Ознака: хеликоптерска несреќа
Свет 18.01.23 | 11:20

Во хеликоптерска несреќа загина раководството на украинското МВР, меѓу 18-те загинати и три деца

Министерот за внатрешни работи на Украина Денис Монастирски, неговиот прв заменик Евхен Јенин и државниот секретар на Министерството Јуриј Лубкович загинаа во денешната...

Црна хроника 06.04.22 | 15:10

Условни казни за хеликоптерската несреќа кај Струмица, во која загинаа четворица пилоти на МВР

Основниот суд во Струмица донесе осудителна пресуда за хеликоптерската несреќа кај Струмица, која се случи на 10 јули 2014 година и во која загинаа четворица пилоти на...

Свет 29.03.21 | 08:22

Најбогатиот Чех загина во хеликоптерска несреќа на Алјаска

Пет лица загинаа во хеликоптерска несреќа на Алјаска меѓу кои е и еден од најбогатите луѓе во Европа, откако леталото се урна за време на, како што велат властите, хели-ски...

Свет 07.03.21 | 20:33

Во хеликоптерска несреќа загина еден од најбогатите Французи

Шеесет и деветгодишниот француски милијардер, Оливие Дасо, најстар син на Серж и внук на Марсел Дасо, денеска загина во хеликоптерска несреќа. Дасо беше пратеник од...

Свет 21.01.21 | 08:04

Се урна хеликоптер во Њујорк, загинаа тројца припадници на Националната гарда

Тројца припадници на Националната гарда загинаа кога нивниот хеликоптер се урна на рутински лет западно од Њујорк, соопштија властите. – Хеликоптер за медицинска евакуација...

Македонија 12.01.21 | 08:37

Тринаесет години од хелихоптерската несреќа во која загинаа 11 припадници на АРМ

Во катлановско Блаце денеска ќе се одбележат 13 години од хеликоптерската несреќа во која трагично загинаа 11 припадници од составот на воздухопловниот ВИНГ, враќајќи...

Црна хроника 04.05.20 | 12:18

Едно лице полесно повредено во хеликоптерската несреќа на МВР

Едно лице е полесно повредено во хеликоптерската несреќа што се случила утрово кај Петровец. Како што соопшти МВР за „Република“ денеска околу 11.30 ч. пријавено е дека...

Црна хроника 04.05.20 | 12:00

Се урна хеликоптер на МВР, нема загинати, ни тешко повредени

Хеликоптер на МВР денеска се урнал на аеродромот во Петровец. Според информациите на „Република“ нема загинати, ниту тешко повредени во несреќата. Полесно повредено...

Црна хроника 05.02.20 | 16:10

Неосветлен антенски столб е причина за хеликоптерската несреќа кај Струмица

Неосветлениот среднобранов антенски столб на ЈП „Македонска радидифузија“ е причината за урнувањето на полицискиот хеликоптер на 10 јули 2014 година кај Струмица, во...

Кошарка 04.02.20 | 10:03

Ванеса Брајант ги презеде посмртните останки од сопругот и ќерката

Откако истражните екипи го утврдиле идентитетот на телата на Коби Брајант (41) и Џиана Брајант (13) кои загинаа во хеликоптерска несреќа, со уште 7 други лица, на сопругата...

Свет 03.01.20 | 08:30

Воениот врв во Тајван загина во хеликоптерска несреќа

Началникот на Генералштабот на вооружените сили на Тајван, генералот Шен Ји Минг и уште седуммина високи офицери на тајванската армија, меѓу кои тројца генерали, загинаа...

Балкан 20.08.19 | 22:35

Се урна хеликоптер во Грција, во тек е спасувачка акција

Хеликоптер, најверојатно приватен, од засега непознати причини, попладнево се урна во близина на грчкиот остров Порос, jави дописничката на МИА од Атина. Се уште не е...

Свет 05.07.19 | 09:24

Американски милијардер и неговата ќерка загинале при пад на хеликоптер на Бахамите

Седум лица загинале при пад на хеликоптер кај островот Гранд Кеј на Бахамите, соопштила тамошната полиција. Во соопштението стои дека хеликоптерот исчезнал од радарските...

Свет 14.01.19 | 17:05

Се урна хеликоптер во тек е спасувачка акција

Во Бразил, во близина на градот Гуанабара Беј, се урна хеликоптер, соопшти полицијата, без да прецизира колку луѓе биле во него, во каква состојба се или која е причината. Како...

Црна хроника 11.01.19 | 09:36

Единаесет години од хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце

Денеска се одбележуваат единаесет години од хеликоптерската несреќа, кај село Блаце, Катлановско, во која загинаа единаесет припадници на воздухопловната бригада...