Ознака: интернет
Економија 10.11.23 | 15:21

Пристап до интернет имаат 88 отсто од домаќинствата во Македонија

Во првото тримесечје од годинава, 88.0 % од домаќинствата имале пристап на интернет од дома, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во првото тримесечје,...

Свет 08.11.23 | 08:50

Австралијците останаа без мобилни телефони и интернет

Целосниот прекин на вториот по големина австралиски оператор за мобилни телефони „Optus“ ги парализираше телефонските и интернет конекции на повеќе од десет милиони...

Македонија 22.08.23 | 09:05

98,6 проценти од домаќинствата имаат пристап до интернет

Пристап до интернет во домаќинствата имаат 98,6 проценти од анкетираните во Испитувањето на јавното мислење на резиденцијалните корисници во однос на пазарот на електронски...

Сервиси 17.08.23 | 09:38

Oд изутрина цела Македонија има проблем со интернетот

Од утрово цела Македонија има проблем со интернет. Мрежата е слаба или пак воопшто го нема што создаде многу нервоза кај корисниците.Ова посебно се однесува за...

Балкан 15.07.23 | 14:29

Сестра му го нервирала за интернетот па ја избодел со нож

Малолетничкото насилство станува еден од најсериозните проблеми во општествата. Не само на улица и во училиштата, туку и во семејните домови. Вo селото Долна Трница,...

Скопје 05.06.23 | 12:45

Започнува имплементацијата на проектот „Смарт Аеродром“: Електрични велосипеди и тротинети, паметно осветлување, бесплатен интернет

Градоначалникот на Општина Аеродром Тимчо Муцунски, утрово на прес конференција ги објави деталите за проектот „Смарт Аеродром“, кој како што најави, ќе биде визионерски...

Технологија 03.01.23 | 12:15

Нема куќа во Македонија без интернет

Вкупниот број претплатници на пристап до Интернет со широк опсег во вториот квартал годинава изнесува 502 200, а пристап преку мобилни мрежи (2G/3G/4G) имале 1 418 946. Во вториот...

Свет 27.10.22 | 10:05

Папата Франциск: Калуѓерки и свештеници гледаат порно филмови на интернет

Папата во понеделникот ги предупреди семинариите во Рим за „ѓаволот на порнографијата“, признавајќи дека дури и калуѓерките и свештениците гледаат порно филмови...

Економија 22.10.22 | 15:39

Потпишани 3.800 договори со ЕСМ снабдување, договорот поставен на интернет страницата

Заклучно со вчерашниот ден, потпишани се вкупно 3.800 договори со ЕСМ снабдување ДООЕЛ Скопје, информираше денеска на прес-конференција помошник-директорот за топлинска...

Технологија 26.08.22 | 11:42

Половина од американските тинејџери интернет користат речиси постојано

Речиси половина од американските тинејџери велат дека користат интернет „речиси постојано“, според најновото истражување спроведено на 1.316 тинејџери. Процентот на...

Економија 10.08.22 | 09:20

Малолетниците дневно приклучени на интернет и повеќе од пет часа

Триесет и девет проценти од испитаниците опфатени во анкета на Агенцијата за електронски комуникации рекле дека малолетните лица во нивното домаќинство во просек...

Свет 05.04.22 | 13:15

Околу 3.8 милиони Германци никогаш не користеле интернет

Околу шест отсто од германските државјани на возраст од 16 до 74 години, никогаш не користеле интернет, покажаа официјални податоци објавени денеска, јави ДПА. Заводот...

Технологија 01.03.22 | 09:54

Домашните агро-производители ќе ги пласираат своите производи на македонските интернет продавници

Петнаесет македонски агро-производители бесплатно ги усовршија своите дигитални вештини и веќе се во процес на пласирање на нивните производи на македонските платформи...

Свет 27.02.22 | 19:19

Илон Маск обезбеди бесплатен интернет за Украина

Во повеќето делови на Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев, интернет-врската беше прекината откако руската армија влезе во земјата и ја гранатираше клучната...

Балкан 03.02.22 | 15:46

Грчката авиокомпанија „Егеан ерлајнс“ воведува интернерт за време на летовите

Грчката авиокомпанија „Егеан ерлајнс“ (Aegean Airlines) воведува интернет за време на летовите, услуга што ќе биде достапна во специјално опремените со новата технологија...

Македонија 01.01.22 | 10:14

Постои злоупотреба на интернет просторот: Законските измени за „демнењето“ заглавени во собраниски процедури

Напредокот во технологијата за социјално вмрежување ја подобрува социјализацијата меѓу корисниците и тие стануваат поотворени во искажувањето на своите размислувања...

Економија 01.01.22 | 10:06

Се бележи раст на користењето интернет и онлајн купувањето во земјава

Во првиот квартал од минатата година, 86,4 проценти од Македонците на возраст од 15 до 74 години користеле интернет, наспроти 81,4 отсто во претходната година. Притоа, 87,8 проценти...

Економија 01.01.22 | 09:23

Лани имало 515 приговори за услугите во интернет и телефонијата

До Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) лани се поднесени вкупно 515 приговори кои се однесуваат на незадоволство на корисниците од квалитетот на услугата за...