Ознака: Хари Потер
Култура 18.04.22 | 23:46

Матурантката од гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“ Јана Глигороска освои Гран-при на литературниот дел од конкурсот „Во светот на Хари Потер“

Многубројни ученици од основните и средните училишта, нивните наставници и родители, како и фанови на популарниот серијал за младиот волшебник од Џ. К. Роулинг, беа дел...

Култура 13.04.22 | 13:18

Победниците на ликовниот и литературен конкус „Светот на Хари Потер“ ќе бидат објавени в сабота

Со промоција на книги, креативен конкурс, награди и изненадувања за фановите, на 16 април (сабота) од 11 до 13 часот, во книжарницата „Литература.мк суперстор“ во „Скопје...

Култура 22.02.22 | 13:05

„Арс Ламина“ организира литературен, ликовен и фото конкурс на тема Хари Потер

Волшебниот свет на Хари Потер е инспирација за новиот литературен, ликовен и фото-конкурс во организација на издавачката куќа „Арс Ламина“. На овој креативен предизвик,...

Свет 05.02.22 | 16:39

Во Америка насовно се палеа книги, верници фрлаа во оган примероци од „Хари Потер“ и „Самрак“

Контроверзниот пастор Грег Лок од Тенеси отганизирал палење на книги, за да се бори против демонските влијанија. Во книгите што ги палела толпата верници имало и примероци...

Калеидоскоп 11.03.20 | 16:26

Ѕвездата на серијалот „Хари Потер“негираше дека се заразил со коронавирус

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што се случи не во еден од неговите филмови „Хари Потер“, туку во реалниот живот. На „Твитер“ се појави лажен пост...

Свет 12.07.19 | 09:36

Гори студиото во Лондон каде се снимаше серијалот за „Хари Потер“

Пожарникари го гасат пожарот што избувна синоќа во студиото на Ворнер Брос, во близина на Лондон, во кое беа снимени сите осум филма од серијалот „Хари Потер“. Борбата...

Калеидоскоп 01.04.19 | 20:57

Свештеници во Гдањск палеа книги за волшебникот Хари Потер

Свештениците од католичката парохија во Гдањск, во северна Полска, палеа книги, вклучувајќи и серија книги за волшебникот Хари Потер и други работи за кои нивните сопственици...