Ознака: хаити
Фудбал 22.02.23 | 16:32

Хаити и Португалија обезбедија дебитантски настапи на женското фудбалско Светско првенство

Репрезентациите на Португалија и Хаити пополнија две од преостанатите три места за настап на Светското фудбалско првенство во женска конкуренција кое ќе се одржи во...

Свет 10.10.22 | 08:26

Гутереш: ОН под итно треба да распореди меѓународни специјализирани воени сили на Хаити

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара од Советот за безбедност на ОН итно да го разгледа барањето на Хаити за распоредување на меѓународни специјализирани...

Вести 08.10.22 | 09:36

Хаити бара распоредување меѓународни сили за да се справи со бандите и демонстрантите во земјата

Владата на Хаити одлучи да побара помош од меѓународни трупи откако банди и демонстранти ја парализираа државата. Премиерот на Хаити, Ариел Анри апелираше до меѓународните...

Свет 09.05.22 | 10:03

Осум турски државјани киднапирани на Хаити

Осум турски државјани, од кои неколку жени, се киднапирани на Хаити, јави медиумската куќа „Хаити24″. Инцидентот се случил синоќа попладнето на автопатот осум што ги...

Свет 15.01.22 | 22:04

На Јамајка уапсен политичар од Хаити, осомничен за убиството на претседателот Моиз

Националната полиција на Хаити денеска соопшти дека поранешниот сенатор Џон Џозеф е уапсен на Јамајка за вмешаност во атентатот на претседателот Џовел Моиз. Портпаролот...

Свет 03.01.22 | 00:05

Премиерот на Хаити преживеа атентат за време на прославата на Денот на независноста

Премиерот на Хаити, Ариел Анри, преживеал атентат за време на прославата на Денот на независноста на оваа островска држава. Во пукањето што се случило пред катедралата...

Свет 14.12.21 | 19:35

Педесетина загинати и над 100 повредени при експлозија на цистерна на Хаити

Најмалку 53 луѓе загинале, а повеќе од 100 се повредени во експлозија на цистерна со бензин на северот на Хаити. Властите веруваат дека експлозијата во градот Кап-Хаитијен...

Свет 18.11.21 | 10:36

Почина осомничениот за убиството на претседателот на Хаити, бил позитивен на Ковид-19

Осомничениот за убиството на претседателот на Хаити, Жовенел Моиз, Жилбер Драгон (52) почина додека бил пренесуван во болница од притвор откако имал симптоми на коронавирус,...

Свет 16.11.21 | 16:00

Oсомничен за атентатот на претседателот на Хаити уапсен во Истанбул

На аеродромот во Истанбул е уапсен Самир Хандал, осомничен за атентатот на претседателот на Хаити, Жовенел Моиз. Хандал, за кого Интерпол распиша црвена потерница, патувал...

Свет 23.08.21 | 08:26

2200 загинати во неодамнешниот земјотрес на Хаити

Агенцијата за цивилна заштита на Хаити вчера соопшти дека 344 лица се уште се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес.Најмалку 2.207 луѓе загинаа, а повеќе од...

Свет 19.08.21 | 08:30

Хаити: Бројот на загинати во земјотресот се искачи на 2189 луѓе

Бројот на загинати во земјотресот на Хаити се искачи на 2189 луѓе, сооштија локалните власти. Обилните дождови и поплавите изминтите денови ја прекинаа потрагата по преживеаните,...

Свет 18.08.21 | 08:19

Вака изгледа Хаити по разурнувчкиот земјотрес

Бројот на жртвите од земјотресот со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала што во саботата го погоди Хаити се искачи на 1.941, а повеќе од 9.900 лица се повредени, соопшти...

Свет 16.08.21 | 09:29

Бројот на загинати во земјотресот на Хаити надмина 1.297 лица

Агенцијата за цивилна заштита на Хаити соопошти дека е потврдено оти по силниот земјотрес што ја погоди земјата се загинати најмалку 1.297. Во извештајот за ситуацијата...

Свет 15.08.21 | 20:14

Бројот на жртви на земјотресот на Хаити надмина 720 загинати

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес што го погоди Хаити се искачи на најмалку 724 лица. Шефот на Цивилната заштита на Хаити соопшти и дека бројот на повредени се...

Свет 15.08.21 | 09:02

Во разорниот земјотрес во Хаити загинаа најмалку 304 лица

Најмалку 304 луѓе загинаа, а 1.800 се повредени во земјотресот со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала што го погоди вчера југозападниот дел од Хаити, соопштија...

Свет 14.08.21 | 21:25

Се клатат ѕидови, морето се повлече за неколку метри: Снимки од моментот кога удри земјотресот на Хаити

По страотниот земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтер што го погоди Хаити, на социјалните мрежи доаѓаат огромен број видеа и фотографии коишто го прикажуваат...

Свет 14.08.21 | 20:08

Срамнети станбени блокови, луѓе збунето талкаат меѓу рушевините: Десетици загинати во страшен земјотрес на Хаити

Најмалку 29 луѓе загинале во земјотресот од 7,2 степена по Рихтер што го погоди Хаити. Властите соопштија дека силниот земјотрес го погоди западниот дел од Хаити. Епицентарот...

Свет 31.07.21 | 16:23

Судијка од Врховен суд осомничена за убиството на претседателот на Хаити

Полицијата на Хаити соопшти дека меѓу осомничените за убиството на претседателот Жованел Моиз е и судијка од Врховниот суд. Во соопштението се вели дека судијката се...

Балкан 27.07.21 | 13:42

Џони од Врачар учествувал во убиството на претседателот на Хаити?

Еден од најкрволочните убијци од групата на Веља невоља, наречен лудиот Џони од Врачар учествувал во убиството на претседателот на Хаити Јовенел Моис, пишува „Ало.рс“. Џони...

Свет 20.07.21 | 12:36

Ариел Анри е нов премиер на Хаити

Властите на Хаити ја одобрија новата влада во земјата, предводена од Ариел Анри, кого убиениот претседател Жовенел Моиз го назначи за премиер два дена пред атентатот. Членови...