Ознака: инфраструктура
Економија 18.07.21 | 18:45

ВМРО-ДПМНЕ: Владата предводена од СДСМ и Заев не бележи никакви успеси во инфраструктурата

Граѓаните секојдневно ги гледаат незапочнатите улици и неизградените автопати низ Македонија, кои се само бледа сенка на она што градоначалниците и министерот Бочварски...

Економија 02.06.21 | 21:54

Цел мандат Заев не може патот до дома да го заврши, а не па да гради и да поврзува по државата

Денеска во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски, во врска со инфраструктурата и изградбата на автопати...

Македонија 01.06.21 | 17:49

Ни трага ни глас од инфраструктурните објекти коишто ги ветуваше Владата, време е да заминат

Нема ниту трага ниту глас од инфраструктурните објекти коишто ги ветуваше Владата, време е да заминат, изјави денеска Христијан Мицкоски, лидер на ВМРО ДПМНЕ на прес-конференциија. Од...

Македонија 19.05.21 | 17:48

Николоски: Власта не е посветена на инфраструктурата и искористување на инвестициските фондови на ЕУ

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ на денешното свое обраќање на дебатата „Иднината на Европа и иднината на проширувањето“ по повод прослава 9-ти мај...

Економија 15.03.21 | 15:50

Иако не плаќа данок на имот Арачиново може да добие 554.000 евра за инфраструктура

Општините во Македонија ќе може да добијат од 500.000 до 2 милиони евра за реконструкција и санација на локалните улици и патишта. За оваа намена се обезбедени 70 милиони...

Економија 30.12.20 | 18:32

Заев: Се градат 400 километри патишта и гасоводна мрежа

840 милиони евра се инвестираат во 400 километри патишта во државата, соопшти премиерот Зоран Заев, на денешната седница во Собранието, посветена на пратенички прашања. Во...

Економија 27.12.20 | 20:32

Карго аеродром во Штип нема да има, 35 милиони евра ќе се вложат во 75 општини

Портпаролите на Владата Муамет Хоџа и Душко Арсовски, на денешната прес-конференција ги презентираа детали од одлуката за прераспределба на парите од концесионерот...

Македонија 18.10.20 | 22:14

СДСМ и ДУИ се тепаат за Државни патишта зошто ЕУ ќе додели милијарда за инфраструктура?

Нејасно е зошто за повеќето државни институции и фирми и по три месеци од изборите сè уште нема назначено директори од страна на Владата, иако беше најавено дека тоа...

Економија 24.09.20 | 21:40

Ивановски кон Бочварски: Ние остануваме слепо црево во Европа во инфраструктурата

Претседателот на Комисијата за транспорт Синиша Ивановски, во вечерашната „Топ тема“ на Телма телевизија истакна дека Македонија е слепо црево на Европа во инфраструктурата,...

Македонија 22.06.20 | 14:47

Спасовски: Градиме инфраструктура за сите

Градиме инфраструктура за сите и во вонредни околности со проекти од значење на локално, регионално и национално ниво. И во оваа нова реалност и криза предизвикана од...

Економија 28.02.20 | 12:37

Мисајловски: Граѓаните заслужуваат подобри патишта, за да им се олесни и подобри животот

СДСМ немаат изградено ниту еден километар автопат. Немаат започното ниту еден автопат за проектирање. Да го проектираат, да обезбедат средства и да почнат да го градат....

Македонија 26.08.19 | 11:29

СДСМ: Градиме како никогаш досега

Владата предводена од СДСМ останува посветена на реализација на мерките што обезбедуваат развој и унапредување на инфраструктурата, се вели во соопштението од СДСМ. Како...

Економија 15.04.19 | 12:13

Се потврди деструктивното, незрело и незаконско постапување водено од емоции, инает и фрустрации кон претходната Влада на ВМРО-ДПМНЕ и Груевски

По објавата на текстот со наслов „СДСМ игра на картата на кратко памтење – 10 заборавени објекти кои Владата не ги става во употреба поради фрустрации“ следуваше соопштение/допис...

Економија 22.01.19 | 14:53

Сугарески: Прошетајте, уверете се, вака не се градело во цела историја на РМ

Во 2019 година во патната инфраструктура ќе започнат со реализација 420 километри со вкупна вредност од околу 23 милиони евра, најави денеска Владата. Како што изјавија...