Ознака: Империја
Црна хроника 07.08.22 | 19:11

Наместо утре, Мијалков ќе се јави во затворот во Струга на 22 август

Поранешниот прв човек на тајната полиција, Сашо Мијалков, нема да го почне издржувањето на тригодишната затворска казна во струшкиот затвор утре, бидејќи побарал одложување...

Македонија 29.04.22 | 20:56

Камчев за 5-те милиони евра подигнал кредит

Обвинетиот бизнисмен Орце Камчев зел кредит и уплатил над 5 милиони евра на државниот буџет откако се спогодил со Обвинителството за гонење на организиран криминал...

Македонија 29.04.22 | 16:30

Русковска: Камчев се спогодил со обвинителството за случајот „Империја“

Бизнисменот Орце Камчев со спогодба признал вина за случајот „Империја“ и е осуден на една година затвор, вели раководителката на Обвинителството за гонење на организиран...

Македонија 08.10.21 | 13:16

Случај „Топлик“: Oбвинителот Рустеми се закани со кривични пријави за вештаците предложени од одбраната

На денешното рочиште во случајот „Топлик“ се случи скандал поврзан со обвинителот Бурим Рустеми. Тој им се закани на вештаците предложени од одбраната  дека ќе им...

Македонија 17.03.21 | 08:18

Калајџиев: Постои лична димензија во гонењето на Камчев, им го cpyши CJO и ceга мy ce одмaздyвaaт

Професорот Гордан Калајџиев ја потсети македонската јавност дека обвинителката Лиле Стефанова, која сега побара и доби притвор за Орце Камчев за случајот на СЈО „Плацевите...

Македонија 03.02.20 | 11:53

Судскиот совет ќе проверува дали Кацарска е инволвирана во „Империја“

Судскиот совет ќе одлучува за евентуалната инволвираност на судијката Добри Кацарска во предметот „Империја“, изјави денеска претседателот на Советот, Киро Здравев. На...

Македонија 28.01.20 | 10:37

Зошто судството ни е Кацарска-судство: Кој да те разреши, Добрила?

Кога ќе помине првичното „шок и неверување“ од тезгарскиот речник и нивото на кое е стигнато македонското правосудство, на кое Јустиција сигурно сака да си ги покрие...

Македонија 27.01.20 | 15:38

Ако баба лаже, трап не лаже – Кога Кацарска се колнеше дека не ургирала во СЈО

Под полна морална, материјална и кривична одговорност пред цела македонска јавноста кажувам дека не сум реагирала кај ниеден судија. Вака зборуваше судијката Добрила...

Македонија 27.01.20 | 12:39

Стефанова: Со Чифлиганец не сме блиски, не му ја знам љубовницата

Адвокатата Ирена Фрчкоска побара од Лиле Стефанова да го објасни нивниот однос со Ванчо Чифлиганец и дали се блиски. Обвинителката објасни дека се знаат бидејќи се...

Македонија 27.01.20 | 11:34

Кацарска се распрашувала за „Империја“ кај колега на Стефанова

На денешното рочиште за случајот „Рекет“ пред судот сведочи обвинителката Лиле Стефанова. На прашања на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дукоски, дали емисари се...

Македонија 27.01.20 | 11:02

Јанева бараше од мене да се согласам Камчев, Мијалков и Јанакиески да одат во куќен притвор

Обвинителката Лиле Стефанова објасни дека тогаш специјалната обвинителка Катица Јанева барала од неа да потпише налог според кој дел од обвинетите од случајот „Империја“,...

Македонија 20.01.20 | 09:08

Обвинителката Лиле Стефанова денеска ќе сведочи во „Рекет“

Обвинителката Лиле Стефанова денеска ќе сведочи на судското рочиште во процесот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски и поранешната специјална обвинителка...

Македонија 08.01.20 | 12:44

Рекет не е затворен, нов криминал со Клинички центар Штип

На 3 март 2016 година тогашната влада на ВМРО-ДПМНЕ постави камен-темелник за изградба на нов клинички центар во Штип, кој требаше да биде завршен до крајот на 2019 година....

Македонија 03.01.20 | 09:36

Обвинителката Јосифовска денеска ќе сведочи за „Рекет“

Поранешна заменичка на осомничената Катица Јанева, обвинителката Елизабета Јосифовска, денеска треба да сведочи за случајот „Рекет“. Јосифовска се спомнува во видео-снимките...

Македонија 10.12.19 | 12:34

Како почна „Империја“: Пред полноќ на 9 ноември Кичеец ни кажа дека ќе ни прават претрес во 6 утрото

Ана Камчева, сопругата на Јордан Камчев, денеска во Кривичниот суд сведочеше за средбите со Бојан Јовановски-Боки 13 и поранешната специјална јавна обвинителка Катица...

Македонија 10.12.19 | 11:52

По ценовникот на Јанева: За осум милиони евра случајот “Империја” требало да го снема

Сведокот Ана Камчева пред судот истакна дека Бојан Јовановски и напоменал дека случајот “Империја” би можел да го “снема” за сума од 8 милиони евра. Тоа според...

Македонија 03.10.19 | 16:49

„Империја“ останува кај Лиле Стефанова

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески ја овласти обвинителката Лиле Стефанова и понатаму да остане надлежна за предметот „Империја“, потврдија за МИА од Јавното...

Македонија 19.09.19 | 14:48

Милионот и пол бил за новиот пасош на Камчев, Јанева го поднела барањето

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува „СДК“,...

Македонија 23.08.19 | 13:49

Стефанова: Ниту сум се доближила до шефицата, од самиот старт се оградувам од Јанева

Обвинителката Лиле Стефанова по денешното рочиште за случајот „Титаник“ истакна дека СЈО во моментот е во најтешкиот период. Таа истакна дека нема амбиција да стане...

Македонија 14.08.19 | 17:54

Жарко Луковски, сепак, не завршил работа со СЈО за „Базни станици“

Поранешниот главен извршен директор во „Т-мобиле“, Жарко Луковски, сепак, не успеал да си „купи“ затворање на истрагата во предметот „Базни станици“ на СЈО, како...