Ознака: иновација
Скопје 10.11.19 | 21:28

Татко и син од Скопје измислија евтин филтер, кој максимално ги апсорбира ПМ честичките од печките на дрва

Испровоциран од сè поголемото аерозагадување во земјава, машинскиот инженер Пандо Петковски од Скопје заедно со неговиот татко пред една година почнале да прават...

Технологија 03.11.19 | 10:46

Паметните канти на кавадаречки професор првонаградени за иновација во Италија

Во конкуренција од 120 учесници од 31 држава, на најголемиот саем за образование во италијанскиот град Фиренца, кавадарчанецот Димитрија Ангелков е првонаграден за иновативниот...

Здравје 01.08.19 | 12:13

Oва е Никола од Битола и има решение за намалување на аерозагадувањето!

Никола Танчевски е основач на компанијата „Бизифај“ од Битола, која ќе остане запаметена како иноватор кој ќе го намали загадувањето на воздухот. Компанијата создаде...

Македонија 05.07.19 | 09:07

Тортевски: Братот на Орданоски земал 350.000 евра од Владата за измислена иновација

Адвокатот Александар Тортевски објави индиции за сериозен криминал. Тој вели дека братот на Сашо Ордановски, Ванчо, кој на Твитер го користи името @mindplumber од државата...

Технологија 01.12.18 | 16:03

Лепенка која ќе ви ја намали сметката за струја

Лепенки за стакло во иднина ќе ги заменат клима-уредите. Научниците велат дека овој материјал задржува 70% од топлината на сонцето и автоматски се затемнува како што...