Ознака: има таков народ
Балкан 06.07.22 | 14:53

Анкета: Ако има избори во Бугарија, партијата на Слави Трифонов нема да влезе во парламентот

Најновата анкета на „Алфа рисрч“ покажува дека доколку во Бугарија се одржат предвремени парламентарни избори партијата на Слави Трифонов „Има таков народ“ воопшто...

Балкан 14.06.22 | 13:56

Петмина пратеници од кај Трифонов станаа независни, на 22 јуни голем марш за поддршка на Петков

Петмината бугарски пратеници, кои вчера најавија дека заминуваат од партијата „Има таков народ“ поднесоа барања за напуштање на пратеничката група во Народното собрание. Николај...

Балкан 13.06.22 | 23:08

„Има таков народ“ и Генчовска бараат затворена седница за Македонија, Петков обвинет за предавство

Бугарската партија на Слави Трифонов „Има таков народ“ ќе побара затворена седница на Парламентот посветена за Македонија, на која министерката за надворешни работи...

Балкан 11.06.22 | 23:20

Двајцата министри на Трифонов ќе ги поднесат оставките в понеделник

Двајцата министри на партијата „Има таков народ“ (надворешни работи и енергетика), која пред неколку дена беше дел од бугарската владејачка коалиција, во понеделник...

Балкан 08.05.22 | 22:30

Има таков народ го обвинува Петков дека си дозволува „обиди за компромис со националниот интерес“

Бугарскиот премиер Кирил Петков повторно добива сигнали за уривање на Владата. Има таков народ на шоуменот Слави Трифонов го повтори ставот дека не отстапува од коалицискиот...

Македонија 05.05.22 | 12:57

За да го задржи Ковачевски спроти себе, Петков на пат да стане бивши

Вистински раскол владее во Бугарија по најавите дека владата на Кирил Петков би можела да попушти и да го одложи ветото за Македонија. Предупредувањата кои доаѓаа од...

Балкан 23.12.21 | 08:39

Скандал ја тресе новата влада: Министерката од „Има таков народ“ на Трифонов ангажирала соработници на комунистичката тајна служба во Бугарија

Повеќе поранешни соработници на комунистичката тајна служба во Бугарија биле ангажирани како советници од новата министерка за надворешни работи Теодора Генчoвска....

Балкан 15.11.21 | 08:58

Шоуменот Трифонов, кој за Македонците велеше дека се Бугари доживеа дебакл на изборите

Ќе останете надвор од ЕУ ако не признаете дека сте Бугари,.Ако Македонците не прифатат дека имаат бугарски корени нема влез во ЕУ, вели тој и додава. Тоа е најдобриот...

Балкан 14.11.21 | 22:12

Трифонов: Почитувам сѐ што сум кажал и нема да ги погазам моите зборови

Лидерот на Има таков народ, Слави Трифонов коментирајќи ги излезните анкети од денешните парламентарни избори во Бугарија истакна дека кога би можел да го врати времето,...

Балкан 17.09.21 | 13:01

Од победници „Има таков народ“ сега се на 4 место

Според најновата анкета на Галуп, доколку изборите за Националното собрание се одржат во првата половина на септември, ГЕРБ -УДФ ќе добие 22,5 отсто од гласовите на возрасните...

Балкан 14.08.21 | 15:17

„Има таков народ“ нема да поддржи влада од трет мандат

Бугарската политичка партија што доби најмногу галсови на последните избори, „Има таков народ“ (ИТН) нема да поддржи влада со трет мандат. Ова го кажа во изјава за БНР,...

Балкан 11.08.21 | 11:09

Бугарите разочарани од Слави Трифонов, „Има таков народ“ пред распад?

Во интервју за бугарското електронско издание Фактор, познат политолог и предавач на Софискиот универзитет, Стојчо Стојчев, коментираше дека пропадна и овој мандат...

Балкан 09.08.21 | 15:15

Трифонов: Ако „протестните партии“ не ја поддржат владата на „Има таков народ” ќе и направат услуга на ГЕРБ

Лидерот на најголемата парламентарна партија во бугарскиот Парламент, Слави Трифонов, на Фејсбук порача дека доколку таканаречените „протестни партии’ не гласаат...

Балкан 07.08.21 | 11:19

Бугарските „зелени“ нема да гласаат за предлог владата на “Има таков народ“

Националниот совет на Движењето на зелените, кој е дел од коалицијата Демократска Бугарија, одлучи нејзините пратеници да не го поддржат предлог составот за нова влада...

Балкан 04.08.21 | 17:39

Три партии размислуваат дали да го поддржат владиниот предлог на „Има таков народ“

„Има таков народ“ го претстави својот владин кабинет.  Претходно нивните имиња на идните министри беа претставени на три  средби на ИТН со „Стани БГ! Доаѓаме “, Демократска...

Балкан 30.07.21 | 18:10

Пламен Николов е кандидат на „Има таков народ“ за премиер на Бугарија

Пратеникот Пламен Николов е кандидат за премиер на „Има таков народ“. Тој доби мандат за формирање влада од бугарскиот претседател Румен Радев. Номинацијата се чуваше...

Балкан 21.07.21 | 08:46

И бугарските социјалисти нема да го поддржат „Има таков народ“ на Трифонов

Ирена Анастасова од Бугарската социјалистичка партија на влезот во Националното собрание за БНТ изјави дека овој пат нивната партија нема да го поддржи предлогот на...

Вести 16.07.21 | 14:53

„Има таков народ“ на Слави Трифонов ќе предложи нова влада

Победникот на парламентарните избори во Бугарија на 11 јули, партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов ќе предложи нова влада, повторно со свој состав и ќе побара...

Балкан 16.07.21 | 14:51

„Има таков народ“ ќе предложи нова бугарска Влада

Победникот на парламентарните избори во Бугарија на 11 јули „Има таков народ“ ќе предложи нова влада, повторно со свој состав и ќе побара поддршка за неа од двете партии...

Балкан 14.07.21 | 09:53

И официјално: „Има таков народ“ победик на парламентарните избори во Бугарија

Сите протоколи од избирачките секции на предвремените парламентарни избори во Бугарија веќе се обработени, соопшти Централната изборна комисија во Софија. Според...