Ознака: Инфективна клиника
Македонија 11.07.20 | 21:06

Починатата 24 годишна девојка од корона немала никакви хронични заболувања

Пациентката на 24 годишна возраст која денеска почина на Клиниката за инфективни болести, немала никакви претходни хронични заболувања, вели директорката на Клиниката...

Здравје 02.07.20 | 10:51

Д-р Стевановиќ: Најстариот пациент на Инфективна е нашата миленичка, 94-годишна пациентка

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше...

Здравје 19.06.20 | 21:37

Гоце Марков од Инфективната клиника: Тука луѓево плачат за пет шест капки повеќе кислород!

За браќата и сестрите мои скептици!! Не е грипче луѓе! Колку и да се пишува малку е… како да му објасниш некому колку брзо се умира?, напиша на Фејсбук, Гоце Марков медицинско...

Здравје 18.06.20 | 22:23

На Инфективна во моментов работат 26 инфектолози, а 7 од нив се над 60 години

Бројот на инфектолози во нашата земја е мал, но го мобилизиравме целиот здравствен систем, истакна министерот за здравство Венко Филипче во дебатниот магазин „Клик...

Здравје 15.06.20 | 10:03

На Инфективна клиника и во ГОБ „8 Септември ќе помагаат 54 медицински сестри и двајца интернисти од другите градови

Целиот здравствен систем е активиран и мобилизиран со цел успешно справување со ковид-19, соопшти министерот за здравство Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук. Инфективната...

Македонија 07.06.20 | 19:30

Не знаеш од која страна и како ќе дојде, вели пациентка болна од ковид-19 на Инфективната клиника

Екипата на Алфа телевизија влезе во црвената зона на Инфективната клиника, каде лекарите и медицинскиот кадар секојдневно се борат за животот на пациентите заразени...

Здравје 04.06.20 | 19:19

Д-р Шопова од Инфективна: Филипче, доста сте лекар и политичар оптимист, бидете реалист, доблест е да се каже дека згрешивте!

Докторката од Инфективната клиника Жаклина Шопова на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека Филипче мора да биде реалист и да признае дека згрешил. -Г-...

Македонија 02.06.20 | 17:07

Дојдов мртов на Инфективна, лекарите ме спасија, вели пациент болен од ковид-19

Ова е Заир Селмани од Куманово. Верува во Бог, ама и во докторите кои му го спасиле животот. Пред две недели кога бил донесен на интензивна нега вели дишел на шкрги, лекарите...

Македонија 01.06.20 | 19:30

Бев во кома, а сега сум многу подобра: Како се лекуваат пациентите со ковид-19 на Инфективна клиника во Скопје?

На телевизија Клан ѝ беше доволено да влезат и да ја снимат состојбата што се случува на Инфективната клиника, каде што се третираат пациентите со ковид-19. Бев болна...

Здравје 30.05.20 | 13:05

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, но ние продолжуваме како професионалци, не како политичари

Не го исполнивте ветувањето г-дине Филипче, му порача на министерот за здравство докторката Жаклина Шопова од Инфективната клиника во Скопје. За платите на целокупниот...

Здравје 14.05.20 | 12:49

Пациентите со коронавирус од „8 Септември“ ќе се преместат во Инфективната клиника

Министерството за здравство прави план, со кој, сите пациенти заболени од коронавирусот кои се лекуваат во болницата „8 септември” ќе бидат преместени на лекување...

Здравје 28.04.20 | 15:22

Девет пациенти се на респиратор, на клиниките во земјава се лекуваат 134 пациенти со ковид-19

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа примени се 5 нови пациенти, со што во моментов вкупно таму се хоспитализирани 52 лица. Критично болни...

Македонија 26.04.20 | 14:12

Родилка од Скопје, заразена со ковид-19, е примена на Инфективната клиника

На денешната прес-конференција министерот Венко Филипче ги сподели најновите информации за Кови-19. Тој посочи дека денеска се оздравени рекорден број на заболени и...

Култура 09.04.20 | 17:41

Филхармонијата се откажува од парите за меѓународно претставување, ќе ги донира на Инфективна клиника

Филхармонијата се откажува од 2.300.000 денари кои со Договор со Министерството за култура беа наменети за нејзино меѓународно претставување и презентација на македонската...

Македонија 06.04.20 | 13:53

Вонредна инспекција во Инфективна

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) вчера извршил вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби и притоа не се...

Здравје 06.04.20 | 13:10

На Клиниката за инфективни болести строго се почитуваат препораките за употреба на лична заштитна опрема од страна на здравствените работници

Државниот санитарен и здравствен инспекторат на 5 април изврши вонреден инспекциски надзор во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во врска со заклучоците...

Здравје 06.04.20 | 13:07

Kај 127 лица заразени од коронавирусот ковид-19 се присутни хронични здравствени состојби

Kај 127 лица заразени од коронавирусот ковид-19 се присутни коморбидитети, односно хронични здравствени состојби, се наведува на веб страницата на Институтот за јавно...

Македонија 03.04.20 | 17:31

Бил во контакт со заразени пациенти: Meдицинско лице од Клиниката за инфективни болести е позитивно на корона

Едно медицинско лице од Клиниката за инфективни болести е позитивно на коронавирус, соопшти на попладневната прес конференција министерот Венко Филипче. -На Инфективната...

Македонија 01.04.20 | 20:57

Д-р Стевановиќ од Инфективна: Терапијата е различна за секој пациент, во зависност од останатите дијагнози

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат...

Македонија 31.03.20 | 19:00

Состојба до денеска: На Инфективната клиника се лекуваат 54 пациенти, четворица се критични, а 20 се со кислородна маска

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во овој момент се лекуваат 54 пациенти, четворица се во критична состојба, а 20 освен редовната терапија, имаат...