Ознака: индиски сој
Македонија 09.07.21 | 18:53

Д-р Стевановиќ: Во моментов нема потреба од воведување на брзи пцр тестови на граничните премини

Ја следиме будно состојбата околу развојот на новиот делта сој на коронавирусот и во овој момент не гледаме потреба од воведување на рестриктивни мерки, вели за „Трилинг“...

Македонија 08.07.21 | 12:59

Велешанецот заразен од индискиот сој не верува дека има корона

На инфективното одделение во Велес лежи 43-годишниот пациент кај кој е лоциран делта-сој на ковид-19, а екипата на „Телма“ случајно го затекнала на тераса. Иако не сакал...

Македонија 07.07.21 | 09:58

Воведете брзи тестови на граница, не дозволувајте повторно да се случи истото

Венко Филипче и Комисијата за заразни болести веднаш да донесат мерки за спречување на ширење на новиот делта сој на ковид вирусот, велат од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи дека...

Здравје 06.07.21 | 21:35

Д-р Мехмедовиќ: Делта сојот се шири како пожар

До крајот на летото ќе има нов бран со индискиот сој предупредува д-р Злате Мехмедовиќ вели од Здравствен дом на Скопје. Според него, делта варијантата се шири многу...

Македонија 06.07.21 | 20:02

Д-р Кунгуловски: Одговорните да набават доволно високо ефективни вакцини и да спремаат стратегија за вакцинација со бустер дози

Денеска се потврдени 6 случаи (4 во Јавно здравство и 2 во Жан Митрев клиник) позитивни на делта-варијантата на SARS-CoV-2. Голем број на студии досега укажуваат дека овој сој...

Македонија 06.07.21 | 19:12

Д-р Николов: Тешко дека училиштата ќе отворат ако власта не реагира со навремени мерки против делта сојот

Институциите и економските единици треба да се адаптираат на начинот на кој што се намалува, односно се елиминира ризикот за ширење на вирусот и ширење на епидемијата....

Македонија 06.07.21 | 18:17

Никој од заразените со делта сојот во Македонија не е вакциниран, во тешка состојба е пациент кој одбивал да оди на лекар

Ниту еден од ковид позитивните пациенти кај кои е изолиран делта сојот на SarsCov2 не е вакциниран за Ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По направените анкети...

Македонија 06.07.21 | 16:26

Велешанецот заразен со индискиот сој тврди дека имал контакт само со сопругата

Во текот на вчерашниот ден потврден е четврти случај на заразен со делта сој на коронавирусот во нашата држава, а четири други лица се суспектни. Новорегистрираниот...

Македонија 06.07.21 | 14:11

Д-р Пановски: Нема логика Грција и Бугарија со повеќе заразени да ни прават нам контрола, a тие слободно да влегуваат

Нашето население поради топлото време и поради тоа што ни се случи со вториот, а посебно со третиот бран на корона вирусот, а да ја вклучиме тука и вакцинацијата, на некој...

Македонија 05.07.21 | 11:02

МЗ: Нема нови рестрикции поради индискиот сој

Засега нема нови препораки или воведување на нови рестриктивни мерки, информираа за МИА од Министерството за здравство. Од Министерството посочуваат дека ја следат...

Здравје 30.06.21 | 10:24

Центарот за епидемиологија и микобиологија „Гамалеја“ објави колку е ефикасна „Спутник“ во борбата со индискиот сој

Ефикасноста на вакцината „Спутник V“ (Спутник В) против индискиот сој на корона е околу 90 проценти, изјави заменик директорот на Центарот за научно истражување за епидемиологија...

Здравје 28.06.21 | 10:53

Проф. Трајковски: Со 28% ефикасност против делта сојот „Синовак“ е сé само не вакцина

Повикувајќи се на истражувањата од Healthdata.org, професоротод Техничкиот факултет во Битола, Дејан Трајковски на својот „Фејсбук“ профил изврши анализа за ефикасноста...

Македонија 27.06.21 | 19:25

Д-р Даниловски: И младите треба да се вакцинираат, зошто не знаеме што нè чека од октомври

Масовна вакцинацијата е единствен спас од новата мутација, индискиот сој на коронавирус, познат како Делта, кој многу брзо може да дојде и да се рашири и кај нас, вели...

Свет 27.06.21 | 16:47

На деца им ги отстрануваат очите за да им го спасат животот откако смртоносна инфекција се појави кај заболените од делта сојот во Индија

Мукормикоза, габичната инфекција наречена и „црна габа“ се повеќе се шири во Индија по катастрофалниот бран на двојниот мутант на ковид-19, таканаречениот индиски или...

Македонија 22.06.21 | 12:18

Д-р Беќаровски: 88 отсто од новозаразените во Британија од индискиот сој, не се вакцинирани!

Проф. д-р Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија сподели научна студија дека речиси 90 отсто новозаразени во Велика Британија од индискиот сој не биле имунизирани,...

Македонија 22.06.21 | 09:31

Д-р Пановски: Индискиот сој ќе се засили наесен

Тешко дека ќе го спречиме индискиот сој да влезе во земјава, но прашањето е дали ќе се вакцинираме во што поголем број и колку ќе штитат тие вакцини, вели микробиологот...

Здравје 22.06.21 | 08:35

11 града без ковид-19, нема нови рестриктивни мерки, индискиот сој е присутен во 92 држави

Венко Филипче, министерот за здравство вчера ја оцени состојбата со ковид како прилично стабилна, на што упатува малиот број на новодијагностицирани и на приеми во...

Македонија 21.06.21 | 16:07

Филипче: Не планираме рестрикции, не гледаме никаков ризик од ширење на индискиот сој во земјава

Кај нас ситуацијата е прилично стабилна, на тоа упатува малиот број на новодијагностицирани случаи, малиот број на пациенти кои се јавуваат во болница за прием, а во...

Балкан 21.06.21 | 15:12

Д-р Кон: Во ризик сме индискиот вид да преживее меѓу младите, може да бидеме во сериозна ситуација на есен

Српскиот епидемиолог д-р Предраг Кон, член на Кризниот штаб за борба против Ковид-19 на Владата, е задоволен што земјата е во рамките на 50 проценти од вакцинираната возрасна...

Здравје 21.06.21 | 12:14

Не се планираат рестрикции и дополнителни мерки поради индискиот сој во државата

Не планираме рестрикции и дополнителни мерки поради случајот на индиски сој во земјава, но будно ја следиме ситуацијата и епидемиолошката состојба“, вели министерот...