Ознака: Гватемала
Калеидоскоп 19.04.22 | 10:57

Откриен најраниот примерок од „светиот“ календар на Маите

Археолози во Гватемала го откриле најраниот примерок од „светиот“ календар на Маите меѓу фрагменти од древен мурал. На еден мал фрагмент од муралот кој некогаш го...

Калеидоскоп Свет 06.04.22 | 20:00

Спектакуларно археолошко откритие во Гватемала: На дното од езеро пронајден древен град на Маите

Научниците пронашле град на древните Маи на дното на езеро во Гватемала, кое веројатно датира околу петтиот век од нашата ера. Градот, како и остатоци од церемонијални...

Свет 28.11.21 | 18:45

Слеп патник од Гватемала преживеал 2,5-часовен лет до Мајами сокриен зад тркалата на авионот

Слеп патник од Гватемала, сокриен во дел од опремата за слетување на авион на компанијата „Американ ерлајнс“, вчера преживеал 2,5 часовен лет до Мајами, каде што бил...

Балкан 15.10.21 | 09:29

На Косово се подготвува сценариото од Гватемала

Меѓународниот фактор подготвува неколку сценарија за Косово, а едно од нив е тоа од Гватемала, предупредува Никола Антиќ, експерт за безбедност.Тој нема дилеми дека...

Свет 15.01.21 | 23:59

Силни земјотреси во Индонезија и Гватемала: Голема штета, се бројат жртви

Силни земјотреси денеска ги погодија Индонезија и Гватемала. Во земјотресот со јачина од 6,2 степени  што го погоди островот Сулавеси во Индонезија загинаа најмалку...

Свет 22.11.20 | 11:56

Демонстрантите во Гватемала упаднаа во Конгресот и запалија дел од зградата

Стотици демонстранти упаднаа во гватемаласкиот Конгрес и запалија дел од зградата, во време на растечки демонстрации против претседателот Алехандро Гаматеи и законодавниот...

Свет 18.04.19 | 10:10

Уапсен претседателски кандидат поради дрога и атентати

Кандидатот за претседател на Гватемала Марио Амилкар Естрада Орелана (58) беше уапсен во Мајами, под сомнеж дека планирал да ги убие политичките ривали и да им дозволи...

Свет 28.03.19 | 09:48

Камион влетал во толпа луѓе во Гватемала, загинаа 32 лица

Најмалку 32 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Гватемала кога камион влетал во толпа луѓе на автопат, соопштија локалните власти. Министерот за здравство Карлос...