Ознака: хуманитарна акција
Македонија 24.05.20 | 15:14

Здружението „Сите заедно можеме“ реагира: Хуманитарна акција во пандемија не може да биде изборен поткуп

Откако ВМРО-ДПМНЕ обвини дека власта дели хуманитарна помош на ранливи категории на граѓани во Струмица, а со тоа врши изборен поткуп, реагираа од Здружението „Сите...

Скопје 06.10.19 | 08:36

Донирајте храна, лекови, облека и средства за хигиена на овие пунктови

Здружението на граѓани за помош и поддршка на бездомници социјално загрозени семејства и поединци „Љубезност“ и оваа година организира сезонски собирни пунктови...

Калеидоскоп 01.09.19 | 22:22

5 годишната хуманитарка Андреа собра речиси 8.000 денари за Стефан од Скопје

Малата хуманитарка од Струга Андреа Костовска (5 г. ) собра 7,912 денари од својата хуманитарна акција за Стефан Ивановиќ од Скопје. Во вторникот Андреа продаваше „ладни...

Македонија 25.08.19 | 22:35

Хуманитарна акција во Гостивар за првачињата од социјално ранливи семејства

Општина Гостивар од утре започнува хуманитарна акција под мотото „Со срце дарувај, ученик израдувај“ за прибирање училишен прибор за првачињата од социјално ранливи...

Калеидоскоп 03.07.19 | 13:42

Гответе во јули: Уникатен хуманитарен предизвик

Ентузијастот за готвење, Cooking with Branko, одлучи да се предизвика себеси и другите со една хумана цел. На уникатен начин и “предизвик“ ги поттикнува и повикува сите кои што...

Патувања 01.06.19 | 09:00

Пат околу светот за училиште во Гватемала

„Biking Borders“ се момци од Берлин кои пред речиси 9 месеци тргнаале со велосипеди низ светот со една цел – подигнување на свеста и собирање на донации за изградба на училиште...

Филм 03.02.19 | 16:55

Со секоја тегла мед донирате за децата од документарецот „Медена земја“

По апелите до Владата да го поработи на чистиот воздух, тимот од наградениот македонскиот документарец „Медена земја“ („Honeyland“) сега ги повикува граѓаните да се приклучат...

Македонија 21.01.19 | 10:01

Дарко и Кавадарци собраа 81.000 денари за Драгана

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот во Кавадарци заедно со навивачката група Лозари Исток успеаја да соберат нешто повеќе од 81.000 денари кои ќе бидат донирани за...

Македонија 19.01.19 | 21:50

Дарко го фати крстот, а гестот нè допре сите!

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. Утре од 9:15 часот...