Ознака: Хамбург
Свет 13.08.22 | 21:00

Демонстрантите и полицијата се судрија на климатскиот протест во Хамбург

Во германскиот пристанишен град Хамбург денеска избија судири меѓу демонстрантите и полицијата на протестот за климата. Според полицијата, учесниците кои го блокирале...

Свет 17.02.22 | 10:06

Вонредна состојба во Берлин поради силното невреме, поплавен дел од Хамбург

Бурата Илениј силно ја погоди Германија, особено северните и источните делови од земјата. Откажани се голем број летови, а железничкиот сообраќај е во прекин во неколку...

Свет 30.01.22 | 12:51

Поплави во Хамбург по силно невреме што го погоди градот

Силно невреме го погоди подрачјето на Cеверна Германија поради што дошло до прекин на железничкиот сообраќај. Метеоролошката служба издаде предупредување за можни...

Црна хроника 07.04.21 | 11:14

Македонски државјанин уапсен во Хамбург: Имал потерница за лежење 17 години затвор

Полициски службеници од Единицата за потраги по лица во Хамбург, Германија, во координација со Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР вчера во Хамбург...

Свет 24.02.21 | 13:35

Рекордни 16 тони кокаин запленети на пристаништето во Хамбург

Германските царински службеници заплениле повеќе од 16 тони кокаин на пристаништето во Хамбург. Дрогата била сокриена во контејнери што допатувале од Парагвај. Ова...

Твитови 05.03.20 | 16:02

Не, не е Багдад, туку Хамбург, Германија

Не није Багдад, него Хамбург Немачка pic.twitter.com/rlckxQue8w — Хелга (@Helgasrb) March 4, 2020

Црна хроника 11.12.19 | 12:04

Во Германија уапсен еден од најбараните македонски криминалци

Како резултат на извонредната соработка помеѓу МВР и германската полиција на 29 ноември годинава во Хамбург е уапсен Р.Б. (37) по кој трага нашата држава со 11 национални...

Црна хроника 22.11.19 | 15:34

Третиот напаѓач на Саздо, Јетон Љужа уапсен во Хамбург

Третообвинетиот напаѓач на Никола Саздовски – Саздо вчера е приведен во германскиот град Хамбург. За приведувањето биле известени и органите на прогонот во земјава,...