Ознака: Хималаи
Свет 04.10.22 | 17:06

Лавина затрупа 21 планинар на Хималаите

Група од 21 планинар исчезна на индиските Хималаи откако ги зароби лавина на северот на Индија, соопштија денес за официјални лица. На планинскиот врв кој се наоѓа во...

Калеидоскоп 04.10.22 | 15:19

Лавина затрупа 21 планинар на Хималаите

Група од 21 планинар се водат за исчезнати на индиските Хималаи кога беа заробени од лавина во северна Индија, соопштија денеска официјални лица. На планински врв лоциран...

Патувања 09.04.20 | 13:06

Првпат по 30 години Хималаите јасно се гледаат

Поради помалото загадување на воздухот за време на пандемијата со коронавирус од Индија почнале да се гледаат делови на Хималаите. Жителите на градот Јаландхар во...

Калеидоскоп 08.04.20 | 22:02

Хималаите прв пат по 30 години јасно се гледаат откако падна загаденоста на воздухот во Индија

Откако почна да се спроведува изолацијата поради ширењето на коронавирусот во Индија, нивото на загадување на воздухот нагло се намали.  Во моментов жителите на делови...

Свет 09.03.19 | 18:25

Пронајдени телата на планинарите кои исчезнаа на Хималаите

Двајца планинари од Европа загинаа на Хималаите во обид да се искачат на Нанга Парбат, деветтиот највисок планински врв во светот, соопшти италијанскиот амбасадор во...