Ознака: инфлација
Балкан 08.12.23 | 14:21

Годишната инфлација во Грција намалена на 3 отсто во ноември

На 3 отсто се намалила годишната инфлација во Грција во ноември, наспроти 3,4 проценти еден месец претходно, додека пак цените на прехранбените производи и понатаму остануваат...

Економија 26.11.23 | 16:21

Инфлацијата е штетна затоа што ги погодува сиромашните, но ѝ користи на власта, објаснува Славески

Ќе почнам со она што СДСМ и ДУИ ни го оставаат во наследство, односно нивната Влада која повеќе од 6 години управува со земјава и македонската економија. Во наследство...

Економија 24.11.23 | 10:52

Владата уво не ја боли – Синдикатите на улица, Ковачевски по кафани

Македонија се наоѓа во тешка економска состојба со низок раст на стопанството и зголемени цени на производите и услугите. Од друга страна, македонските граѓани одвај...

Економија 10.11.23 | 11:57

Мерките за намалување на инфлацијата не се адекватни, велат од Стопанската комора на северозападна Македонија

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) смета дека актуелните мерки за налување на инфлацијата не се адекватни и затоа треба да се преземат алтернативни...

Економија 09.11.23 | 11:49

НБ: Годинава раст од 1,9 отсто и инфлација од 9,5 отсто

Годинава ќе ја завршиме со раст од 1,9 отсто и инфлација од 9,5 отсто, истакна гувернерката на Нардна банка Анита Ангеловска Бежоска. За наредната година, како што кажа...

Свет 09.11.23 | 09:19

Инфлацијата опаѓа, но прерано е да се слави, оцени ММФ

Европската централна банка и други креатори на монетарната политика низ Европа треба да ги задржат каматните стапки на сегашното, повисоко ниво, додека не бидат сигурни...

Економија 05.11.23 | 14:40

СПМ: Не сме изненадени од паушалните најави на приучениот министер за економија Бектеши кој без официјални статистички податоци нереално ги прогнозира економските движења

Социјалистичката партија на Македонија не е изненадена од паушалните најави на приучениот министер за економија Бектеши кој без официјални статистички податоци нереално...

Економија 21.10.23 | 11:15

Бесими: Испраќаме јасни сигнали за справување со инфлацијата

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, вели дека политиките што ги спроведуваат како Влада во справување со ценовната криза се покажуваат преку намалување на инфлацијата...

Економија 21.10.23 | 09:27

Ковачевски ветуваше 5% раст на БДП годишно, а годинава ќе завршиме со мизерни 1,8% – убедливо најлош економски ефект во регионот

Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат дека премиерот Димитар Ковачевски ветуваше просечен годишен раст на БДП од 5%, а годинава според извештајот на Светска Банка ќе завршиме со најнизок...

Македонија 19.10.23 | 09:48

ММФ прогнозира двоцифрена инфлација за Македонија, а Ковачевски дополнително зголемува цени

ММФ прогнозира двоцифрена инфлација за Македонија, а Ковачевски дополнително зголемува цени, обвинуваат од ВМРО ДПМНЕ. Проекциите на ММФ се дека Македонија ќе ја заврши...

Македонија 19.10.23 | 09:12

„Инфлацијата го јаде лебот на граѓаните, а во исто време функционерите на ДУИ и СДС се товат со бифтеци, по евтини цени во владиното бифе“

Додека народот се обидува да го преживее секој месец, борејќи се со енормната инфлација, која го јаде нивниот леб, во владиното бифе, каде јадат високите функционери...

Економија 15.10.23 | 09:45

ВМРО-ДПМНЕ: Заради неспособниот Ковачевски Македонија има 50% повисока инфлација од Еврозоната

Заради неспособниот Ковачевски Македонија има 50% повисока инфлација од Еврозоната, велат во партиското соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Македонија е на дното во регионот и...

Економија 12.10.23 | 15:23

ММФ предвидува дупло повисока инфлација од предвидувањата на Владата

Меѓународниот монетарен фонд најавува тешка зима, барем двојно потешка од она што го очекува Владата. Во последниот извештај ММФ прогнозира дека Македонија оваа година...

Економија 12.10.23 | 09:15

ВМРО-ДПМНЕ: Поради неспособниот Ковачевски инфлацијата во Македонија е за 50% поголема од таа во Еврозоната

Заради неспособниот Ковачевски инфлацијата во Македонија за 50% поголема од таа во Еврозоната. Бројките на ДЗС и Евростат покажуваат дека Ковачевски лаже кога вели дека...

Македонија 12.10.23 | 08:49

ВМРО-ДПМНЕ: Поради неспособниот Ковачевски инфлацијата во Македонија е за 50% поголема од таа во Еврозоната

Заради неспособниот Ковачевски инфлацијата во Македонија за 50% поголема од таа во Еврозоната. Бројките на ДЗС и Евростат покажуваат дека Ковачевски лаже кога вели дека...

Економија 10.10.23 | 14:45

Мицкоски: Инфлацијата е два пати поголема од таа во еврозоната

Јасна е кондицијата, во првата половина од годината растот на БДП е далеку од под проектираниот, ако беше проектиран 3, 3 и повеќе проценти, во првата половина е едвај...

Економија 10.10.23 | 11:08

ВМРО-ДПМНЕ: Лажните анкети на Власта не ја смируваат инфлацијата!

Вчера беше објавена годишна стапка на инфлација за септември од 6,6%, што во споредба со врвот од 19,8% лани, изгледа на намалување. Ова смирување е очекувано, а не дека власта...

Економија 09.10.23 | 13:16

Бесими: Нивото на инфлација продолжува да се намалува, наскоро и нов пакет антикризни мерки

Нивото на инфлација во септември 2023 продолжува да се намалува на 6,6 проценти, (од 8,3 проценти август) и е намалена трикратно во споредба со пикот на кризата во октомври...

Свет 05.10.23 | 18:46

Балканците сонуваат да заминат во оваа земја заради подобри услови, но сега ја „тресе“ криза

Додека во многу од државите во Европа месечната плата од 4.000 евра би се сметала за одличен финански прилив, во Швајцарија тоа би значело живот на раб на сиромаштија. Растот...

Свет 04.10.23 | 10:40

Инфлaцијата во Турција скокна на 61,5 проценти: Цените во хотелите и рестораните забележаа раст од 92,4 отсто

Годишната стапка на инфлација во Турција во септември се зголеми на 61,5%, објави денеска Турскиот институт за статистика – Туркстат. Августовската инфлација во оваа...