Ознака: инфективна
Македонија 07.11.20 | 22:35

Пратеничката Моника Зајкова, хоспитализирана на Инфективна: Понекогаш може да биде предоцна

Пратеничката Моника Зајкова од ЛДП е позитивна на корона вирус и е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје. Таа вели дека и нејзините родители се позитивни,...

Македонија 10.10.20 | 09:37

Пратеникот на ДУИ хоспитализиран на Инфективна

Пратеникот на ДУИ Исмаил Јахоски, сопственик на нафтената компанија „Пуцко Петрол“, од вчера итно е хоспитализиран на Инфективна клиника. Јахоски во болница е примен...

Здравје 29.09.20 | 22:24

Медицински сестри ја напуштаат Инфективна – отказите се новото нормално во здравството на Филипче

„8 Септември“ пред финансиски колапс, персоналот на Инфективна се десеткува, „Козле“ се полни со мајки и деца заболени од корона вирусот. Во една реченица вториот...

Македонија 23.09.20 | 15:05

Бошковски: Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа со компликации поради...

Македонија 22.09.20 | 20:04

Љубе Бошковски префрлен на Инфективнa со влoшeнa здpaвcтвeнa состојба поради Ковид-19

Екс-министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево е примен на инфективна клиника откако неговата состојба поради корона вирусот се влошила. Неговата состојба...

Македонија 26.08.20 | 15:17

Пензионер од Неготино е новозаболен од корона вирус и префрлен на Инфективна

Пензионер од Неготино на возраст од 67 години е новозаболен од корона вирус и се наоѓа на Инфективна клиника во Скопје. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог...

Здравје 20.08.20 | 21:03

Главната медицинска сестра од Инфективна: Веќе седми месец живеам и работам со маска

Зорица Љубичиќ, главната медицинска сестра на Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби денеска во изјава која ја сподели министерот Венко Филипче вели дека...

Живот 25.06.20 | 15:57

Вака изгледаат дланките на здравствен работник од инфективно

Вакви се рацете на здравствен работник од инфективно кога ќе ги симне ракавиците, откако му завршува смената, стои во фејсбук пост кој се споделува на социјалните мрежи. Добро...

Македонија 17.06.20 | 16:47

Стевановиќ: Половина од починатите пациенти се предоцна донесени на лекување

Директорката на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби Милена Стевановиќ вели дека барем 50 отсто од пациентите кои починале од Ковид-19 по хоспитализација...

Македонија 15.06.20 | 13:01

Нема место на инфективо во Kумановската болница

Пополнети се капацитети на инфективното одделение во кумановската општа болница, соопштија денеска надлежните од установата. Од вкупниот капацитет од 18 легла, исполнети...

Здравје 27.05.20 | 10:16

Докторката Жаклина Шопова од Инфективна: Не сакам ни да помислам што може да се случи со сите нас

На денешната прес конференција која се одржа веднаш по завршувањето на седницата претседателот на Влада, Оливер Спасовски ги соопшти одлуките кои беа донесени на...

Здравје 05.05.20 | 13:49

Нови осум позитивни случаи на ковид-19 и една жртва

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 21 оздравен пациент во: Скопје-8, Куманово-6, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1,...

Здравје 21.04.20 | 09:19

Ковид 19 потврден во 24 градови во Македонија

Вкупно 1.225 случаи на коронавирус се регистрирани во Македонија. Министерството за здравство вчера потврди нови 18 случаи од кои најголем дел се во Куманово (9), Во Скопје...

Здравје 14.04.20 | 11:02

Единаесет здравствени работници од Инфективното одделение во Штип негативни на Ковид 19

Негативни се резултатите за коронавирус и на последните четворица здравствени работници на Инфективното одделение Штип, а кои неколку дена се чекаше да пристигнат. Директорот...

Здравје 05.04.20 | 16:00

Две годишно дете примено на Инфективната клиника

Директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ денеска на бирифинг со новинарите истакна дека кај нив се хоспитализирани 74 лица и дека се приближуваат до...

Здравје 08.03.20 | 18:21

Херој на денот: Медицинската сестра Маја дежурна во изолација се грижи за пациентите со коронавирус

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави слика со медицинската сестра Маја, која во изолација се грижи за пацинетите со коронавирус. Тој,...

Здравје 08.03.20 | 14:51

Сопружниците со коронавирус се во стабилна состојба

Министерството за здравство информира дека состојбата на двајцата сопружници заболени од коронавирусот кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести...

Здравје 03.05.19 | 14:05

Бебе почина на Инфективно по компликации од морбили

Единаесетмесечно бебе, коешто сѐ уште немало примено вакцина, почина како резултат на компликации од морбили на клиниката за инфективни болести во Скопје. Властите...