Ознака: хонорари
Економија 14.04.20 | 20:39

Владата дели пари: Цел хонорар за невработените хонорарци, 50 посто за вработените

Владата на Република  Македонија, денеска донесе Уредба со законска сила за исплата на авторски хонорари за лица ангажирани во органите на државната власт (законодавна,...

Македонија 25.11.19 | 14:15

Во СЈО се делело, не се штедело: Првиот човек на Алфите зел 38.000, на Финансиската полиција 26.000, а ќерката на Есад Рахиќ 14.000 евра

Специјалното јавно обвинителство делело милионски суми на луѓе во обвинителството, но и на луѓе блиски до него. Откако на страната „Отворени финансии“ беа објавени...

Култура 20.09.19 | 14:26

Ќе биде „луксуз“ ако идната година на плоштадот пеат Бебе Реџа, Рита Ора или Дуа Липа?

Откако пратеникот Антонио Милошоски откри дека дел од настапувачите на манифестацијата „Звуци на чаршијата“ зеле околу 20 илјади евра, без притоа пресметан ДДВ, а потоа...

Култура 19.09.19 | 11:29

Милошоски ги откри вртоглавите хонорари за ѕвездите во „Звуците на чаршијата“

Околу 20 илјади евра, без притоа пресметан ДДВ, се доделени за дел од настапувачите на манифестацијата „Звуци на чаршијата“, открива пратеникот Антонио Милошоски, кој...

Скопје 03.02.19 | 14:56

Членовите на Управниот и Надзорниот одбор на ПОЦ си ги зголемија хонорарите, Богдановиќ реагира

Управниот и Надзорниот одбор на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“ на 10 декември донеле одлука да си го зголемат месечниот надоместок – објави Фокус....

Црна хроника 10.12.18 | 21:53

Криминал во Министерството за локална самоуправа, кривична за Фазлиу

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против актуелниот министер за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и против неговиот претходник Лирим Шабани, за незаконска...