка Раичевиќ, нутриционистка, која со болеста се борела 40 дена. Прикована за кревет, во неможност да се...

Свет 10.08.20 | 21:58

Компанија од Израел одгледува скакулци за исхрана

Израелска компанија промовира скакулци како одржлив извор на храна. На фармата на компанијата „Hargol Foodtech“, скакулците се сместени во објект што некогаш бил кокошарник....

Здравје 11.04.20 | 09:50

Oд руската Воено-медицинска академија препорачуваат каква храна да јадат заболените од Ковид-19

Лицата заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон режимот на исхрана како во случај на гастритис, препорачуваат експертите од руската Воено-медицинска академија...

Здравје 20.02.20 | 20:51

Докторот Бергам открива како се хранат онколозите за да се заштитат од рак

Германскиот доктор Антони Бергам, кој работи во клиничкиот центар во Хамбург, советува што почесто да јадете храна богата со влакна. Никогаш немојте да јадете црвено...

Здравје 11.01.20 | 23:08

Имате проблем со штитната жлезда? Пробајте ја оваа храна пред да почнете да пиете лекови

Во лекувањето на хипотиреозата, односно намалена функција на тироидната жлезда, исклучително важна е промената на животните навики која вклучува секојдневна физичка...

Здравје 04.01.20 | 11:12

Проф. д-р Петрушевска-Този: Не одбегнувајте го лебот, научете каков вид да одберете

Консумирајте разновидна и квалитетна храна. Јадете редовно, без брзање и во пријатна атмосфера. Одделете доволно време за вашиот оброк. Секојдневно внесувајте повеќе...

Здравје 17.07.19 | 20:08

12 производи што го нарушуваат здравјето ако се јадат во погрешно време

Иако луѓето денес знаат што е здрава исхрана, многу е тешко да се опфатат сите важни правила. На пример, дали сте знаеле дека и најздравите производи можат да му наштетат...