Ознака: инвока
Црна хроника 21.04.21 | 21:22

Шутка и за Даниел Станчевски: Тој и Рашковски имаат доволно богатство да живеат спокојно во бегство

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Црна хроника 21.04.21 | 20:34

Пронајден уште еден софтвер кај Рашковски – прашањата од Академијата за обвинители

Професори на Правниот факултет „Јустинијан Први“ потврдуваат за СДСК.мк дека претрес во истрагата против Рашковски за злоупотреба на службената положба и овластувањата...

Црна хроника 21.04.21 | 20:18

Рашковски влијаел на четвртообвинетиот: Слушај, изразувај се стручно, овие се глупи, ништо нема да те разберат

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Црна хроника 16.04.21 | 10:17

Приведен и Даниел Станчевски, сопственикот на Инвока

Полицијата изутрината го привела и однела во Oбвинителството Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата, кој завчера поднесе оставка од местото секретар...

Македонија 16.04.21 | 09:48

Рашковски и уште тројца опфатени во истрагата на ОЈО – го оштетиле Буџетот за 180 илјади евра

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување...

Црна хроника 17.03.21 | 11:31

Обвинителството чека МВР и Финансова да го гонат Рашковски, а ако не си ја завршат работата, ќе се активира

Обвинителството засега чека МВР и УФП да постапат за набавката на софтвер за детектирање и казнување на сообраќајни прекршоци кој го набавил поранешниот Генерален...

Македонија 10.03.21 | 16:30

Владата на софтверската компанија „Инвока“ која нема сопствен сајт ѝ исплатила околу 400 илјади евра

Софтверска компанија без сопствен сајт и контакт информации работи на одржување на компјутерски програми на десетици државни институции. Станува збор за Друштвото...