Ознака: имунитет
Македонија 14.03.22 | 15:03

Сали сè уште не е оптимист за мерките: Имунитет имаат 86 отсто од вакцинираните и 75 отсто од невакцинираните со прележан ковид-19

Серолошката анализа покажа дека 86 отсто од вакцинираните и 75 отсто од невакцинираните кои прележале ковид-19, имаат имунитет. Сите тие држави кои ги ослободија мерките...

Македонија 14.02.22 | 08:23

Почнува скрининг-тестирање за Ковид-19 за процена на имунитетот на населението

Од денеска почнува скрининг-тестирањето по случаен избор кое треба да покаже дали и каков имунитет на ковид-19 има населението во земјава за да ѝ помогне на Комисијата...

Мода и убавина 23.01.22 | 23:36

Комбинација на три намирници ги симнува масните наслаги и ги исфрла токсините!

Лукот, лимоновиот сок и маслиновото масло претставуваат една од најдобрите комбинации, како за зајакнување на имунитетот така и за губење килограми. Комбинацијата...

Здравје 05.12.21 | 12:23

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Според првото истражување кое се базира на податоци од терен, омикрон има „значајна“ способност на избегнување на имунитет стекнат по претходна инфекција со други...

Здравје 30.11.21 | 21:36

Овошје кое е смрт за имунитетот

Јакиот имунитет е приоритет, особено во време на пандемија на коронавирус. За да го зајакнете максимално, неопходно е да внесувате доволна количина на витамин Ц, овошје...

Здравје 10.11.21 | 10:27

Д-р Круглова открива како најдобро се јакне имунитетот

Руската докторка Наталија Круглова тврди дека доматот е најефикасен за одржување на имунитетот во текот на сезоната на грипови и коронавирусот. Доматот содржи ликопен,...

Свет 15.10.21 | 09:43

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Курц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себастијан Курц, кој...

Здравје 11.10.21 | 22:20

Коктел за јакнење на имунитетот

Луѓето нa вируси се изложени секој ден, ги носат во себе, но ќе се разболат дури тогаш кога ќе им падне имунитетот. Значи не е проблемот во вирусите, туку во способноста...

Здравје 13.09.21 | 09:58

„Натчовечки“ имунитет ќе го спаси човештвото од ковид 19 – како е можно некои луѓе да го имаат?

„Севкупно, хибридниот имунитет кон САРС-КоВ-2 се чини дека е импресивно моќен“, напиша Кроти во коментар во Саенс во јуни. Во текот на изминатите неколку месеци, серија...

Здравје 06.09.21 | 16:26

Сите кои примиле „Синофарм“ и имаат повеќе од 50 години под итно да побараат и трета доза фајзер, советува српски лекар

Пука имунитетот кај постарите луѓе кои примале Синофарм на почетокот на вакцинацијата во Србија и тие итно треба повторно да се вакцинираат. Неопходно е тие да се заштитат,...

Македонија 28.08.21 | 14:59

Д-р Илир Љума контра Филипче: Небулоза е дека вакцината дава посилен имунитет

Лекарот од Тетово и поранешен заменик министер за здравство Илир Љума во разговор за МКД ја искоментира изјавата на министерот за здравство Венко Филипче кога вели...

Здравје 23.08.21 | 14:41

Филипче: Прележаните што побргу да се вакцинираат, имунитетот стекнат од вакцината е подолготраен и поефикасен

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека нема дилема оти антителата што се создаваат кај пациентите по прележн корона вирус штитат одреден период, но дека...

Здравје 15.08.21 | 22:46

Пановски до тие со една доза: Не влегувајте во објектите во кои власта ви дозволува, потврдата не ве штити од зараза

Професорот на медицинскиот факултет, Никол Пановски, ги советува граѓаните коишто имаат примено само една доза од вакцините против Ковид-19, да не влегуваат во обејктите...

Свет 30.07.21 | 15:40

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март...

Свет 22.06.21 | 09:39

Германски експерт: Ширењето на индискиот сој на коронавирус во Германија може да го отежни постигнувањето колективен имунитет

Ширењето на индискиот сој на коронавирус во Германија може натамошно да го отежне постигнувањето колективен имунитет, тврди германски експерт. Делта варијантата е...

Здравје 28.05.21 | 08:27

Американско истражување: Луѓето што прележале ковид со благи симптоми развиваат траен имунитет

Истражување спроведено од Медицинскиот факултет при Унверзитетот во Вашингтон покажува дека луѓето што ќе се опорават од блага инфекција на Ковид-19 со месеци имаат...

Здравје 24.05.21 | 09:19

Д-р Петличковски: Луѓето кои имаат прележано ковид 19 постигнуваат подобар имунитет

Луѓето кои имаат прележано болест и добијат една доза на вакцина, постигнуваат дури и подобар имунитет од луѓето кои немаат прележано болест, а ќе се вакцинираат со...

Здравје 22.05.21 | 22:40

Нутриционист открива како да го засилите имунитетот

За добро здравје клучен е добриот имунолошки систем како одбрана на организмот од вирусни и бактериски инфекции. Најдобар начин за подобрување на имунитетот е со избалнсирани...

Здравје 21.05.21 | 23:05

Данско истражување: Тие што прележале Ковид-19 не може да се заразат најмалку осум месеци

Истражување направено во Данска покажало дека луѓето кои прележале корона вирус не може да се инфицираат најмалку осум месеци. Анализата е направена врз основа на податоците...

Здравје 09.05.21 | 21:47

Скандинавски метод за зајакнување на имунитетот во борбата против короната

Познатиот руски оториноларинголог Владимир Зајцев објасни каква заштита на целото тело од вируси, вклучително и ковид-19, пружаат процедури за зајакнување на грлото. Многу...