Ознака: иловица
Црна хроника 08.09.21 | 18:06

Ужас во Иловица: Татко силувал ќерка

Жител на струмичко Иловица бил пријавен дека на 2 овој месец извршил обљуба врз неговата ќерка. Како што соопшти СВР Струмица, С.Д. (28) вчера во 18 часот бил повикан од страна...

Македонија 13.01.21 | 11:25

Предизборен параван: Наместо за историја и идентитет, Бугарија сега повеќе е заинтересирана за бизнис и инвестиции

Очигледната воздржаност на специјалниот пратеник Владо Бучковски и за почеток само благите потсетувања од бугарските политичари дека изборите во Бугарија нема да...

Македонија 05.01.21 | 12:49

Најлесно им е да речат „лажна вест“, се додека „лажните вести“ не станат вистина

Со години објавувам за криминалите и злоупотребите како и неостварените ветувања на власта. Во неможност да одговорат со аргументи СДСМ и Заев во нервоза пробуваат...

Економија 05.01.21 | 12:07

Рудникот „Иловица“ е купен од компанија со сомнителен капитал, Заев молчи за сето тоа

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски говореше за целата ситуација во државата и посочи дека му фрла ракавица на премиерот Зоран Заев ако е сигурен дека...

Економија 04.01.21 | 17:00

Менаџментот на Иловица ги потврди наводите на Николоски за поврзаност во сопственоста со фирма од Кајманските Острови

Живко Груевски, одговорен за комуникации и односи со јавноста во Еуромакс Рисирсис потврди дека компанијата за развој и управување со рударскиот комплекс Иловица...

Економија 30.12.20 | 19:22

Николоски: Зошто институциите не го испитале потеклото на капиталот на фирмата што го купи рудникот Иловица

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, од собраниската говорница испрати директно прашање до премиерот Зоран Заев. Зошто институциите во надлежност...

Економија 30.12.20 | 15:04

Заев доправа ќе барал проверка на капиталот на концесионерот на Иловица

Премиерот Зоран Заев денеска од собраниска говорница, одговарајќи на пратеничко прашање рече дека ќе побара од надлежните институции да се провери потеклото на капиталот...

Економија 25.12.20 | 10:57

Кои се бугарските газди на „Иловица“ поради кои Заев од Струмица ја загуби еколошката свест?

Прашањето за Иловица е прашање за опстакок на Источна Македонија. Отворањето на овој рудник ќе значи уништување на целиот крај таму, односно еколошка катастрофа. Затоа...

Економија 19.12.20 | 13:22

Николоски екслузивно за „Стадион“: Рудникот Иловица доби дозвола за работа откако се продаде на фирма со седиште на Кајманските Острови, а директор стана син на познат бугарски бизнисмен

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, при гостување во емисијата „Стадион“ на Канал 77 изнесе ексклузивни информации за рудникот Иловица. За рудникот...

Економија 15.12.20 | 22:29

Сопственикот на рудникот Иловица се смени магично и преку ноќ, рече Мицкоски

Во вечерашното издание на дебатната емисија „200″ на ТВ Алсат гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој се осврна на лошите владини политики, штетниот...

Македонија 05.12.20 | 15:24

На Заев му е полесно да распродава во Софија отколку да постигне единство дома

Кога Заев обвинува за лажен патриотизам и хистерија е како квинслинг да обвинува за предавство. И во истиот ден кога го кажа тоа обзнани дека ќе се менувале учебниците...

Македонија 04.12.20 | 11:06

Вистински газда на рудникот „Иловица” преку Кајманските острови е бугарска компанија?

Преку Бугарија, Швајцарија и Кајманските острови директно во Иловица-Штука – ова е патот по кој се движи капиталот со кој се откупени акциите на канадската компанија...

Економија 02.12.20 | 15:55

Владата на Заев избрка канадска, за да може бугарска компанија да го купи рудникот Иловица?

Владата на премиерот Зоран Заев не ѝ дозволи на канадската компанија „Еуромакс Ресурси“, по долгогодишните истражувања, испитувања и подготовки за работа, да стартира...

Економија 30.11.20 | 19:09

Здрава котлина: Бугарска компанија, маскирана во швајцарски капитал, преку Кајмански Острови стана сопственик на рудникот „Иловица“

Бугарска фирма, маскирана преку швајцарска компанија преку Кајмански Острови ја купила компанијата сопственик на рудникот „Иловица-Штука“, Еуромакс Ресурси во Македонија,...

Економија 06.07.20 | 20:00

Мицкоски: Граѓаните на Иловица и Штука ќе одлучуваат за рудниците

Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните на Иловица и Штука ќе најдат дека тие ќе одлучуваат што ќе се случува со рудниците овде. Вие сте тие што ќе одлучувате, Иловица...

Економија 03.07.20 | 18:03

Еуромакс: Проектот за рудник Иловица-Штука да не се злоупотребува за политички поени

Компанијата „Еуромакс Ресорсис“ бара од политичките партии учесници во предизборната кампања за предвремените парламентарни избори да не се користи и злоупотребува...

Економија 19.12.19 | 20:28

Концесионерот на Иловица бара средба со Владата, најави тужба и милионски суми за отштета

Одлуката за раскинување на договорот за рудникот Иловица е политичка, смета концесионерот Еуромакс Ресорсис. Бараат средба со  премиерот Заев, спогодбено да се надминат...

Економија 19.12.19 | 16:52

Анѓушев: Владата го раскинала договорот за Иловица бидејќи имала право на тоа и нема да плаќа обесштетување

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска одговарајќи на новинарско прашање за можноста државата да плаќа отштета на Еуромакс ресурси откако со одлука на Владата еднострано...

Економија 17.12.19 | 20:34

Еуромакс рисосрсес ја обвини Владата за политичка одлука: Меѓународни судови ќе одлучуваат колку ќе нè чини Иловица

„Еуромакс ресорсис“ соопшти дека владиното еднострано раскинување на договорот за концесија кај Иловица е „политичка одлука што е во спротивност со официјални изјави...

Економија 17.12.19 | 11:44

Рудникот Иловица нема да проработи: Владата го раскина договорот за концесија

Владата oдлучи да го раскине договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина – руди на бакар и злато на локалитетот Иловица, во општина Босилово. Како...