Ознака: хронично болни
Здравје 03.06.21 | 22:17

Почна имунизацијата на хронично болните на возраст од 20 до 40 години кои се пријавиле најдоцна до 30 април

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од денеска и во следните два дена, сите хронично болни пациенти и со ризик од Ковид 19, на возраст од...

Здравје 03.06.21 | 19:56

Започна вакцинација на хронично болни пациенти и состојби кои се ризик за Ковид 19

Министерството за здравство ја информира јавноста дека почнувајќи од денеска и во следните два дена, сите хронично болни пациенти и со ризик од Ковид 19, на возраст  од...

Здравје 07.05.21 | 16:42

Пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација ќе бидат ставени на приоритетната листа за вакцинација

Пациенти на дијализа и оние кои имале трансплантација, ќе бидат приоритетни за вакцинација и планот за нивното приоритетизирање ќе се направи до крајот на неделава,...

Македонија 10.03.21 | 15:54

Божиновски: Јас лично стравувам да пуштам тројца попишувачи дома, а што да кажат хронично болните лица

Коментирајќи ја изјавата на премиерот Зоран Заев дека одложување на пописот ќе нема, политичкиот аналитичар Владимир Божиновски за „Слободен печат“ вели дека се тера...

Здравје 27.02.21 | 15:50

Филипче апелира матичните лекари да ги пријавуваат хронично болните за вакцинирање

Министерот за здравство д-р Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари се пријавени...

Македонија 17.12.20 | 14:44

Хронично болните бараат да се измени правилникот за боледување

Дел од правилниците во Фондот за здравствено осигурување се веќе променети, значајно е олеснет пристапот до документацијата. Меѓутоа има барање и за промена на концептот...

Македонија 15.12.20 | 15:37

Хронично болните нема потреба да се вакцинираат со комерцијална вакцина, вели Филипче

Апсолутно нема потреба граѓаните или пациентите со хронична болест на кои им следува според критериумите бесплатна вакцина, да оди и да се вакцинира со комерцијална...

Македонија 22.11.20 | 23:32

Хронично болните да не одат на работа, бара Алијансата на пациентски организации

Хронично болните да бидат ослободени од секакви службени обврски во услови на кризна состојба за ковид-19 пандемијата, бараат од министерот за здравство Венко Филипче,...

Македонија 14.11.20 | 11:50

Изгубив три пријатели за три дена, вели скопјанка повторно апелирајќи до Филипче хронично болните да се ослободат од работа

Хронично болните бараат да се ослободат од работа, министерот Венко Филипче не реагира. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ со недели алармира и бара оваа група граѓани да се ослободат...

Македонија 27.10.20 | 22:45

Факт е дека пациентите кои имаат хронична болест имаат потешка форма на болеста, вели Филипче

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде пациент дојден за друга здравствена услуга во тешка здравствена...

Македонија 27.10.20 | 09:56

Да спасиме живот, ја имаме таа можност: Мицкоски апелира хронично болните да се ослободат од работа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук ги повика Владата и министерот за здравство Венко Филипче да ги ослободат од работа хронично...

Македонија 16.10.20 | 15:35

Во време на корона Филипче ги турна хронично болните да чекаат по болнички ходници

Министерот за здравство Венко Филипче го загрозува здравјето на хронично болни граѓани. Во време на КОВИД-19 хронично болните граѓани се приморани да чекаат по болнички...

Македонија 23.09.20 | 13:50

На работа се вратија хронично болните и родителите кои беа ослободени со мерките

Со одлука на Владата, од денеска дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со корона вирусот, се враќаат на своите работни места. Меѓу нив...

Македонија 18.09.20 | 11:41

Филипче: Не се враќаат на работа сите хронично болни пациенти, проценката ја прави лекарот-специјалист

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Патот кон…/Rruga drejt…“ на Алсат М телевизија, во однос на враќањето на дел од...

Македонија 14.09.20 | 17:18

Ќе се пролонгира рокот за добивање потврда од специјалист за хронично болните лица

Од Министерството за здравство соопштија дека, хронично болните лица до 23-ти септември треба да посетат специјалист и да добијат потврда со која поради нивната дијагноза...

Македонија 14.09.20 | 15:04

Хронично болни бараат Владата да ја преиспита одлуката за враќање на работа

Група граѓани со хронични болести со писмо до Владата бараат да се преиспита одлуката за враќање на работа. Тие се исплашени за нивното здравје поради пандемијата со...

Македонија 11.09.20 | 08:51

Хронично болните треба да земат потврда од специјалист до 23 септември

Хронично болните имаат рок до 23 септември да посетат специјалист и да добијат потврда со која поради нивната дијагноза и состојба нема да можат да се вратат на работа. Со...

Македонија 10.09.20 | 11:12

Пролонгиран рокот за враќање на работа на хронично болните

Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари средба со здруженијата на пациенти Борка, Живот со предизвици, Национално здружение за МС, Здружение за ХМЛ, Сојуз...

Македонија 09.09.20 | 20:45

Владата одлучи хронично болните да ги врати на работа

Владата на денешната трета седница го усвои предлогот на Комисијата за заразни болести за враќање на работа на хронично болните, со исклучоци. Вработените лица кои...

Македонија 08.09.20 | 12:12

Д-р Беќаровски за одлуката на владата за враќање на работа на хронично болните: Како мојот колега со три стента да доаѓа на работа

На одлуката на Филипче хронично болните да се вратат на работа реагира и докторот Нико Беќаровски од Токсикологија кој на својот фејбук профил пишува како да им објасни...