Ознака: хоспитализација
Македонија 15.02.22 | 15:23

Третата доза вакцина против ковид-19 штити од хоспитализација и смртност

Комисијата за заразни болести по одржаниот редовен состанок денеска информираше за епидемиолошката состојба во државата и ја оцени како подобрена поради помал број...

Свет 27.01.22 | 16:47

Засилувачката доза може да ги намали хоспитализациите поради Ковид-19 во Европа до 800.000

Засилувачката доза на вакцините против Ковид-19 може да ги намали идните хоспитализации во Европа за најмалку половина милион, соопшти денеска Агенцијата за јавно...

Здравје 12.01.22 | 16:02

За 41 отсто пораснал бројот на хоспитализации од Ковид-19 во однос на минатата недела

Како што пренесува Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во болниците на територија на цела држава во моментов се хоспитализирани 351 лице, што е за 41 отсто повеќе од претходната...

Здравје 12.01.22 | 09:58

Овие симптоми на Омикрон доведуваат до хоспитализација

ИАКО се смета за „поблага“ варијанта на вирусот, нова корона мутација која се заканува да ја покори планетата и која според светските експерти ќе зарази повеќе од 50....

Здравје 23.12.21 | 08:40

Анализите покажуваат дека Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена...

Здравје 28.10.21 | 16:44

Евтин антидепресив го намалува ризикот од долга хоспитализација кај пациенти со Ковид-19

Антидепресивот „флувоксамин“ ја намалува потребата од хоспитализација кај високоризичните возрасни пациенти со Ковид-19 покажуваат клиничките испитувања, јавија...

Здравје 22.10.21 | 11:38

Од 6 август до 21 октомври починале 1.506 пациенти заразени со ковид-19, од нив 1.246 не биле вакцинирани

Во период од 6 август до 21 октомври годинава во Македонија починале 1.506 лица заразени со ковид -19. Од нив 1.246 пациенти, односно 83 отсто од починатите не биле вакцинирани,...

Македонија 06.09.21 | 10:53

Со сите вакцини има хоспитализирани пациенти потврди Филипче

На денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека со сите вакцини има хоспитализирани пациенти. Со сите вакцини имаме хоспитализирани...

Здравје 25.08.21 | 10:17

Нова студија: За невакцинираните постои 29 пати поголема веројатност да бидат хоспитализирани поради Ковид-19 од оние кои се вакцинирани

За невакцинираните постои 29 пати поголема веројатност да бидат хоспитализирани поради COVID-19 од оние кои се вакцинирани, според студијата која вчера ја објави Центарот...

Здравје 31.07.21 | 09:53

Пет лица што се заразиле со Ковид 19 на патување се хоспитализирани во болница во Прилеп

Петмина пациенти со Ковид-19 на возраст од 51 до 81 година се хоспитализирани во модуларната болница во Прилеп. Тоа е половината од 10-те активни случаи во моментов во градот. Според...

Скопје 17.12.20 | 11:12

Поради компликации од вирусот во Скопје има 40 нови пациенти хоспитализирани во ковид-болниците

Во ковид-центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 40 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Како што информираат од министерството за здравство, вкупно...

Македонија 08.11.20 | 09:33

Се повеќе заразени имаат потреба од хоспитализација: Мора да се примаат болни и на интерните клиники на Клиничкиот центар

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во државава достигна 14.661, откако во минатите 24 часа беа регистрирани 1.285 нови случаи на позитивни на корона вирус. Ширум клиниките...

Македонија 02.11.20 | 16:36

Се повеќе тетовци имаат потреба од хоспитализација поради Ковид-19

Градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи по денешниот состанок на Кризниот штаб соопшти дека е зголемен бројот на лица кои имаат потреба од здравствена заштита...