Ознака: имиња
Семејство 17.10.20 | 13:06

Ова се најпопуларните бебешки имиња за 2020 година

До крајот на 2020 година остануваат уште два и пол месеца, а според пописот направен на досегашните податоци од јануари на порталот Nameberry, Луна е најпопуларното женско...

Економија 16.09.20 | 13:47

Заев најави дека во октомври ќе се разговара за имињата на брендовите од Македонија и Грција

Во октомври треба да има средба на коморите од Македонија и Грција, а експертска група ќе работи на проблемот околу имињата на брендовите на продоизводите. Како што...

Македонија 13.09.20 | 14:07

Ова се имињата на петте заменици-министри од ДУИ

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби денеска посочи дека ДУИ ќе добијат пет заменички места во министерствата за внатрешни работи, за одбрана,...

Семејство 30.07.20 | 10:46

Предлог-имиња за девојчиња инспирирани од популарните хавајски имиња

Ако размислувате за име на вашето бебе девојченце, а сакате да биде необично, странско, егзотично, можеби би ве интересирале популарните хавајски имиња. Сите хавајски...

Македонија 17.06.20 | 16:21

Лицата кои не сакаат да ги примат решенијата за изолација ќе бидат објавени со јавен оглас

Министерот за здравство Венко Филипче денеска нагласи дека јавно ќе се објавуваат имињата на тие кои од „икс“ причини не може да им се поделат решенијата за изолација,...

Балкан 31.05.20 | 20:27

Татко ми ме крсти, воопшто не ми смета, вели Тарзан Милошевиќ

Новиот црногорски амбасадор во Србија, Тарзан Милошевиќ, името го добил во времето кога биле актуелни филмовите за човекот од џунглата. Кога сум се родил во 1954 година,...

Твитови 03.03.20 | 19:29

Убиваа македонски полицајци и војници, за денес владава на СДСМ…

Убиваа македонски полицајци и војници за денес владава на сдс ги стави како име на училишта. pic.twitter.com/qNzMrT5hPO — Командант Марк (@Koljo12) March 3, 2020

Македонија 03.03.20 | 12:27

„Излези гласај“: Смената на имињата на чаирските училишта и ветувањето на Владата за грантови од 70 милиони евра е предизборен поткуп

Граѓанска акција за Македонија „Излези гласај” во контекст на предизборниот мониторинг, а во врска со смената на имињата на чаирските училишта и ветувањето на Владата...

Семејство 20.02.20 | 20:39

Ќе станете родители на пролет? Одберете од 30-те најубави пролетни имиња

Пролетта е симбол на нов живот, сила, енергија и позитивност, па воопшто не изненадува дека многу имиња асоцираат токму на ова годишно време. Доколку очекувате бебе во...

Семејство 31.12.19 | 10:12

Дениција и Давид најчести имиња во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците...

Семејство 31.12.19 | 09:21

Ова се најчестите имиња во 2019 година

Дениција е најчестото женско, а Давид најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците...

Семејство 10.12.19 | 23:04

Најубавите имиња кои во нашите краишта засекогаш ќе бидат врзани за зимата

Во древните времиња децата родени во зимскиот период се чувале за да бидат здрави и да не се разболат заради острата зима. Затоа и се случувало да добијат имиња кои би...

Семејство 19.10.19 | 23:31

Најгрдите бебешки имиња на Балканот

1. Есмералда – по примерот на мексиканската тв-сапуница од 90-те години, денес на Балканот имаме над илјади мали Есмералди. 2. Брус Ли – исклучително популарно име меѓу...

Калеидоскоп 02.09.19 | 16:33

Десет имиња со силно и моќно значење

Сите имиња имаат некое значење, кое доаѓа од изворните варијанти на латински, старогрчки, старословенски или некој друг јазик. Избравме десет имиња, и машки и женски,...

Калеидоскоп 05.08.19 | 22:00

Ова име не смеете да ѝ го дадете на вашата ќерка

Се верува дека името го одредува карактерот, а подоцна и судбината на човекот што го носи. Русите сметаат дека имињата на овие девојчиња може да им донесат несреќа и...

Семејство 23.07.19 | 15:19

Најубавите имиња за девојчиња родени во лето

Ова се најубавите имиња за девојчиња родени во лето. Марина Леа Леона Јулијана Вишна Јагода Сончица Ружица Ива Петра Невена

Семејство 27.06.19 | 13:17

Најпопуларни имиња за деца во 2019 година како инспирација за идните родители

„Бејби центар“, една од најпопуларните светски веб-страници посветени на децата и нивното воспитување секоја година објавува попис на најпопуларните имиња за момчиња...

Свет 02.06.19 | 15:58

Путин ги смени имињата на 40 аеродроми во Русија

Рускиот претседател Владимир Пуитин донесе декрет со кој се предвидува промена на имињата на десетици аеродроми во земјата, од Владивосток на исток до Мурманск на запад,...

Семејство 30.05.19 | 19:14

Oчекувате? Изберете едно од најубавите летни имиња

Летото е сезона која најмногу ја поврзуваме со море, сонце, мирисни цветови. Ова се неколку предлози за имиња за бебињата родени во лето Леа и Лео Ова се имиња кои симболизираат...

Семејство 18.05.19 | 12:21

Мислевте Норт е чудно? Слушнете го името на четвртото дете на Ким и Канје

Ким Кардашијан и Канје Вест конечно го објавија името на нивното четврто дете, родено од сурогат мајка. Ријалити ѕвездата на својот профил на „Твитер“  ја објави честитката...