Ознака: Инфективна клиника
Здравје 14.01.21 | 18:08

98-годишниот дедо Киро од Демир Капија излекуван од ковид-19 ја напушти Инфективната клиника

По дваесет дена лекување, инфективната Клиника денеска ја напушти еден од најстарите пациенти досега излечен од Ковид 19 – 98 годишниот Киро Ристов од Демир Капија, објави...

Естрада 12.01.21 | 23:30

Елена Петреска по 14 дена на Инфективна: Се чувствувам како повторно да сум се родила

Пејачката Елена Петреска го пренесува своето искуство од Инфективната клиника, каде што престојувала 14 дена поради ковид 19. „Конечно дома по 14 дена на инфективна поради...

Македонија 23.12.20 | 22:35

Фрчкоски хоспитализиран поради потешка слика на ковид-19

Љубомир Фрчкоски е хоспитализаран на Клиниката за инфективни болести, јавуваат дел од медиумите. На професорот и политичар му бил дијагностициран ковид-19  и има потешка...

Македонија 04.12.20 | 12:45

Mлад кумановец без никакви претходни заболувања починал на Инфективна

Млад пациент на само 27 години од Куманово починал на Инфективната клиника во Скопје од ковид-19, потврдија од Министерство за задравство за „МКД.мк“. Момчето било примено...

Македонија 01.12.20 | 22:53

Стевановиќ: Пациенти лекувани 8 недели, за секунда умираат кога ќе им ја отстраниме маската

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 гостин е Милена Стевановиќ, директорката на Инфективна клиника. Таа објасни колку вирусот е непредвидлив, со примери каде што пациенти...

Македонија 07.11.20 | 22:35

Пратеничката Моника Зајкова, хоспитализирана на Инфективна: Понекогаш може да биде предоцна

Пратеничката Моника Зајкова од ЛДП е позитивна на корона вирус и е хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје. Таа вели дека и нејзините родители се позитивни,...

Здравје 06.11.20 | 14:40

Потребни се околу 16 дена за лекување на заболен со среднотешка клиничка слика

Околу две недели се потребни за да се излекува пациент со среднотешка слика, објасни директорката на Инфективната клиника Милена Стевановиќ. Сите ние сме различни,...

Македонија 06.11.20 | 13:26

Клиниката за интерни болести ќе биде за ковид-пациенти, нема место на Инфективна и во модуларната болница

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција посочи дека во последните неколку недели имаме буквална експлозија на корона вирусот, но не само...

Македонија 05.11.20 | 09:41

Нема слободни кревети во болниците!

Болниците во Македонија веќе се преполни со пациенти заразени од ковид-19. Денешната бројка на пациенти кои се лекуваат од ковид-19 е 843. Нема веќе слободни кревети ниту...

Македонија 29.10.20 | 12:49

Спасовски хоспитализиран на Инфективна

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е примен на ЈЗУ Универзитетска клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – Скопје поради висока температура,...

Македонија 12.10.20 | 14:04

Стевановиќ: Слободни места на Инфективна уште многу малку – мобилната болница на готовс

Директорката на Инфективната клиника во Скопје, Милена Стевановиќ вo изјава за ТВ21 вели дека има уште многу малку слободни места на Инфективната клиника. На крај се...

Македонија 10.10.20 | 23:16

Инфективна клиника е полна, почнува со работа модуларната болница

Пополнети е целиот капацитет на Инфективната клиника, нема повеќе слободни места за пациенти заразени со Ковид-19. Оваа информација ја пренесе „360 степени“, потпирајќи...

Македонија 10.10.20 | 12:41

На Инфективна клиника има слободни уште десетина кревети

Голем е бројот на пациенти кои се примаат во болниците, само вчера во болницата „8 Септември“ биле примени петмина пациенти, а на Инфективната клиника во Скопје се примени...

Македонија 07.10.20 | 20:01

Разрешени сестрите од Инфективна кои Филипче ги убедуваше да останат

Инаку, медицинските сестри што дадоа отказ од Инфективна, а кои експресно ги прими загрижениот министерот другиот ден, експресно и се разрешени од местата одделенска...

Македонија 05.10.20 | 18:52

Уште една сестра си заминува од Инфективната клиника

Уште една медицинска сестра ја напушта Клиниката за инфективни болести во Скопје, објавува „Алсат-М“. Станува збор за медицинската сестра Ирена Попкочева, која не...

Македонија 30.09.20 | 09:50

Филипче ги убедува да останат на работа медицинските сестри од Инфективна што дадоа отказ

Утрово министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал средба со трите медицински сестри од Инфективна клиника кои поднесоа барање за отказ. Тој вели...

Здравје 29.09.20 | 22:24

Медицински сестри ја напуштаат Инфективна – отказите се новото нормално во здравството на Филипче

„8 Септември“ пред финансиски колапс, персоналот на Инфективна се десеткува, „Козле“ се полни со мајки и деца заболени од корона вирусот. Во една реченица вториот...

Македонија 07.09.20 | 23:42

Пратеникот на ДУИ со корона кому му беше дозволен влез во Собранието за да гласа за Владата хоспитализиран на Инфективна

Пратеникот од редовите на ДУИ Арбен Зибери е позитивен на коронавирусот и е сместен на инфективна клиника. Зибери е поранешен в.д. директор на Центарот за јавно здравје...

Македонија 26.08.20 | 10:34

Мерко со ковид-19 хоспитализиран на Инфективна

Струшкиот градоначалник Рамиз Мерко синоќа бил хоспитализиран на Клиниката за инфективни и фебрилни болести во Скопје, потврдија од ДУИ за „Плусинфо“. Мерко е позитивен...

Здравје 08.08.20 | 14:16

На Инфективна помага медицински техничар од Шведска

Медицинскиот техничар од Шведска Ханс Јорген Михаел Селберг, кој пристигна во Македонија на 4 август преку европскиот механизам за цивилна заштита ќе им помогне на...