Ознака: инспекција
Македонија 27.12.21 | 14:45

Новогодишните журки со казни за лажни сертификати и затворени локали

Само една ноќ изминатиот викенд во Охрид, при контрола на инспекцијата и полицијата затекнати се три лица без сертификат за вакцинација и едно лице со лажен сертификат....

Скопје 11.12.21 | 18:41

Акција на МВР, УЈП и ДПИ: Затворени угостителски објекти, пропуштање лица без сертификат, неиздавање фискални сметки

На 11.12.2021 околу 01.00 часот во заедничка координирана акција на Бирото за јавна безбедност- Оддел за криминалистичка полиција, СВР Скопје-Единица за интервентна полиција,...

Естрада 15.11.21 | 11:08

Јоце Панов пеел без сертификат во познат скопски ресторан, се појавила инспекција

Вчеравечер во еден познат скопски ресторан настапувал Јоце Панов. Пејачот бил во елемент, гостите расположени, сè до моментот кога на влезот од ресторанот не се појавила...

Македонија 20.04.21 | 17:39

Вонреден инспекциски надзор во Собранието

Државниот инспекторат за труд вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Собранието на Македонија. Притоа, не констатирал никакви неправилности и оценил дека мерките...

Економија 22.03.21 | 22:27

Инспекција во Државниот универзитет во Тетово: Се испитуваат научните трудови на медицинскиот факултет

Државниот инспекторат за образование во текот на денешниот ден започнал со вонредни контроли на медицинскиот факултет на Државниот универзитет во Тетово. Ваквата...

Вести 30.10.20 | 16:36

Инспекциските служби од вчеравечер работат со поголеми нови овластувања

Вчера во Службениот весник на РМ, објавени се измените и дополнувањата на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести, со што и официјално од вчера...

Македонија 11.06.20 | 16:51

Финансиската полиција ќе проверува дали гостите во кафеаните се фамилија

Пазарната инспекција од денеска започнува со контроли во угостителските податоци заедно со Финансиската полиција која ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат...

Економија 20.05.20 | 23:51

Затворени 14 угостителски објекти: 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во Струмица, за кој е поднесена и кривична пријава

Државниот пазарен инспекторат постапуваше по утврдените неправилности и притоа се затворени вкупно 14 угостителски објекти од кои 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во...

Економија 30.04.20 | 14:51

Затворени 9 угостителски објекти во Тетово и Гостивар, во Скопје и Тетово се запечатени 18 кафемати

Претседателката на Инспекцискиот совет посочи дека во овој период, најбројни се контролите направени од Државниот пазарен инспекторат, вкупно 1.441, во трговски објекти...

Економија 15.04.20 | 13:30

Инспекторатите засилено на терен, затворени 5 угостителски објекти во Скопје, непочитувањето на мерките строго се санкционира

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната редовна прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски...

Македонија 06.04.20 | 13:53

Вонредна инспекција во Инфективна

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и притоа не се...

Економија 03.04.20 | 15:21

АХВ издаде пет решенија на месарници и маркети поради лоша хигиенска состојба

Државниот санитарен и здравствен инспекторат за пет дена издал над 1000 дозволи за влез на возачи на товарни возила во државата, а сите тие ги почитувале препораките за...

Економија 16.03.20 | 20:20

Бектеши: Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи

Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи. Ги следиме трендовите и на увоз и на извоз на соодветните продукти и навремено ќе известиме...

Македонија 29.01.20 | 12:42

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски...

Здравје 15.01.20 | 16:22

Охрид СОС: Во законот за отпад нема конкретни мерки за инспекциска контрола во Охридскиот регион

Граѓанската иницијатива Охрид СОС има забелешки на новиот пакет закони за отпад и смета дека тој е целосно во корист на крупниот капитал. Во продолжение ја пренесуваме...

Култура 28.10.19 | 14:02

По вонреден инспекциски надзор во Музеј на Македонија: Исмаили го разреши Гордан Николов од директор

Министерот за култура, Хусни Исмаили го разреши директорот на Музејот на Македонија Гордан Николов, потврдија за САКАМДАЖАМ.МК од Министерството. Директорот Гордан...

Македонија 24.10.19 | 23:41

Зекири за Османи: Изигрува инспектор Мамли по државата

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири, кој вечерва дебатираше во 24 анализа со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски, не штедеше зборови ниту за да го дискредитира...

Македонија 26.09.19 | 11:51

Полициски упад во редакцијата на „Нетпрес“

Тројца инспектори од одделот за економски криминал при МВР утринава дојдоа во редакцијата на „Нетпрес“ по наредба, како што рекоа, на јавен обвинител, пренесува порталот....

Македонија 18.09.19 | 14:23

Османи бил во увид, а не во инспекција, ќе си ја плати казната за зборување на мобилен во возило

Вицепремиерот Бујар Османи денеска изјави дека во саботата бил во јавен увид за употреба на Законот за употреба на јазиците и оти не се работи за инспекција. Скандалозно...

Економија 21.02.19 | 11:50

За 30 проценти ќе се зголемат платите на инспекторите, се воведува опомена пред казна

Платите на инспекторите да бидат зголемени за 10 проценти на почетокот на следната година и да достигнат зголемување од 30 проценти во 2022 година. Капацитетот на инспекциските...