Ознака: инфомакс
Македонија 09.10.19 | 20:23

Знае ли Заев дека целиот случај не го снимале само жртвите на „Рекет“? Знае ли дека снимале и две странски служби? 

„Одговорно тврдам дека нема вмешано политичари во случајот“, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали се точни...

Македонија 04.10.19 | 14:15

Службите од Владата извршија селекција: МВР одговори зошто Митовски беше прогласен за „безбедносен ризик“

Новинариот Александар Митовски и снимателот Борислав Стоилковиќ од порталот „Инфомакс“ вчера беа одбиени за акредитации за да ја проследат посетата на американскиот...

Македонија 03.10.19 | 18:08

„Инфомакс“ без акредитација за посетата на Помпео – за МВР се безбедносен ризик

Безбедносен ризик за американскиот државен секретар Мајк Помпео во Република Македонија претставуваат новинариот и снимателот на „Инфомакс“ Александар Митовски...

Македонија 26.09.19 | 16:31

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми загрижен поради притисокот врз новинарот Александар Митовски

Високиот претставник на ОБСЕ за слобода на медиуми Харлем Десир изрази загриженост за постапката која беше најавена против уредникот на Инфомакс Александар Митовски....

Македонија 26.09.19 | 10:16

АВМУ: Објавување документи со информации од висок јавен интерес суштинска задача на медиумите

Објавувањето документи со информации од висок јавен интерес е една од суштинските задачи на слободните и независни медиуми затоа што ваквиот јавен надзор гарантира...

Македонија 24.09.19 | 19:14

Митовски: Потегот на ОЈО, иако очекуван, е уште еден доказ дека ја доживуваме епохата на Берија

Во Македонија одамна е извршен атентат врз демократијата. Уште во 2015-та кога започна објавувањето на нелегално прислушкуваните разговори, за кои деновиве слушаме дека...

Македонија 24.09.19 | 15:18

МАН: Обвинителот на Заев, Јовески, и официјално гони новинари

Денеска до МАН стигна сознание за обвинителен акт против Александар Митовски, новинар – уредник на порталот Инфомакс.мк кој ги објави изводи или дел од сведочења и...

Црна хроника 24.09.19 | 14:05

Цензурата на медиумите крунисана со кривична против Митовски

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Оддавање службена тајна од член 360 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот...