Ознака: инаугурација
Свет 23.01.21 | 08:49

Кластер инаугурација: Заразени повеќе од 150 припадници на националната гарда

Меѓу 150 и 200 припадници на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурација на американскиот претседател Џозеф Бајден се позитивни на коронавирусот, соопштил американски...

Балкан 21.01.21 | 10:43

Рози, постери, американски знамиња – како косовско село ја прослави инаугурацијата на Бајден

Жители на селото Бибај во општина Урошевац во Косово организираа прослава во живо за време на вчерашната инаугурација на новиот претседател на Соединетите Американски...

Вести 21.01.21 | 09:58

Која е Аманда Горман, ѕвездата на инаугурацијата на Бајден за која зборува цела Америка

Поп-ѕвездата Лејди Гага ја пееше химната, латино дивата Џенифер Лопез ја изведе песната „This is Your Land”, но шоуто на инуагурацијата на 46. претседател на Америка го украде...

Свет 20.01.21 | 23:08

Каква порака испраќа со капутот Камала Харис?

На инаугурацијата на 46 американски претседател, првата потрпетседателка на САД Камала Харис носеше креации на Кристофер Џон Ројџерс и Серџо Хадсон од модната куќа...

Свет 20.01.21 | 22:26

Бајден со сопругата пешки пристигнаа во Белата куќа

По церемонијата на полагање венец на Гробот на незнајниот војник на Националните гробишта Арлингтон, американскиот претседател Џо Бајден вечерва пешки дојде до Белата...

Свет 20.01.21 | 22:01

Америка го доби првиот Втор господин

Сопругот на американската потпретседателка Камала Харис, Даг Емхоф денеска официјално стана Втор господин, првпат во историјата на САД. Сопружникот на потпретседателот...

Свет 20.01.21 | 20:56

Иако е под сојузна истрага, синот на Бајден во прв ред на инаугурацијата

Хантер Бајден, синот на новиот американски претседател Џо Бајден, присуствуваше денеска на церемонијата за инаугурација, и покрај сојузната истрага која се води против...

Свет 20.01.21 | 18:59

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Во својот прв говор како претседател на САД Џо Бајден на Америјканците и светот му порача дека денеска е ден на Америка, ден на демократијата, ден на историјата и надежта,...

Свет 20.01.21 | 18:02

Џо Бајден положи заклетва како 46. американски претседател

Со раката положена врз 127 години стара Библија што ја држеше неговата сопруга Џил,а пред претседателот на Врховниот суд на САД, новоизбраниот американски претседател...

Свет 20.01.21 | 16:37

ВО ЖИВО: Инаугурација на 46. претседател на САД

Следете во живо од Вашинтон – инаугурација на Џо Бајден, 46. претседател на САД:

Свет 20.01.21 | 09:33

Белата куќа се „гланца“ за новиот станар

За само пет часа, цела армија помошен персонал ќе треба да ја подготват Белата куќа за новите станари, двојката Џо и Џил Бајден. Претседателот во заминување Доналд Трамп...

Свет 17.01.21 | 17:38

Приведен вооружен маж во Капитол Хил

Полицијата приведе маж во Капитол Хил, кој со пиштол и муниција се обидел да помине преку контролен пункт со лажни документи, јави Си-Ен-Ен. Според телевизиските извори,...

Свет 14.01.21 | 22:15

Том Хенкс ќе ја води инаугурацијата на Бајден, а Лејди Гага ќе ја пее химната

Актерот Том Хенкс ќе биде домаќин на свечената програма на инаугурацијата на Џо Бајден што ќе се одржи на 20 јануари, објавија организаторите на настанот. Во специјалното...

Свет 12.01.21 | 15:52

Ќерката контра таткото: Иванка Трамп, сепак, ќе оди на инаугурацијата на Бајден

Ќерката на американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, Иванка Трамп планира да дојде на инаугурацијата на Џо Бајден и се претпоставува дека тоа го прави...

Македонија 13.05.19 | 16:00

Мицковски: Не бе дечки, ако нешто Заев докажал тоа е некултура и немање однос

Поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски ги критикува медиумите го правдаат отсуството на премиерот од свечената церемонија за инаугурација на новиот претседател. Некои...

Македонија 13.05.19 | 15:29

Не се канеле лидери што не се пратеници, Ајдеее мајката

Да не е трагично, би било смешно. На ова би можело да се сведе реакцијата на собранискиот протокол и прес-службата. Тие си најдоа толку едноставно образложение за тоа...

Македонија 13.05.19 | 14:08

Собрание: На инаугурација не се канат лидери на политички партии кои не се пратеници

Од Собранието на Република Македонија денеска дадоа одговор зошто лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски не би поканет на инугурцијата на новиот претседател Стево...

Македонија 13.05.19 | 12:28

Заев не мораше да присутствува на инаугурацијата, Пендаровски и онака е негова сенка

Зоран Заев не мораше физички да биде присутен на инаугурацијата на Стево Пендаровски бидејќи Пендаровски е негова сенка, без интегритет, која само треба да ги аминува...

Македонија 13.05.19 | 09:55

Прва работа ми е да подадам рака кон опозицијата, рече Пендароски и не ја покани опозицијата на инаугурација

Првата работа што ќе ја направам е да подадам рака за соработка кон опозицијата, рече во вчерашното обраќање Стево Пендаровски и не ја покани опозицијата на својата...

Македонија 12.05.19 | 13:07

Пендаровски даде свечена изјава во Парламентот

Со давањето на свечената изјава пред Собранието на Република Македонија, Стево Пендаровски и официјално ја презема функцијата претседател на државата. По...