Ознака: иницијатива
Скопје 17.06.21 | 12:20

Општина Кисела Вода планира да изгради стотина нови згради, „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува протест

Неформалното здружение „Иницијатива за спас на Расадник“ најавува мирен протест во обид да се изборат против најавата на Општина Кисела Вода, во Расадник да изгради...

Фудбал 21.05.21 | 14:02

Иницијатива на навивачите: Маестро Калински да биде специјален гостин за преносите од Европското првенство

Четири години откако замина во пензија, фудбалските фанови во Македонија бараат назад во студиото да се врати Златко Калински и да биде специјален гостин за Европското...

Македонија 19.05.21 | 17:58

Собранието ја отфрли иницијативата за референдум за дигиталните учебници, повторно ќе се собираат потписи

Собраниските комисии за политички систем и законодавно-правната комисија ја отфрлија иницијативата за организирање референдум за воведувањето на дигиталните учебници....

Култура 01.02.21 | 12:41

Вкупно 255 културни работници бараат компетентни кадри да бидат на раководни позиции и политиката да не се меша во нивниот избор

Вкупно 255 актери, режисери, драматурзи, ликовни уметници, композитори, продуценти, архитекти, културни менаџери се потписници на иницијативата „Фис-култура или култура“...

Култура 24.06.20 | 23:21

Музичарите се креваат против последните одлуки на Владата

Иницијативата за враќање на музичките настани на музичарите и музичките работници „МУЗИКА – СЕГА!!!“ и нејзините (до денеска вклучени) 1.400 членови, најостро реагираат...

Македонија 28.04.20 | 19:36

СДСМ го нападна собранискиот спикер: Одлуката на Џафери спротивна на Деловникот на Собранието

Потпретседателот на СДСМ, Коста Петров, во емисијата 200 вели дека за изборите може да се зборува само откако ќе помине здравствената криза, објави Алсат М. Одлуката на...

Македонија 23.04.20 | 22:45

Зибери: Иницијативата за повторно свикување на веќе распуштеното Собрание не е издржана

Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека иницијативата од страна на СДСМ за повторно свикување на веќе распуштеното Собрание не е издржана доколку не се обезбеди...

Македонија 04.12.19 | 17:49

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до владата – се бара итна ратификација на протоколот за членство во НАТО

Со иницијатива до Владата – најголемата опозициска партија бара во најскоро време до Законодавниот дом да се достави Законот за ратификација на Северно-атланскиот...

Македонија 03.12.19 | 14:29

Владата ја поддржа иницијативата за автентично толкување на членот 11

На денешната седница на владата беше усвоена иницијативата за прифаќање на мислењето на Министерството за правда за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување. Според...

Македонија 30.11.19 | 21:27

Стојановски: Немам политичка заднина, очекувам иницијативата да биде прифатена

Политички мотиви немал, а единствена цел за иницијативата со која Уставниот суд би можел да ги воскресне аболициите на екс-шефот на државата Иванов, била заштита на...

Македонија 23.08.19 | 15:00

Владата му предложи на Уставниот суд да го отфрли барањето на Митко Чавков за оценување на уставноста на Законот за амнестија

Владата ја разгледала иницијативата од Митко Чавков од Скопје, доставена до Уставниот суд на Република Македонија за оценување на уставноста на член 1 и член 2 од Законот...

Здравје 04.04.19 | 19:41

Филипче им одговори на родителите: Ниту едно невакцинирано дете нема да биде запишано во училиште и градинка

Неколку пати потенциравме дека има важечка законска регулатива. Точно е дека во делот на законот за основно образование има некои контрадикторности, но нема да дозволиме...

Култура 28.01.19 | 14:41

Иницијатива за формирање професионален театар во Кочани

Дваесетина актери, режисери, уметници и културни работници од Кочани со потписи ја поддржаа иницијативата на локалната самоуправа и на градоначалникот Николчо Илијев...

Вести 28.01.19 | 13:53

Тодор Петров ја повлече иницијативата за потписи за нов референдум за името

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров ја повлече иницијативата за собирање на 150.000 потписи за нов референдум за името. Претседателот на Собранието...

Балкан 23.01.19 | 15:09

Околу 250 грчки интелектуалци потпишаа иницијатива за поддршка на Договорот

Со поддршка за Преспанскиот договор истапија денеска околу 250 грчки интелектуалци и уметници, кои го ставија својот со потпис на Инцијативата за Договорот од Преспа...

Кариера 07.12.18 | 23:46

Иницијатива за признавање на македонските возачки дозволи во Шведска

Во последниве десет години се зголемува бројот на граѓани кои заминуваат да работат во Шведска. Тие покренаа иницијатива по примерот со Германија и Шведска да ги прознае...