Ознака: Илинденско востание
Македонија 13.07.22 | 12:49

Што ќе слави власта на Илинден? Најголемиот ден ќе биде под бугарски диктат

Утре ни пристигнува претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Искрено, прво што очекувам е да ни га прегрне и бакне нашиот Таче. Онака искрено, пријателски...

Македонија 29.06.22 | 21:38

Димитров за „Илинденско преображение“: Османи нападна со дефокус, вадејќи бугарска верзија на документ

Информациите дека наводно сум прифатил Илинденското востание да стане „Илинденско преображение“ дојде тој ден, грижејќи се на топењето на условите кои премиерот...

Македонија 29.06.22 | 08:20

Ѓоргиев: Илинденското востание не било и нема да биде тема на Историската комисија

За Илинденското востание досега не се разговарало во Комисијата, тврди Драги Ѓоргиев, копретседател во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни...

Македонија 04.09.21 | 09:45

Што учат децата од новиот учебник по историја: „Илинденското востание било многу важно зашто во него не се бореле само Македонците“

Сѐ што до сега сум кажала во врска со образованието е решливо, ќе го средиме, освен потрошените пари, се разбира, вели проф. Весна Јаневска. Ќе испечатиме учебници, ќе...

Калеидоскоп 02.08.21 | 11:53

Денес постои само едно илинденско црешово топче и тоа се чува во Истанбул

#ДалиЗнаевтеДека денес постои само едно останато црешово топче од Илинденското востание и истото се чува во Воениот музеј во Истанбул, Турција? 🙂 📌 Црешово топче било...

Македонија 01.08.21 | 09:07

Нови документи за илинденскиот период: Илинденските списи ја чуваат и шифрираната азбука на Гоце Делчев

И по речиси 120 години (прецизно, 118 години се од Илинденското востание), историската приказна за славното време е пак нова. Фактите остануваат, дека на 2 август 1903-тата...