Ознака: имунизација
Здравје 08.09.21 | 08:38

До каде сме со имунизацијата: Со една доза вакцинирани 44,6 проценти полнолетни граѓани

Заклучно со 4 септември со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 44,6 проценти од населението над 18 годишна возраст. Вкупно 54 отсто од граѓаните над 40 години...

Балкан 02.09.21 | 17:33

Брнабиќ: Многу лекари ќе напуштат работа ако ги принудиме да се имунизираат

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ денеска изјави дека воведувањето задолжителна вакцинација против ковид-19 за здравствените работници ќе отвори други проблеми за...

Економија 09.08.21 | 10:17

Угостителите, но и од пазарниот инспекторат не знаат како со толку малку инспектори ќе излегуваат на терен по угостителските објекти

Се воведува задолжителна потврда за извршена имунизација, најмалку прва доза, со задолжителна редарска служба заради контрола на приложување доказ за имунизација...

Свет 04.07.21 | 08:58

Според СЗО потребни се 11 милијарди дози за да се имунизира светот

Светот е во многу опасен период на пандемијата на коронавирусот, а идентификувана е позаразната делта варијанта во речиси 100 земји, изјави шефот на Светската здравствена...

Здравје 03.06.21 | 22:17

Почна имунизацијата на хронично болните на возраст од 20 до 40 години кои се пријавиле најдоцна до 30 април

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од денеска и во следните два дена, сите хронично болни пациенти и со ризик од Ковид 19, на возраст од...

Здравје 22.05.21 | 11:04

Филипче повикува: Бидете амбасадори на имунизацијата

Мнистерот за здравство д-р Венко Филипче во видео обраќање вели дека по три силни брана вирусот конечно стивнува и дека сега го имаме најсилното оружје за борба со вирусот...

Балкан 10.04.21 | 11:00

Во Албанија веќе се вакцинирани над 250 илјади луѓе

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега се имунизирани 250.676 лица. Министерката за здравство, Огерта Манастирлиу,...

Колумни 24.03.21 | 18:00

Масовна имунизација наместо попис

Кирил Лазов   Aegrotisalus suprema lex или доброто на пациентот е нашиот најприоритетен закон. Оваа латинска максима во некое друго време и во некој друг систем со нормално политичко...

Економија 21.02.21 | 21:03

Славески: Без масовна вакцинација нема рестартирање на економијата

Проферорот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески на денештото гостување во Дневникот на телевизија Сител истакна дека не се точни тврдењата на...

Македонија 20.02.21 | 14:35

Филипче најавува масовна имунизација: Вакцините ги очекуваме до крајот на месецов

Веќе сме во краен период во кој во земјава се очекува да пристигнат и останатите вакцини и последните најави се дека тоа ќе биде до крајот на месецов, информира министерот...

Здравје 17.02.21 | 12:56

Филипче: Направивме систем, еднаш кога ќе започне имунизацијата да не запре

Министерот за здравство д-р Венко Филипче и претседателката на Комитетот за имунизација д-р Александра Грозданова, денеска присуствуваа на почетокот на процесот на...

Македонија 17.02.21 | 08:48

Денеска во Македонија почнува имунизацијата на населението против ковид-19

Денеска во Македонија почнува имунизацијата на населението против ковид-19. Предвидено е првата доза од вакцината да ја примат 260 здравствени работници од Клиниката...

Македонија 12.01.21 | 18:54

Здравствениот дом и Општата болница во Прилеп стануваат една установа

Владата на денешната седница ја прифати Предлог-програмата на Министерството за здравство за задолжителна имунизација на населението за 2021 година во која е содржан...

Патувања 29.12.20 | 09:42

Ако сакате да патувате догодина можеби ќе ви треба имунизациски пасош

Сега кога вакцините против Ковид-19 почнуваат да се шират, многу луѓе можеби сонуваат за еден ден кога ќе можат да патуваат, да купуваат и да одат повторно на кино. Но,...

Здравје 24.08.19 | 22:28

Деца без сите вакцини нема да бидат запишани на училиште

Ако до 31 август родителите не достават потврда дека детето ги има примено сите вакцини нема да биде запишано во училиште. Вакво потсетување до родителите испраќаат...

Здравје 29.12.18 | 21:27

Отсега матичниот лекар ќе биде должен да го пријави вашето дете ако не е вакцинирано

Нови измени во правилата – отсега матичните лекари задолжително ќе мора да го проверат вакциналниот статус на вашите деца кои се стари до 14 години. Сите пропуштени...