Ознака: хец чебрен
Македонија 14.11.23 | 15:14

Мицкоски: Владата направи кармакаша со „Чебрен“ и не знае како да го реши она што го заплетка

Изградбата на хидроцентралата Чебрен и хидроцентралата Орлов камен е процес кој е децениски. Целта е да се збогати производниот енергетски потенцијал на Македонија...

Економија 13.11.23 | 09:50

Скандалот „Чебрен“ низ документи: Kaко Владата им подари на Грците хидроцентрала и профит од 100 милиони евра

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за „Република“ отвори нов скандал на власта за изградба на хидроцентралата „Чебрен“. Според него,  одлуките...

Економија 12.11.23 | 19:36

СДСМ негира дека го поклониле ХЕЦ „Тиквеш“ за „Чебрен“

Невистини на Мицкоски, ДПМНЕ го поклони Тиквеш а СДСМ бара прво реализација на Чебрен со што заштеди 100 милиони евра Mицкоски: Нов скандал со изградба на „Чебрен“ –...

Економија 30.05.23 | 11:36

Битиќи: При крај е евалуацијата на понудите за изградба на Чебрене

Развивањето на пазарите, за да можат да ги следат промените, е можно само преку креирање на овозможувачка и поттикнувачка средина, кажа во воведното обраќање вицепремиерот...

Економија 25.10.22 | 15:40

ППС од Грција ќе ја гради хидроцентралата Чебрен, вели министерот Нуредини

Процесот на доставување понуди заврши, и сега е во тек втората фаза на евалуација на доставената понуда од компанијата „ППС” од Грција, како единствена компанија што...

Економија 22.10.22 | 09:40

ВМРО-ДПМНЕ: ХЕЦ Тиквеш мора да остане сопственост на државата, власта да се вразуми и да не ја дава гратис на инвеститорот во ХЕЦ Чебрен

Од ВМРО-ДПМНЕ порачуваат дека ХЕЦ Тиквеш мора да остане сопственост на државата и бараат од власта да се вразуми и да не ја дава гратис на инвеститорот во ХЕЦ Чебрен. ХЕЦ...

Економија 21.09.22 | 22:54

Чебрен ќе биде „батеријата“ на државата, треба да се заврши во 2030 година

Хидроцентралата „Чебрен“ би ја балансирала целата енергетска мрежа во Македонија, изјави министерот за животна средина Насер Нуредини во емисијата „10 минути“...

Економија 07.09.22 | 22:05

По 13 неуспешни обиди во 20 години, Грци дале „прифатлива понуда“ за мегапроектот ХЕЦ „Чебрен“

„PPS“ од Грција е компанијата која до Министерството за животна средина и просторно планирање испрати комплетна понуда за доделување концесија за користење на водата...