Ознака: има таков народ
Балкан 17.09.21 | 13:01

Од победници „Има таков народ“ сега се на 4 место

Според најновата анкета на Галуп, доколку изборите за Националното собрание се одржат во првата половина на септември, ГЕРБ -УДФ ќе добие 22,5 отсто од гласовите на возрасните...

Балкан 14.08.21 | 15:17

„Има таков народ“ нема да поддржи влада од трет мандат

Бугарската политичка партија што доби најмногу галсови на последните избори, „Има таков народ“ (ИТН) нема да поддржи влада со трет мандат. Ова го кажа во изјава за БНР,...

Балкан 11.08.21 | 11:09

Бугарите разочарани од Слави Трифонов, „Има таков народ“ пред распад?

Во интервју за бугарското електронско издание Фактор, познат политолог и предавач на Софискиот универзитет, Стојчо Стојчев, коментираше дека пропадна и овој мандат...

Балкан 09.08.21 | 15:15

Трифонов: Ако „протестните партии“ не ја поддржат владата на „Има таков народ” ќе и направат услуга на ГЕРБ

Лидерот на најголемата парламентарна партија во бугарскиот Парламент, Слави Трифонов, на Фејсбук порача дека доколку таканаречените „протестни партии’ не гласаат...

Балкан 07.08.21 | 11:19

Бугарските „зелени“ нема да гласаат за предлог владата на “Има таков народ“

Националниот совет на Движењето на зелените, кој е дел од коалицијата Демократска Бугарија, одлучи нејзините пратеници да не го поддржат предлог составот за нова влада...

Балкан 04.08.21 | 17:39

Три партии размислуваат дали да го поддржат владиниот предлог на „Има таков народ“

„Има таков народ“ го претстави својот владин кабинет.  Претходно нивните имиња на идните министри беа претставени на три  средби на ИТН со „Стани БГ! Доаѓаме “, Демократска...

Балкан 30.07.21 | 18:10

Пламен Николов е кандидат на „Има таков народ“ за премиер на Бугарија

Пратеникот Пламен Николов е кандидат за премиер на „Има таков народ“. Тој доби мандат за формирање влада од бугарскиот претседател Румен Радев. Номинацијата се чуваше...

Балкан 21.07.21 | 08:46

И бугарските социјалисти нема да го поддржат „Има таков народ“ на Трифонов

Ирена Анастасова од Бугарската социјалистичка партија на влезот во Националното собрание за БНТ изјави дека овој пат нивната партија нема да го поддржи предлогот на...

Вести 16.07.21 | 14:53

„Има таков народ“ на Слави Трифонов ќе предложи нова влада

Победникот на парламентарните избори во Бугарија на 11 јули, партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов ќе предложи нова влада, повторно со свој состав и ќе побара...

Балкан 16.07.21 | 14:51

„Има таков народ“ ќе предложи нова бугарска Влада

Победникот на парламентарните избори во Бугарија на 11 јули „Има таков народ“ ќе предложи нова влада, повторно со свој состав и ќе побара поддршка за неа од двете партии...

Балкан 14.07.21 | 09:53

И официјално: „Има таков народ“ победик на парламентарните избори во Бугарија

Сите протоколи од избирачките секции на предвремените парламентарни избори во Бугарија веќе се обработени, соопшти Централната изборна комисија во Софија. Според...

Балкан 11.07.21 | 22:34

Тошко Јорданов: Паралелното пребројување покажува дека победник на изборите е „Има таков народ“

Паралелното пребројување покажува дека победник на овие избори е партијата „Има таков народ“. Гласовите од странство сè уште не се пристигнати, изјави заменик-претседателот...

Балкан 11.07.21 | 21:31

Тошко Јорданов: Паралелното пребројување покажува дека победник на изборите е „Има таков народ“

Паралелното пребројување покажува дека победник на овие избори е партијата „Има таков народ“. Гласовите од странство сè уште не се пристигнати, изјави заменик-претседателот...

Македонија 17.06.21 | 18:39

Партијата на Трифонов одби средба со Заев, затворена вратата и во уште една бугарска партија

„Денес македонскиот премиер Зоран Заев се сретна со луѓе во Софија кои не се важни“. Ова го рече лидерот на „Има таков народ“ Слави Трифонов за време на состанокот...

Балкан 04.04.21 | 23:34

“Имa тaков нaрoд”: Нема да правиме коалиција со Борисов и војводата шкембар

Заменик претседателот на, од вечерва, втората политичка сила во Бугарија, „Постои таков народ”, Ташко Јорданов, по завршувањето на денешните парламентарни избори во...