Ознака: Хеликоптери
Балкан 01.01.20 | 20:58

Иако земјата тоне во сиромаштија: БИХ ќе набавува американски хеликоптери за 75 милиони евра

Босна и Херцеговина во следните три години планира да набави хеликоптери за 75 милиони евра. Иако земјата е во големи долгови, внатрешна криза и на раб на сиромаштија,...

Македонија 26.12.19 | 15:35

Јанушев покажа документи: Бизнисот со хеликоптерите ќе се финансира од патарините и ќе чини 72 милиони евра

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев потврди дека сепак договорот на Зоран Заев и Драги Рашковски со новоформираната фирма „САРХЕМС“ ќе ги чини граѓаните...

Балкан 13.12.19 | 12:01

„Bell Huey“: БиХ набави четири нови хеликоптери од САД

Вооружените сили на БиХ, во соработка со Владата на САД, набавија четири нови хеликоптери од марката „ Hell Huey II“ кои ќе бидат испорачани во наредните три години. Договорот...

Економија 12.12.19 | 20:43

Владата го потпиша контроверзниот договор за хеликоптери за прва помош

Владата го потпиша договорот за хеликоптерско спасување. Од Илинденска ни потврдија дека ставиле параф со фирмата Сархемс, која во следните 8 години ќе ја работи хеликоптерска...

Македонија 13.11.19 | 13:54

Скапата физибилити студија не се важи: Шекеринска не го дава Центарот за обука на пилоти на шведската фирма за хеликопери

Продолжуват нејаснотиите околу јавното приватно партнерство меѓу Владата и компанијата „Свидиш хеликоптер консорциум“ од Шведска за формирање на хеликоптерска...

Свет 12.11.19 | 19:13

Чешка купува од САД 12 воени хеликоптери

Чешкиот министер за одбрана Лубомир Метнар денеска изјави дека Владата има намера до крајот на годината да потпише договор со американската администрација за купување...

Двоглед 08.11.19 | 15:12

И „тој со брадата“ ќе дава за хеликоптерите

Средствата собрани за Велигден МПЦ да ги донира за хеликоптерите, бара влијателно свештено лице, кое често може да се види во високи кругови на естаблишментот. Овој...

Македонија 08.11.19 | 14:05

Јанушев за хеликоптерите: На Заев не може да му се верува ниту кога ќе каже „жими бизнисот со марихуаната“

Зоран Заев и Драги Рашковски се летнати во облаци. Зајдоа во криминал и корупција па уште хелихоптери им фалат. Срамно и жално. Нема поблаг израз за да се опише односот...

Македонија 08.11.19 | 13:19

ВО ЖИВО: Јанушев за скандалот со САРХЕМС и Рашковски

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски изјави дека САРХЕМС има обврска да инвестира по 9 милиони евра годишно. Од тука се отвора прашањето каков е бенефитот...

Македонија 08.11.19 | 08:19

Што и зошто крие Владата за бизнисот со хеликоптерите: Тајниот извештај потпишан од Рашковски пред јавноста

Порталот Вечер.мк го објавувува извештајот на Комисијата за јавни набавки, кој генералниот секретар и владата не ѝ го покажуваат на увид на јавноста. Во него се содржани...

Економија 07.11.19 | 15:15

Ова е уште еден класичен начин на Владата во заминување да проба да испумпа пари од државата

Една ваква сериозна работа каде што треба да опфати набавка на хеликоптери и давање на услуги на итна медицинска помош и за потрага и спасување да биде изработена од...

Економија 07.11.19 | 13:06

ВО ЖИВО: Јанушев за скандалот со САРХЕМС и Рашковски

Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски вчера изјави дека САРХЕМС има обврска да инвестира по 9 милиони евра годишно. Од тука се отвора прашањето каков е бенефитот...

Македонија 07.11.19 | 12:34

Владата ја крие физибилити студијата за хеликоптерите

Иако вчера на брифингот со новинарите, Генералниот секретар на Владата Драги Рашковски најави дека ќе им ја испрати физибилити студијатa за договорот за јавно приватно...

Македонија 06.11.19 | 17:18

Го нарече ремек-дело: За Рашковски нема ништо спорно што фирмата со хеликоптерите е формирана 24 дена пред да го добие тендерот

Генералниот секретар на Владата денеска на брифинг со новинарите одговараше на прашања за набавката на хеликоптери за медицински цели. Тој дури оваа зделка за приватно-јавно...

Македонија 06.11.19 | 13:38

ВО ЖИВО: Што се обидува власта да сокрие за хеликоптерите на Заев?

Некомплетна документација, доставување на документи по истекот на роковите, “спорни” моменти во работата на владината комисија која ја спроведувала набавката вредна...

Македонија 05.11.19 | 14:27

Заев се обидува дa сокрие 72 милиони евра за фирмата со „визионерско“ име САРХЕМС

Криминално-рекетарската влада во заминување подготвува уште еден грабеж тежок десетици милиони евра, предупреди денеска Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев,...

Македонија 03.11.19 | 16:47

Има блиски пријатели во военото воздухопловство на АРМ: Кој е Ѓаковиќ, основач на фирмата Сархемс, избрана за хеликоптерска итна помош

Емисијата Код најавува раговор со КОД: Саша Ѓаковиќ- избран за партнер на владата во хеликоптерско спасување, вели се е на шведски трошок, а имал и пријатели во воената...

Македонија 31.10.19 | 20:07

Млазен авион да изнајмат 3.000 евра се плаќа на час, а за хеликоптерот ќе книжат 10.000 евра за 15 минути

Акцијата „Разговори за обнова на Македонија“ денеска продолжи во Вевчани, каде претседатлот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со тамошните жители и ги слушна...

Македонија 31.10.19 | 18:14

Фирма основана 24 дена пред тендерот ќе стопанисува со двата хеликоптери за спасување

Два хеликоптери, кои ќе бидат обезбедени преку јавно-приватно партнерство, ќе даваат услуги во итни потреби како здравствени услуги, пожари, планинарски несреќи и други...

Македонија 29.10.19 | 20:42

Преку јавно-приватно партнерство: Владата ќе купува два хеликоптери за прва помош

Владата денеска ја усвои информацијата за спроведената постапка за избор на најповолна понуда за воспоставување Јавно приватно партнерство (ЈПП) за формирање современа...