Ознака: холидеј ин
Скопје 16.06.21 | 17:01

Општина Центар не доставила правилни елаборати, ДУП-от кај „Холидеј Ин“ не може да се суспендира

Елаборатите за суспензија што ги поднесе Општина Центар до Министерството за транспорт и врски не се изготвени во согласност со одредбите на Законот за урбанистичко...

Скопје 24.04.21 | 11:40

Грчев: Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор, а Просторниот план е Закон и мора да се спроведе

Земјиштето кај „Холидеј ин” не е јавен простор. Тоа што треба таму да има не може да биде прашање на нечие убедување и личен вкус, вели урбанистот проф. д-р Мирослав...

Македонија 23.04.21 | 22:49

Бочварски: Тарифникот не е пречка за Општина Центар да поднесе суспензија на ДУП

Општина Центар и градоначалникот Саша Богдановиќ, може да побараат суспензија на деталниот урбанистички план кој ја вклучува и парцелата спроти хотелот „Холидеј ин“...

Скопје 23.04.21 | 17:57

Дали „Треска“ е новиот Холидеј Ин?

Зелената партија ДОМ остро реагира по објавите на социјалните мрежи дека во Општина Центар почнале да пристигаат барања за градба на локацијата Треска и дека истите...

Скопје 23.04.21 | 09:25

„Здравје пред профит“: Во историјата на Скопје ќе остане запишано кој можел, а не го спречил урбаниот хаос

„Во каков град сакаме да живееме“, е пораката која може да се прочита на повеќе билборди низ Скопје, кои се поставени во рамки на акцијата Шанса за Центар, Шанса за Скопје...

Скопје 21.04.21 | 14:57

Жители на Ново Маало: Институциите да не помислат да го суспендираат планот за изградба кај „Холидеј ин“

Жителите на Ново Маало, денеска и официјално поднесоа петиција до Владата и до Општина Центар со која бараат итно да постапат согласно законите и да овозможат изградба...

Македонија 21.04.21 | 14:13

Арсовски: Кај „Холидеј ин“ ќе се гради само ако е законски

Владата ќе ги почитува законите и доколку не се почитуваат, таму градба нема да има, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски запрашан...

Скопје 19.04.21 | 09:38

Режисерот Милчо Манчевски и архитектот Мишко Ралев меѓу потписниците на повикот да се спречи изградба на висококатници кај „Холидеј Ин“

Се зголемува бројот на граѓански организации, универзитетски професори и архитекти кои упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од...

Скопје 17.04.21 | 08:51

Од одлуката на Советот на Општина Центар зависи дали ќе се реализира проектот спроти „Холидеј ин“

Одлуката што ќе ја донесе Советот на Општина Центар за суспензија на Деталниот урбанистички план, на седница, која сè уште не е закажана, ќе пресуди дали на локацијата...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Скопје 15.04.21 | 20:41

Богдановиќ: Штетите кои би настанале од суспендирање на урбанистичкиот план ќе ги сноси Општината

Според новиот Закон за урбанистичко планирање штетите што би настанале од суспендирањето на планот и отстранувањето на недостатоците на урбанистичкиот план ќе ги...

Скопје 15.04.21 | 09:26

Сакате да нè превеслате, повеќе се потпишани на петицијата против зградите, отколку што се вакцинирани

Имате повеќе потпишани на петиција против зградите кај Холидеј ин него вакцинирани. И пак пробувате сите да не превеслате, коментира на Фејсбук Ивор Мицковски. Јавноста,...

Скопје 14.04.21 | 13:13

Јавен повик до Заев од 29 граѓански организации, професори и архитекти за ДУП-от спроти „Холидеј Ин“

Група од 29 граѓански организации, универзитетски професори и архитекти упатија јавен повик до премиерот Зоран Заев за поддршка на суспензијата од Општина Центар за...

Скопје 13.04.21 | 23:16

Богдановиќ: Не е доцна околу висококатниците кај Холидеј Ин, решение може да биде Министерството за транспорт

„Не е спорно да се вратат парите. Во овие две недели ќе отвориме постапки. Но, решение може да биде Министерство за транспорт и врски, кое може да потпише суспензија...

Скопје 13.04.21 | 23:06

Белчева до Богдановиќ: Вашата моќ пред една година била доволно силна да го стопирате планот

„Општината малку селективно постапуваше“, му порача советничката во општинското Собрание Јана Белчева на градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ во дебатниот...

Скопје 13.04.21 | 22:57

Богдановиќ: Има неколку решенија на кои ќе работиме во следните две недели врзани за локацијата кај Холидеј Ин

Во своето гостување во Клик Плус, вечерва, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ посочи дека во овие две недели, општината ќе направи се што е во нејзина...

Скопје 13.04.21 | 09:52

Богдановиќ: За жал, ќе мора да се издаде одобрение за градба кај „Холидеј ин“

Доколку нема правни механизми и опции, Општина Центар ќе мора да го издаде одобрението за градба за проектот кај „Холидеј ин“, рече во вчерашното гостување на „Телма“...

Твитови 12.04.21 | 22:54

Архитектот на кулите кај Холидеј Ин е сопруг на директoрката на Сорос: Јасно ви е зошто нема трибини, протести гушкања!


Скопје 12.04.21 | 21:30

Вака ќе изгледаат висококатниците кај „Холидеј Ин“

Изгледот на зградите кај хотелот „Холидеј Ин“ за прв пат беше презентиран преку фотографија во „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата...

Скопје 12.04.21 | 15:32

Ако проектот е според план и Закон, тогаш за зградите кај „Холидеј ин“ треба да се добие дозвола за градба, смета Заев

Секоја реакција на граѓаните е вредна за размислување, но секако и почитувањето на законот и Уставот на државата е вреден и за размислување и за спроведување, изјави...