Ознака: индиски сој
Македонија 21.06.21 | 12:08

Филипче: Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој

„Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот...

Здравје 21.06.21 | 11:09

Д-р Даниловски: Мал е ризикот вакцинираните да се заразат со индискиот сој на коронавирусот

Сите вакцини штитат од индискиот сој на коронавирусот, но можно е и некој вакциниран да се зарази со таа мутација и да го донесе во земјава, предупредува епидемиологот...

Здравје 20.06.21 | 17:23

Професор Трајковски: Македонските навивачи кои беа во Романија се ризична група, таму има 22 случаи на индискиот сој на коронавирусот

Делта варијантата позната како индиски сој забрзано се шири низ Европа, но и во соседство, па прашање на време е кога покрај двата изолирани случаи, ќе влезе на голема...

Македонија 19.06.21 | 15:49

Потврден е уште еден случај на индискиот сој на коронавирусот во земјава

Потврден е уште еден случај на индискиот сој на коронавирусот во земјава, се работи за уште еден наш граѓанин кој дојде од Ирак, а се лекувал во една од приватните болници,...

Здравје 18.06.21 | 21:30

Проф. Трајковски за индискиот сој: Ситуацијата за кратко време може да се претвори во кошмар

Професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот, објави нова анализа...

Здравје 18.06.21 | 11:33

Што се знае досега за индискиот сој на Ковид-19? Британските лекари го идентификуваа како најопасен

Делта варијантата на ковид 19  е многу позаразна. Британските лекари го идентификуваа индискиот сој на новиот коронавирус како најопасен и заразен, покажува студијата...

Здравје 15.06.21 | 09:14

Д-р Мехмедовиќ: Индиската мутација предизвикува гангрена и губење на слухот

Гледано од клинички аспект, според првичните анализи кои ги добиваме од Индија и од Велика Британија, делта варијантата, односно индискиот сој на коронавирусот, е поврзана...

Здравје 14.06.21 | 18:03

Главоболки, болки во грлото и течење на носот се главните симптоми на индискиот сој

Главоболки, болки во грлото и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој на коронавирус во Велика Британија, пишува „Би-Би-Си“. Според...

Македонија 14.06.21 | 15:58

Проф. Трајковски: Нарачајте навреме ПЦР реагенси за индискиот сој, доаѓа нов бран наесен!

Поради доаѓањето на летото, моменталната преносливост на вирусите во Македонија е прилично намалена, па веројатно нема да видиме брзо ширење на вирусот „Делта“ како...

Свет 14.06.21 | 12:30

Делта видот на коронавирус, односно индиската мутација, идентификуван и во Виена

По неколку места во Долна Австрија, делта видот на коронавирусот, односно индиската мутација, сега е идентификуван и во Виена. Значително позаразниот вид е потврден...

Свет 14.06.21 | 11:02

Британија го одложи укинувањето на ограничувањата поради ширењето на делта-сојот

Британските власти одлучија да ги одложат ограничувањата наметнати поради епидемијата на коронавирус кои требаше да бидат укинати на 21 јуни. Владини извори за Би-би-си...

Свет 12.06.21 | 20:57

Индискиот сој на коронавирусот може да го покори светот

Повеќе од 90% од случаите позитивни на ковид во Велика Британија сега се од варијанта Делта, која е откриена за прв пат во Индија, откриваат податоците, бидејќи вкупниот...

Здравје 10.06.21 | 18:12

СЗО: Опасната индиска мутација на коронавирус ќе се прошири низ Европа

Светската здравствена организација предвидува ширење на индиската мутација на коронавирусот низ Европа, изјави шефот на регионалната канцеларија на СЗО за Европа,...

Македонија 08.06.21 | 09:38

Пациентот заразен со индисјкиот сој се разболел во Ирак во мај, но наскоро ќе биде пуштен дома

Македонецот кој беше примен во болница со индискиот сој на корона вирусот, а кој се вратил од Ирак, заболел од Ковид-19 уште во мај. Како што неофицијално објави „МКД.мк“,...

Здравје 07.06.21 | 23:24

Д-р Миолјевиќ: Индискиот сој најмногу ме загрижува затоа што е двоен мутант

Директорката на службата за болничка епидемиологија на Универзитетскиот клинички центар на Србија, Весна Миолјевиќ, за РТС вели дека резултатите со позитивни само...

Македонија 07.06.21 | 11:15

Пациент во приватна болница има индиски сој на коронавирусот, не е знак на ризик, вели Министерството за здравство

Минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на „индиски“ сој на вирусот СарсКов2. Според епидемиолошката анкета...

Свет 07.06.21 | 08:43

Поради индискиот сој на Ковид-19 можно е да не бидат укинати рестриктивните мерки во Велика Британија

Во Велика Британија е зголемена загриженоста поради новиот индиски сој на Ковид-19, кој според истражувањата е за 40 отсто позаразен од претходиот британски вид, изјави...

Свет 06.06.21 | 15:30

Хенкок: Рано да се каже дали мерките во Британија ќе бидат укинати бидејќи индискиот сој е за 40% позаразен од британскиот

Министерот за здравство на Велика Британија, Мет Хенкок, денеска предупреди дека е рано да се каже дали ограничувачките мерки ќе бидат укинати на 21 јуни, бидејќи најновите...

Македонија 04.06.21 | 09:44

Д-р Лазаров: Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите

Доктор Ненад Лазаров преку „Фејсбук“ упати апел до надлежните дека мора строго да се чуваат границите. Мора строго и многу сериозно да ги чуваме границите за влез во...

Балкан 02.06.21 | 10:32

Индискиот вид на ковид пристигна во Хрватска

Индиски вид коронавирус е откриен во Хрватска, изјави Ивана Пем Новосел од Хрватскиот институт за јавно здравје во емисијата Студио 4, пренесуваат хрватските медиуми. Откриено...