Ознака: инсулин
Здравје 14.11.22 | 16:42

Инсулин пак нема, дијабетичарите солидарно си делат „пенкала“

Едни на други си даваат инсулински пенкала. Вака граѓаните со дијабет се снаоѓаат кога нема терапии во аптеките, како што е случај периодов. На годинешното одбележување...

Свет 07.07.22 | 23:23

Верски фанатици од Австралија и ускратиле инсулин на 8-годишната ќерка – таа починала

Австралиската полиција во сојузната држава Квинсленд уапсила 12 членови на религиозна група поради смртта на осумгодишното девојче Елизабет Роуз Струхс. Како што пишува Гардијан,...

Здравје 28.06.22 | 13:19

Дијабетичарите во Македонија бараат промена на моделот за набавка на глукомери и ленти за лицата со инсулинска терапија

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија (СЗДСМ) бара промена на моделот за набавка на глукомери и ленти за секое лице со дијабетес со инсулинска терапија,...

Здравје 22.05.21 | 18:14

Инсулин има, но е недостапен поради техничка грешка на софтверот

Пациентите не се оставени без инсулин. Во сите инсулински аптеки во државата има инсулин и истиот им е достапен на пациентите, велат од Министерството за здравство. Сепак,...

Здравје 22.05.21 | 14:11

Инсулин има, но 40.000 дијабетичари не може да купат терапија поради технички проблеми со шифрите и кодовите

Сојузот на здруженијата на дијабетичари на Македонија реагира дека иако во земјава е достапна инсулинската терапија, сѐ уште постојат технички пречки за пациентите...

Калеидоскоп 17.03.21 | 23:03

Итно: На дете му е потребно барем едно пенкало од овој инсулин

Итно: На дете му е потребно барем едно пенкало од овој инсулин

Македонија 11.12.20 | 22:27

Дијабетичарите оставени без инсулин

Мартина Теовска на Фејсбук реагира дека се оставени без инсулин.Кога отишла во амбуланта да ја подигне неопходната терапија и рекле дека државата не се снабдила со...

Здравје 09.12.20 | 14:08

Во последните три месеци има недостаток на одредени инсулини, апелираат од Сојузот на дијабетичари

Од Сојузот на дијабетичари на Македонија побараа навремена и континуирана достапност на инсулин на територијата на цела држава, особено во услови во пандемија од Ковид-19....

Македонија 25.11.20 | 08:53

Влада: Ќе се обезбеди инсулин за дијабетичарите до декември 2022 година

Владата на седница ја разгледа и усвои Информацијата за спроведување на јавна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли и ленти за мерење шеќер и инсулински пумпи...

Македонија 18.12.19 | 19:41

Јанушев VS Зекири: И така Рускоска ви е на лагер, зошто не спроведе истрага против ВМРО-ДПМНЕ за набавката на инсулинот?

Неодамна беше извршено уништување на над 1 тон и 200 килограми инсулин чија што пазарна вредност може да достигне и до 1.5 милиони евра, а според опозицијата е со валиден...

Македонија 09.12.19 | 15:40

Министерство за здравство: Уништен е инсулин без проверен ладен ланец и познато потекло

Министерството за здравство излезе со реакција кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ која обвинува дека е уништен валиден инсулин единствено со цел да се распише нов тендер....

Македонија 09.12.19 | 13:08

Нов тендер за фирма подобна за власта: Валидниот инсулин кој МЗ го уништи е од најреномираната данска фирма

Aферата инсулин ја признаа од Министерството за здравство. Сега јавноста ќе ја дознае целата вистина. Кога министерството не сака да ја приложи целокупната документација...

Здравје 09.12.19 | 10:31

Од МЗ и денеска се правдаат за инсулинот

Министерството за здравство соопштува дека е целосно посветено на обезбедување најквалитетен третман за сите пациенти со дијабетес. Во 2018 година, направени се значајни...

Македонија 08.12.19 | 15:53

Се огласи Министерството за здравство: Нема да дозволиме граѓаните да користат сомнителен инсулин

Министерството за здравство преку соопштение го повика ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто набавувало сомнителен инсулин и да не манипулира на сметка на здравјето на пациентите....

Македонија 08.12.19 | 13:31

Нов скандал на власта: Уништен инсулин со валиден рок на траење, за да се обезбеди нов тендер

Дали инсулинскиот скандал во кој се уништени половина тон инсулин со валиден рок на траење, треба да обезбеди нов милионски тендер за власта, прашуваат од ВМРО ДПМНЕ....

Здравје 15.11.19 | 10:31

Министерството за здравство воведе нови три типа инсулин

Во изминатиот период воведовме три нови типови инсулин, кои се најнова генерација на лекови и два нови инсулински аналога. Исто така, е направена многу значајна измена...

Здравје 04.09.19 | 10:46

193 милиони денари за набавка на лекови за ретки болести и инсулин

Вкупно 193 милиони денари се планирани за набавка на лекови за ретки болести и инсулин со ребалансот на буџетот, соопшти Министерството за здравство. Одлуката била донесена...

Економија 09.03.19 | 13:47

Најголем дел од 26-милионскиот тендер за набавка на инсулин завршил кај „Д-р Пановски“ и „Феникс фарма“

Фирмите „Д-р Пановски“ и „Феникс фарма“ добија најголем дел од големиот тендер вреден 26 милиони евра за набавка на инсулин, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење...