Ознака: хајко мас
Вести 04.10.21 | 19:41

Османи-Мас: Крајно време е ЕУ да ја спроведе консензуално донесената одлука

Завршувањето на стратешката цел на Македонија, членството во ЕУ, и во тој контекст, очекувањата и перспективите за следниот самит Брдо на ЕУ-СБ во Крањ, биле темите во...

Свет 24.08.21 | 16:18

Германија нема доволно време да ги евакуира сите германски граѓани од Авганистан

Германскиот министер за надворешни работи Х ајко Мас предупреди дека до завршувањето на акцијата за евакуација од Кабул, до крајот на август, нема да може да бидат извлечени...

Свет 08.06.21 | 15:42

Мас: ЕУ мора да го исполни ветувањето за старт на преговорите со Скопје и Тирана

ЕУ мора да го исполни даденото ветување за старт на пристапните преговори со Македонија и Албанија, порача денеска германскиот министер за надворешни Хајко Мас, нагласувајќи...

Свет 08.06.21 | 09:53

Германија ја повика ЕУ да го укине правото на вето на членките на Унијата

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас ја повика Европската да го укине правото на вето на членките на ЕУ, за да не биде Унијата „заложник“ во своето дејствување,...

Свет 07.06.21 | 15:33

Мас: На одредени земји-членки на ЕУ треба да им биде одземено правото на вето

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска изјави дека на одредени земји-членки на Европска Унија треба да им биде одземено правото на вето. Повеќе не можеме...

Македонија 03.05.21 | 15:04

Хајко Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Македонија треба да ги почне пристапните преговори со ЕУ што е можно побрзо, а Германија целосно ја поддржува во тоа, порача шефот на германската дипломатија Хајко Мас...

Македонија 03.05.21 | 11:52

Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Германската влада смета дека спорот меѓу Македонија и Бугарија треба да остане на билатерално ниво и да го решаваат експерти, без притисоци од надвор. Шефот...

Македонија 24.12.20 | 10:35

Мас: Германија не се откажува од изнаоѓање решение за спорот меѓу Скопје и Софија

Германија ќе продолжи да се залага за изнаоѓање решение за бугарско-македонскиот спор и по завршувањето на германското претседателство со ЕУ на крајот на оваа година,...

Македонија 16.11.20 | 17:30

Германија ќе стори се што е во нејзина моќ да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ, рече Хајко Мас

Германија ќе стори се што е во нејзина моќ да почнат пристапните преговори на Македонија со ЕУ за време на германското претседателство до крајот на годинава, истакна...

Македонија 09.11.20 | 15:45

Османи: Самоопределувањето суверено право на државите, а не прашања што се регулираат во билатералните односи

Нашиот фокус во овој период и во рамки на регионалната соработка, на Берлинскиот процес и во рамки на билатералните односи е да продолжиме да го почитуваме Договорот...

Македонија 09.11.20 | 15:28

Maс: Ќе биде тешко со прoширувањето, ЕУ мора да ги штити интересите и на Бугарија

Германското претседателство со Европската унија се надева дека Македонија и Бугарија ќе пронајдат заеднички јазик за нивниот спор и оти во тој процес ќе бидат земени...

Македонија 30.09.20 | 18:16

Мас: Германија го поддржува почетокот на преговорите до крајот на 2020

Германија го поддржува почетокот на преговорите на Македонија со ЕУ до крајот на годината, истакна германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас на видеосредбата...

Свет 21.08.20 | 13:19

Мас: Понудата за третман на Навални стои

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, во петокот изјави дека Берлин е подготвен да го пречека рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, на болничко...

Свет 18.05.20 | 10:46

Германскиот шеф на дипломатијата оптимистичен дека ќе има летен одмор во странство

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас е оптимист дека летните одмори во странство ќе бидат можни оваа година. Мас денеска ќе разговара со своите колеги...

Македонија 14.11.19 | 09:16

Поповски: Стево, Никола, полека малку, Емануел и Хајко ве лажат!

Поранешниот министер за финансии од владите на СДСМ Никола Поповски ги предупреди државниот врв дека наивно им верува на Франција и Германија кога и по недобивањето...

Македонија 13.11.19 | 20:34

Мицкоски-Мас: Со новата влада на ВМРО-ДПМНЕ разликите во стандардот ќе се почувствуваат во првите 100 дена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Владо Мисајловски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски остварија средба...

Македонија 13.11.19 | 18:55

Премиерот во заминување Заев се сретна со Мас: Да се овозможи европскиот пат на Македонија

Премиерот во заминување, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија Хајко Мас изразија жалење за одлуката на Европскиот Совет предизвикана од францускиот...

Македонија 13.11.19 | 18:38

Средба на Пендаровски со министерот Хајко Мас

Претседателот на Република  Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас, кој престојува...

Македонија 13.11.19 | 15:16

Мас: Сакаме ЕУ да го одржи зборот кон  Македонија и Албанија

Германија ќе продолжи да дава свој придонес за продолжување на европскиот пат на Македонија, порача денеска шефот на германската дипломатија Хајко Мас пред доаѓањето...

Македонија 13.11.19 | 10:15

Хајко Мас во работна посета на Македонија, ќе се сретне со Димитров и Пендаровски

Министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија, Хајко Мас денеска престојува во посета на Република Македонија. Мас ќе се сретне со претседателот Стево...