Ознака: Илхан Ќучук
Македонија 29.01.23 | 15:49

Ќучук: Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да имаат добри односи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се...

Балкан 29.01.23 | 10:44

Ќучук: Се додека не се признаваат правата на луѓето кои се сметаат за Бугари, тензијата ќе продолжи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се...

Македонија 29.01.23 | 09:04

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да Македонија да биде во ЕУ и Бугарија да има пријатели на Балканот

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе кои не сакаат Македонија да биде дел од Европската...

Македонија 26.01.23 | 12:24

Маричиќ од Брисел: Со европски вредности да се надвладеат провокациите и инцидентите

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на билатералната средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Илхан...

Македонија 25.01.23 | 12:34

Ќучук: Враќањето на ветото би било огромна грешка

Враќањето на ветото за Скопје би било огромна грешка и ќе ги влоши булатералните односи, смета бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот...

Македонија 25.01.23 | 11:47

Ќучук: Враќањето на ветото би било огромна грешка

Враќањето на ветото за Скопје би било огромна грешка и ќе ги влоши булатералните односи, смета бугарскиот европратеник и известувач за Македонија во Европскиот парламент,...

Македонија 21.12.22 | 15:27

Ќучук: Македонија нема друг пат освен да биде дел од Европската унија

Македонија нема друг пат освен да биде дел од Европската унија. Македонија нема друг пат освен добрососедството. И Бугарија и Македонија и Грција и Романија се мали...

Македонија 27.09.22 | 11:52

Маричиќ-Ќучук: Низ соработка градиме пријателства и создаваме нови можности за младите од двете земји

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел заедно европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот...

Македонија 09.09.22 | 13:04

Ќучук: Бугарија и Хрватска и Грција и Романија имаат преголемо искуство во пристапниот процес

Известувачот на Европарламентот за земјава Илхан Ќучук, на прашање на МИА во врска со иницијативата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за референдум за поништувањето на Договорот...

Македонија 09.09.22 | 08:46

Илхан Ќучук ќе добие титула почесен доктор од АУЕ-ФОН

Конференција „МКБГ2030: Младите и образованието како клуч за посилно евроатлантско сојузништво” ќе се одржи денеска на Американскиот универзитет на Европа – ФОН. За...

Балкан 12.08.22 | 13:50

Ќучук: „Францускиот предлог“ е предлог на ЕУ, прифатен од сите членки и поддржан од бугарското и македонското Собрание 

„Францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтеграцијата на Македонија претставува предлог на Европската Унија, бидејќи е прифатен со консензус од сите членки на...

Балкан 05.08.22 | 10:53

Ќучук: Не се согласувам дека историја е турната некаде под килим, прашањето е каде сака да биде Македонија

Историјата е составен дел на преговарачиот процес, таа не е турната под килим, напротив – заедничката историска комисија треба да го исполни со содржина нејзиниот мандат“. Ова...

Свет 19.07.22 | 16:48

Ќучук го означи како историски ден отворањето на преговорите со Македонија и Албанија

Бугарскиот европратеник и копретседател на европските либерали АЛДЕ, Илхан Ќучук како историски ден за Македонија и Албанија го означи денешното отворање на преговорите...

Македонија 16.07.22 | 14:49

Ќучук на Твитер: Македонското собрание испиша историја

Известувачот за Македонија, Илхан Ќучук, смета дека македонското собрание пишува историја денес за европска иднина на земјата. Македонското собрание денес испиша историја...

Македонија 04.07.22 | 13:52

Илхан Ќучук на Твитер: Францускиот предлог е најдоброто што Бугарија и Македонија може да го постигнат

 До сите мои пријатели во Македонија, би сакал да ги известам дека францускиот предлог е најдоброто што Бугарија/Македонија може да го постигнат...

Македонија 24.06.22 | 12:09

Ќучук: Бугарија станува проблематична земја која го попречува развојот на ЕУ

Бугарија станува проблематична земја која ги попречува развојните процеси на ЕУ. Нашето место не треба да е меѓу попречувачите, туку во развојниот простор – да поставиме...

Македонија 07.06.22 | 23:04

Ќучук: Знаеме каков ќе биде исходот ако има референдум за Македонија

Незамисливо е да се има тврдење за геополитички фактор ако претходно не сме биле во можност да го интегрираме населението во регионот, изјавил бугарскиот европратеник...

Свет 05.06.22 | 21:34

Известувачот за Македонија, Илхан Ќучук реизбран за лидер на Европските Либерали

Известувачот за Македонија Илхан Ќучук реизбран за лидер на Европските Либерали Европратеникот од бугарската партија ДПС, Илхан Ќучик, со огромно мнозинство гласови...

Македонија 27.05.22 | 16:56

Груби и Ќучук разговарале за продлабочување на добрососедските односи со Бугарија

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби денеска имаше средба со бугарскиот европратеник и известувач за Македонија...

Македонија 18.05.22 | 21:06

Европската комисија сака преговорите со Македонија да почнат до крајот на јуни

Европската Комисија (ЕК) денеска за првпат се изјасни за временски рок за одржувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија и Албанија. Ова се случи за...