Ознака: Халкидики
Балкан 17.02.21 | 14:21

Хотелиерите од Халкидики би ви плаќале пола од сметката за ПЦР-тест

Намерата 50 отсто од трошоците за ПЦР тестовите за туристите чија дестинација е Халкидики да бидат покриени од членовите на Сојузот на хотелиери на Халкидики и на туристичката...

Калеидоскоп Балкан 31.01.21 | 07:52

Исфрлено надвор на студот: Брутална казна за 4-годишно девојче во градинка на Халкидики

Учителка во градинка на Халкидики исфрлила 4-годишно девојче во дворот како „казна“ затоа што било непослушно. Додека девојчето постојано врескало, другите деца во...

Македонија 09.10.20 | 11:50

Да му честитам на вкусот, исклучително добра локација, а како заработи за хациендата наскоро ќе се испита, мупорача Николоски за Заев

Драго ми е што аферата за имотот во Грција излегоа од медиум надвор од државата, за да не може да каже СДСМ дека ВМРО-ДПМНЕ шири лажни вести, туку тоа се информации од кредибилен...

Македонија 04.10.20 | 21:27

Во сопственичкиот лист тешко ќе го најдете името на Зоран Заев, но сум сигурен дека ќе најдете имиња поврзани со семејството

Одговарајќи на прашањето: „Дали ја прочитавте веста за палатата на Заев на Халкидики? Јас цел живот работам и не можам куќата да ја малтерисам, во цигла ми е од надвор,...

Македонија 04.10.20 | 20:48

Од Влада демантираат дека Заев има вила на Халкидики

Владата преку соопштение демантира дека Зоран Заев поседува луксузна вила на Халкидики, за чие постоење со фотографии објави бугарскиот портал BIG5. ЕКСКЛУЗИВНО BIG5:...

Македонија 04.10.20 | 16:06

ЕКСКЛУЗИВНО BIG5: Видете ја новата „куќа – засолниште“ на Заев на Халкидики

Бугарскиот портал BIG5 објавува скандалозни податоци за луксузна палата на грчкото приморје на кракот Касандра на Полуостровот Халкидики, која како што пишува медиумот...

Балкан 23.11.19 | 09:49

Силно невреме ги погоди Халкидики и Тасос

Обилните дождови и бури вчера предизвикаа сериозни проблеми во северниот дел на Грција. Најпогодени се Халкидики и Тасос, а на шест острови прогласено е вонредна состојба. Обилните...

Балкан 28.07.19 | 23:03

Изгоре глисер на Халкидики со петчлено семејство од Србија

Вистинска драма денеска се случувала на Халкидики, во Ситонија , кога во близина на плажата експлодира , а потоа се запали глисер во кој се возело петчлено семејство...

Балкан 13.07.19 | 08:38

Влегувјате внатре, ви треба ли помош: Нова снимка од катастрофата на Халкидики

На социјалните мрежи се појавуваат нови видеа од невремето во Халкидики. Најновата снимка објавена на „Фејсбук“ ја направил британски турист. 48-годишниот Енди Џилхрист...

Балкан 12.07.19 | 22:18

Ова на Халкидики е само почеток, да почнеме да се навикнуваме на вакви катасрофи

Професорот Ефтимис Лекас, експерт за управување со природни катастрофи нагласил дека светот се противи на „новите видови на опасност“ чии варијабли во голема мера...

Балкан 12.07.19 | 11:00

Не го игнорирајте овој знак во Грција, посебно деновиве

Силното невреме што го зафати Халкидики деновиве однесе седум животи, а повредени се 23 лица. Ветрот кој корнеше дрвја и покриви, направи огромна штета. Минатата година,...

Балкан 12.07.19 | 10:49

Халкидики снимен со дрон два дена по невремето

По страшното невреме кое завчера го погоди грчкиот полуостров Халкидики и предизвика вистински хаос во кој загинаа 7 лица, а повеќе од 120 луѓе се повредени, состојбата...

Балкан 12.07.19 | 09:12

Каква е состојбата денеска на Халкидики

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат...

Балкан 11.07.19 | 14:25

Со хеликоптер се бараше безживотно тело во морето кај Халкидики

Хеликоптер на грчката воена морнарица во 13 часот и 35 минути по локално време лоцираше беживотно тело во морскиот дел на Неа Каликратиа на Халкидики, јави дописничката...

Балкан 11.07.19 | 13:39

Мицотакис изрази сочувство до семејствата на жртвите на Халкидики

Сочувство до семејствата на загинатите во невремето на Халкидики изрази грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис преку неговиот официјален Твитер профил, јави дописничката...

Балкан 11.07.19 | 13:24

Седма жртва на невремето, повредени 23 туристи на Халкидики

Пронајдено е уште едно тело по синоќешното невреме на Халкидики, пишува грчкиот портал „Њуз 24 7“. Сè уште не е потврден идентитетот на загинатото лице, чие тело било...

Балкан 11.07.19 | 12:49

ВО ЖИВО: Еве каде нема струја и вода, а каде e нормализирано

По силното невреме кое синоќа го зафати егејскиот брег и ги погоди поголемиот дел од туристичките места под Солун и на полуостровот Халкидики, утрово локалните служби...

Балкан 11.07.19 | 12:44

Се уште нема струја на Халкидики, по вчерашното невреме

По вчерашното невреме кое се случи на Халкидики, Грција, се уште нема електрична енергија, но се работи на отстранување на дефектот. Екипи се излезени на теренот и ги...

Балкан 11.07.19 | 11:59

Никој не очекуваше ваков ужас, сè беше нормално и после се случи како на филм

Шест лица загинаа, а десетици се повредени во невремето кое вчера беснееше на Халкидики. Според претседателот на Националната асоцијација на туристичките агенции во...

Балкан 11.07.19 | 11:30

Нема апели за помош или откажување аранжмани, македонските туристи остануваат на Халкидики

Со македонските туристите кои се на одмор во регионот Халкидики што беше зафатен од силно невреме се контактира и им се нуди помош, но досега нема такви пријави, ниту...