Ознака: инспекции
Македонија 25.04.23 | 10:44

Трајковски: Ќе има и одземање стока од нерегистрирани трговци на мало

Ќе има и одземање роба од нерегистрирани трговци на мало, изјави за МИА, директорот на Државен пазарен инспекторат, Горан Трајковски, истакнувајќи дека никој не е над...

Македонија 25.04.23 | 09:48

Утрово инспектори на Кванташки

На Кванташки пазар Скопје во тек се инспекциски надзори на увозници на овошје и зеленчук, како и на сите трговци на лице место. На терен се над 30 инспектори на Државниот...

Скопје 12.04.23 | 13:58

Герасимовски: Зачестените контроли на градилиштата продолжуваат, инвеститорите да градат според одобренијата

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски вчера беше на терен со општинските служби на градилишта во населбата Маџир Маало, информираат од локалната самоуправа. Од...

Скопје 07.04.23 | 14:31

Повеќе градилишта низ Центар не ги почитуваат законските прописи, увиде градоначалникот

Придружуван од општинските служби, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, направи обиколка на неколку градилишта во општината. Општина Центар спроведува...

Скопје 22.03.23 | 15:20

Герасимовски: Трикратно зголемени градежните инспекциски контроли

Градежните инспекторски служби и градоначалникот Горан Герасимовски денеска во обиколка на градилиштата информираат од Општина Центар, од каде додаваат дека во изминатиот...

Македонија 28.07.22 | 13:52

Ковачевски: Ќе се преземаат сите активности за расчистување на скандалот „Нечиста крв“

Премиерот Ковачевски на денешната собраниска седница за пратенички прашања истакна дека владата ги презема сите потребни активности за расчистување на скандалот „Нечиста...

Македонија 30.12.20 | 17:07

Филиповска-Грашкоска: Апелираме за одговорно празнување и сериозно сфаќање на протоколите и мерките за заштита од коронавирусот

На денешната прес-конференција, на ден пред новогодишната ноќ, претседателката на Инспекцискиот совет, Филиповска-Грашкоска ги истакна координираните акции во изминатите...

Македонија 04.09.20 | 13:49

Таравари: Наместо власта да се фокусира на вистинскиот криминал, нам ни вршат притисоци

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, се жали дека во последните три недели нема ден, а да нема некоја од државните инспекции во општините во Полошкиот Регион,...

Патувања 03.08.20 | 10:35

Инспекции тргнаа од Градиште кон Охрид да проверат дали се почитуваат протоколите

Илјадниците гости кои ги исполнија сместувачките капацитети и плажите на охридското крајбрежје деновиве, охрабрија многу поединци да постават урбана опрема без дозвола...

Македонија 02.05.20 | 10:12

Граѓаните да се спокојни, инспекторите на АХВ се постојано на терен

Граѓаните може да бидат спокојни. Инспекторите се постојано на терен. Покрај редовните, интензивно вршат и засилени, вонредни контроли. КОВИД-19 не може да се пренесе...

Македонија 17.04.20 | 15:18

Инспекторите ќе утврдат дали има одговорност кај Димитриевски

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) почнува вонреден инспекциски увид за да утврди евентуална одговорност за случајот во Куманово. ДСЗИ со вонреден...

Македонија 26.03.20 | 10:40

ТУКА јавете се или пишете доколку некој ги прекршува мерките

Владата и Инспекцискиот Совет апелираат до граѓаните да ги пријавуваат затекнатите неправилности и непочитување на владините мерки и препораки за спречување на ширењето...

Скопје 07.02.20 | 23:20

Откако минатиот викенд се паркираше кој кај стигне – засилени инспекции на Водно

Поради метежот од возила што минатиот викенд се создаде на Водно, градските инспектори за патен сообраќај викендов ќе вршат засилени контроли во однос на непрописното...

Скопје 28.11.19 | 23:59

Засилени инспекциски контроли за „Блек фрајдеј“

Град Скопје соопшти дека утре ќе ги засили инспекциските контроли околу шопинг центрите во Скопје, поучени од негативните искуства од минатите години за време на акцијата...

Скопје 08.11.19 | 18:38

Лабораторијата на МВР зема проба која ќе биде лабораториски испитана, по хаваријата во „ОХИС“

Државни инспектори од Државниот инспекторат за животна средина координирано со овластените инспектори за животна средина на општина Кисела Вода и Градот Скопје и...