Ознака: инспекција
Култура 19.05.23 | 14:32

Министерство за култура: На проектот „Врба“ не е утврдено ненаменско користење на средствата, а за „Мајки“ Агенцијата за филм е известена дека не постои основа да биде извршен инспекциски надзор

Oткако Агенцијата за филм информираше за поднесената кривична пријава против Милчо Манчевски, денеска со реакција се јави и „Банана филм“ кои во писмениот демант велат...

Скопје 04.03.23 | 11:50

Инвеститор ја скинал инспекциската лента и продолжил да гради позади Универзална

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, придружуван од општински градежен инспектор и припадници на полицијата, вчеравечер излегоа на терен и затворија...

Црна хроника 29.01.23 | 12:27

Се носело оружје, имало малолетници и обезбедувачи без лиценца: Контроли во угостителски објекти и казина низ цела држава

Во акциска контрола спроведена синоќа во угостителски објекти на 272 локации приведени се лица кои поседувале оружје, а констатирани се и други прекршоци. Во контролата...

Црна хроника 28.01.23 | 13:04

Малолетници најдени по полноќ, во Чаир имало и гостин со нож: Контроли во угостителски објекти ширум Македонија

Полициски службеници од Одделот за униформирана полиција на подрачјата на СВР Скопје, СВР Битола, СВР Охрид, СВР Куманово, СВР Велес и СВР Тетово, во координација со...

Здравје 30.08.22 | 12:30

ДСЗИ информира како течел вонредниот инспекциски надзор за лекувањето на беровачанецот кој почина од операција на заб

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) информира како течел вонредниот инспекциски надзор кој тие го извршиле по допрен глас за починат пациент од Берово...

Македонија 06.03.22 | 10:53

Рафтовите да се дополнуваат, гориво да се точи: Институциите со засилени контроли

Управата за финансиска полиција, Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи заедно спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални...

Црна хроника 20.02.22 | 18:44

„Кој функционер од Владата напушти објект пред контролата?“: Битолчани бесни по вчерашниот упад во ноќните клубови

Селективна правда и контрола во угоститлексите објекти од страна на власта, СДСМ и ДУИ во Битола, обвинува претседателот на ОК ВМРО ДПМНЕ Битола, Пеце Милевски, по вчерашната...

Македонија 27.12.21 | 14:45

Новогодишните журки со казни за лажни сертификати и затворени локали

Само една ноќ изминатиот викенд во Охрид, при контрола на инспекцијата и полицијата затекнати се три лица без сертификат за вакцинација и едно лице со лажен сертификат....

Скопје 11.12.21 | 18:41

Акција на МВР, УЈП и ДПИ: Затворени угостителски објекти, пропуштање лица без сертификат, неиздавање фискални сметки

На 11.12.2021 околу 01.00 часот во заедничка координирана акција на Бирото за јавна безбедност- Оддел за криминалистичка полиција, СВР Скопје-Единица за интервентна полиција,...

Естрада 15.11.21 | 11:08

Јоце Панов пеел без сертификат во познат скопски ресторан, се појавила инспекција

Вчеравечер во еден познат скопски ресторан настапувал Јоце Панов. Пејачот бил во елемент, гостите расположени, сè до моментот кога на влезот од ресторанот не се појавила...

Македонија 20.04.21 | 17:39

Вонреден инспекциски надзор во Собранието

Државниот инспекторат за труд вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Собранието на Македонија. Притоа, не констатирал никакви неправилности и оценил дека мерките...

Економија 22.03.21 | 22:27

Инспекција во Државниот универзитет во Тетово: Се испитуваат научните трудови на медицинскиот факултет

Државниот инспекторат за образование во текот на денешниот ден започнал со вонредни контроли на медицинскиот факултет на Државниот универзитет во Тетово. Ваквата...

Вести 30.10.20 | 16:36

Инспекциските служби од вчеравечер работат со поголеми нови овластувања

Вчера во Службениот весник на РМ, објавени се измените и дополнувањата на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести, со што и официјално од вчера...

Македонија 11.06.20 | 16:51

Финансиската полиција ќе проверува дали гостите во кафеаните се фамилија

Пазарната инспекција од денеска започнува со контроли во угостителските податоци заедно со Финансиската полиција која ќе ги легитимира гостите дали ги почитуваат...

Економија 20.05.20 | 23:51

Затворени 14 угостителски објекти: 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во Струмица, за кој е поднесена и кривична пријава

Државниот пазарен инспекторат постапуваше по утврдените неправилности и притоа се затворени вкупно 14 угостителски објекти од кои 12 во Тетово, еден во Охрид и еден во...

Економија 30.04.20 | 14:51

Затворени 9 угостителски објекти во Тетово и Гостивар, во Скопје и Тетово се запечатени 18 кафемати

Претседателката на Инспекцискиот совет посочи дека во овој период, најбројни се контролите направени од Државниот пазарен инспекторат, вкупно 1.441, во трговски објекти...

Економија 15.04.20 | 13:30

Инспекторатите засилено на терен, затворени 5 угостителски објекти во Скопје, непочитувањето на мерките строго се санкционира

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, на денешната редовна прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од инспекциски...

Македонија 06.04.20 | 13:53

Вонредна инспекција во Инфективна

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и притоа не се...

Економија 03.04.20 | 15:21

АХВ издаде пет решенија на месарници и маркети поради лоша хигиенска состојба

Државниот санитарен и здравствен инспекторат за пет дена издал над 1000 дозволи за влез на возачи на товарни возила во државата, а сите тие ги почитувале препораките за...

Економија 16.03.20 | 20:20

Бектеши: Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи

Нема место за паника, има доволно залихи, особено за основните производи. Ги следиме трендовите и на увоз и на извоз на соодветните продукти и навремено ќе известиме...