Ознака: ипа фондови
Македонија 04.03.22 | 17:11

Маричиќ: Преку ИПА средствата ја гледаме Европа на дело

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска беше во посета на општина Валандово каде што имаше работен состанок со градоначалникот...

Македонија 15.09.21 | 21:12

ЕП ја одобри ИПА III: 14,2 милијарди евра за земјите кандидати како помош за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

Европскиот парламент даде зелено светло за новата верзија на претпристапниот инструмент за финансирање, чија цел е да им помогне на седум земји подобро да се подготват...

Црна хроника 11.05.21 | 16:40

ЕК си ги бара назад парите од ИПА фондовите, ОЈО поднесе обвинение против Јахија за перење пари и злоупотрба на должноста

По спроведена истрага од меѓународни рамки во која биле вклучени и меѓународните организации ОЛАФ и ЕУРОПРАВДА, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран...

Економија 29.04.21 | 14:24

Македонија треба да врати 1.2 милиони евра во ИПА фондовите, поради митото на секретарот Јахија од 38.000 евра

Македонија ќе треба да ги врати парите доделени од Европската унија преку ИПА фондовите, поради злоупотреба. Како што пренесува „Сакам да кажам“, заврши истрагата...

Економија 21.03.20 | 12:28

Се бара пренасочување на ИПА фондовите за борба против коронавирусот

Република Македонија бара пренасочување на средствата од ИПА фондовите за да може да ги користи како средства за борба против корновирусот, информира шефот...