Ознака: хвар
Здравје 07.06.20 | 11:07

На Хвар ноќевање од 7 до 8 евра

На хрватскиот остров Хвар како да е март или ноември, отворени се само неколку ресторани, цените на пијалоците се преполовени, а ноќевање чини од седум до осум евра. Наместо...

Балкан 24.08.19 | 15:28

Гром предизвика пожар на Хвар, два „канадера“ и 40 пожарникари го гаснат

Четириесетина пожарникари и два „Канадера“ го гаснат пожарот што избувна денеска на Хвар. Овој пожар беше предизвикан од удар на гром, но со интервенција на пожарникарите...

Калеидоскоп 14.08.19 | 18:36

Продолжува мистеријата на бродот на Хвар

На бродот кој вчера беше пронајден еден мртов маж и четворица во тешка состојба и денеска се случи мистериозен инцидент. Полицаец од увидот и еден вештак се итно пренесени...

Балкан 13.08.19 | 19:05

На брод на Хвар еден маж починал, а четири лица се борат за живот

Еден маж починал ноќеска на брод на Хвар, а другите четири лица, од кои две се деца, се борат за живот. Пренесени се во сплитската болница, а поради нивната тешка состојба...

Балкан 20.06.19 | 15:51

Траект се насукал на брег Хвар, има повредени

Траект на Јадролинија имал хаварија на пристаништето Суќурај на Хвар, објави Dalmacija Danas. Хаваријата се случила на редовната линија Дрвеник – Суруќај во 12.35 часот, додека...

Балкан 23.01.19 | 13:26

Дивна Војновска, македонската лекарка порача од Хрватска: Сакам мирен живот, среќна сум што ја добив работата на Хвар!

Дивна Војновска веќе три дена работи во ординацијата во гратчето Суќурај, на островот Хвар, во Хрватска и вели дека е среќна со изборот што го направила. -Семејството...

Балкан 22.01.19 | 11:12

Докторката ги положи сите испити во Хрватска: Денеска е првиот работен ден на Македонката која ќе лекува 300 жители на Хвар

Сучурај на Хвар веќе има своја докторка, младата Македонка која се јави на конкурсот кој беше распишан во текот на летото и на кој досега никој не се јавуваше, без оглед...

Калеидоскоп 20.01.19 | 22:56

Гратче на Хвар бара доктор, аплицирала само една докторка од Македонија

Во гратчето Сучурај на хрватскиот остров Хвар, веќе половина година има отворен оглас за лекар за општа медицина. Покрај платата и платен стан, општината нуди и бонус...