Ознака: имиња
Фудбал 29.11.21 | 10:48

По двете ќерки, обожавател на Марадона и синчето го крсти по својот идол

Голем обожавател на починатиот славен аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, кој пред 10 години на своите ќерки-близначки им ги дал имињата Мара и Дона, сега има...

Македонија 06.10.21 | 10:39

Ова се лицата за чија смрт нема одговорност: Објавена неофицијална листа со имињата на загинатите пациенти

Албанските портали „Струга лајм“ и „Тетова експрес“ објавија неофицијален список со имињата на 13 од 14 загинати пациенти во трагедијата која се случи на 8 септември...

Црна хроника 17.09.21 | 12:56

Имињата на жртвите во пожарот во Тетово нема да бидат јавно објавени

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после...

Македонија 17.09.21 | 12:53

Имињата на жртвите во пожарот во Тетово нема да бидат јавно објавени

Имињата на 14-те пациенти заразени со корона, кои минатата недела изгореа за неколку минути во тетовската модуларна болница, нема да бидат јавно објавени. Иако после...

Калеидоскоп 12.09.21 | 10:33

Луѓето кои ги носат овие имиња – Бог ги чува! Името е судбина!

Сите ја знаеме старата изрека: “Името е судбина.” Дали е навистина така или е во прашање обично суеверие, не знаеме, но кога ќе го откриете значењето на своето име и ќе...

Скопје 30.03.21 | 16:56

Колариќ до Шилегов: Го кршите член 8 од Законот за именување на улици

Светлана Колариќ, советник во Советот на Град Скопје од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на советот, истакна дека една година градот и граѓаните се соочуваат со корона...

Естрада 29.03.21 | 10:56

Пејачката ги објави првите фотографии од синчето и сподели какво несекојдневно име му додели

Хрватската пејачка Маја Шупут неодамна на 41-годишна возраст со сопругот Ненад Татаринов го доби првото дете, а синот чии први фотографии ги објави на „Инстаграм“ доби...

Скопје 25.03.21 | 19:25

Булеварот ,,ВМРО” ќе се вика ,,Блаже Конески”, улицата ,,Адолф Циборовски” ,,Горан Стефановски”, патот кон Косово ,,Хасан Приштина”

Град Скопје ги објави улиците, булеварите и мостовите кои ќе добијат нови имиња. Листата која треба да се разгледува во вторник на седница на Советот на Град Скопје содржи...

Скопје 23.02.21 | 23:35

Град Скопје ја усвоил листата на имињата на улиците, се враќаат „Мексичка“, „Ленинова“, „Железничка“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва информираше дека Советот на Град Скопје ја усвоил листата на регистарот на имиња на улици во главниот град. Заврши...

Скопје 23.02.21 | 11:43

Граѓаните против трошење пари за преименување улици, постојат големи проблеми што Градот не ги решава

Советот на Град Скопје за денеска закажа седница за расправата околу 570 нови имиња на улици, плоштади, мостови во главниот град. Предлог-листата од старт наиде на...

Скопје 23.02.21 | 10:15

Советот на Град Скопје денеска ќе решава за списокот со имиња на улиците

Денеска Советот на Град Скопје треба да расправа за предлогот за дополнување на листата на имиња на улици, плоштади и мостови на подрачјето на град Скопје. Предложени...

Скопје 19.02.21 | 14:56

Жугиќ од советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Ги отфрламе новите имиња на улиците

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Град Скопје се огласи со соопштение во кое истакнува оти не се согласува со предлозите за новите имиња на...

Балкан 19.02.21 | 09:25

Бугарија со уште едно барање: Шилегов да ги избрише улиците со имињата на диктаторот Тито

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, повторно предизвика силни реакции со одлуката за преименување на улиците во градот, коментира бугарската медиумска агенција...

Скопје 18.02.21 | 20:05

Основачите на Голема Албанија добија улици од Шилегов, граѓаните добија екстра трошоци во време на пандемија

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов наместо во време на здравствена и економска криза предизвикана од ковид пандемијата да им ги намали трошоците на граѓаните...

Скопје 17.02.21 | 12:46

„Аминта Трети“ повторно ќе е „Ленинова“, „Филип Втори“ – „Стив Наумов“

Улиците низ Скопје чии имиња беа сменети со македонски револуционери и битни настани, повторно ќе си ги вратат имињата. Така, по вторпат ќе се менуваат таблите за „Аминта...

Скопје 17.02.21 | 07:37

Нови имиња за 571 улица во Скопје: Меѓу нив Кофи Анан, кројачот Ангелковски, Абдурахман Алити, Имри Елези од ОНА

Во Скопје ќе има мсовно преименување на улиците, односно главниот град ќе добие 571 ново име на улици во градот. Како што информираат од градската администрација, Советот...

Скопје 16.02.21 | 20:33

Улици, плоштади, мостови во Скопје ќе добијат назив по Дејвид Боуви, Аполо 11, „Медена земја“, Американска револуција…

Советот на Град Скопје на претстојната седница ќе расправа за дополнување на Листата на имиња на улици, плоштади, мостови и на други инфраструктурни објекти на подрачјето...

Семејство 02.02.21 | 14:21

Асоцираат на среќа и радост: Ова се најпопуларните имиња за 2021 година

Секое од нив има моќно значење, aсоцираат на среќа и радост и носат надеж за подобра иднина. Одберете едно од овие преубави имиња од листата на „Убавина и здравје“, доколку...

Семејство 31.12.20 | 19:00

Кои се најмодерните имиња за деца во 2021?

Имињата кои се кратки стануваат сè попопуларни во Македонија, но и во светот. Се прогнозира дека следната година овие имиња ќе бидат најактуелни. Германија, девојчиња:...

Македонија 31.12.20 | 09:38

Ова се најчестите имиња за 2020 во Македонија

Сара е најчестото женско, а Матеј најчестото машко име што граѓаните во земјава им го давале на своите новородени деца во текот на оваа година. Според податоците на Управата...